Planując ogród, często nawet nieświadomie, dzielimy go na sekcje. Tu będzie miejsce na grilla, przy ogrodzeniu posadzi się wysokie tuje, tu kawałek trawy a tam kwiatki. Właśnie to specjalnie wyznaczone miejsce na kwiaty w ogrodzie nosi miano rabaty. Jeśli szukasz inspiracji, wiadomości co posadzić i jak zaaranżować rabaty kwiatowe w swoim ogrodzie to dobrze trafiłeś.
Zakładanie rabaty kwiatowej
Ogród bez kwiatów wygląda mało atrakcyjnie. I choć wygląd ogródka to oczywiście rzecz gustu, rabaty kwiatowe z pewnością nadadzą mu interesującego akcentu kolorystycznego. Dlatego wielu posiadaczy przydomowych ogródków wyznacza miejsce, gdzie królują kwiaty.
Kształt rabatki uzależniony jest od ilości miejsca jaką dysponujemy i jaką chcemy na nią przeznaczyć. No i oczywiście od ogólnego stylu, w jakim utrzymany jest cały ogród. Na rabatę możemy przeznaczyć podłużny pas zieleni, zrobić ją w formie prostokątnej lub o falowanej, nieregularnej linii. Okrągła lub prostokątna jest dość prosta w utrzymaniu i założeniu. O czasie jaki mamy na pielęgnację rabaty także należy pomyśleć przed jej założeniem. Piękne kwiaty w ogrodzie dodają szyku, ale nic tak nie szpeci działki jak zaniedbana rabata kwiatowa.
Przy zakładaniu rabaty kwiatowej niezbędny jest plan zagospodarowania. Nie musisz od razu zatrudniać do tego zadania architekta krajobrazu – wystarczy zwykła kartka papieru, na której narysujesz w przybliżeniu wybrany kształt pod rabatę i rozmieścisz w nim rośliny, które chcesz zasadzić. Tutaj pojawia się ewentualna trudność, ponieważ kwiatów na rabaty jest całe mnóstwo i dobór ich może sprawiać problem, zwłaszcza dla nowicjuszy ogrodowych.
Wygospodarowanie miejsca pod rabaty kwiatowe
Miejsce, które chcemy przeznaczyć na rabatę także ma znaczenie. Przede wszystkim ze względu na dobór roślin, które chcemy na rabacie zasadzić. Inne kwiaty sadzimy w nasłonecznionym miejscu, a inne w cieniu. Dobrym pomysłem jest umiejscowienie nasadzeń kwiatowych na tle krzewów lub ściany domów. Możesz też uczynić rabatę centralnym akcentem w ogrodzie – choć zazwyczaj nie umieszcza się rabat z kwiatami na środku. W zasadzie najlepiej kierować się kryterium – rabatę można stworzyć wszędzie tam, gdzie będzie ona ozdobą dla ogrodu. Idąc tym tropem – powinniśmy urządzić swój kącik kwiatowy, gdzie będziemy mogli często cieszyć nim oko – czy to z okna domu czy bezpośrednio z ogrodu.
Przygotowanie gleby pod rabatę
Zanim zabierzemy się jednak za sadzenie kwiatków, musimy przygotować dla nich podłoże. Jeśli w zaplanowanym miejscu rośnie trawa usuwamy darń, odchwaszczamy teren i pozbywamy się wszelkich gałęzi, korzeni i kamieni. Oczyszczony teren należy następnie głęboko przekopać a ziemię wymieszać z nawozem – kompotem lub obornikiem. Jeśli jeszcze nie masz kompostownika na swojej działce, to polecamy ci go założyć. Więcej na ten temat piszemy tu:
Za te prace najlepiej zabrać się albo w końcu marca lub na początku kwietnia lub we wrześniu – na jesień.
Jakie kwiaty na rabatę w ogrodzie?
Tworząc nową rabatę w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór roślin – ich wymagania, okres kwitnienia oraz tempo wzrostu. Najprościej jest stworzyć jednogatunkową rabatę, gdzie wszystkie nasadzenia to kwiaty jednego typu. Takie rozwiązanie też może wyglądać bardzo ciekawie np. w ogrodzie minimalistycznym. Nie musimy się wtedy martwić o różnice w pielęgnacji i wymaganiach glebowych – po prostu zajmujemy się jednym typem roślin. W tym typie sprawdzą się nasadzenia z tulipanów, astrów, dalii czy liliowców. Alternatywą do jednogatunkowej rabaty są rabaty kwiatowe wielogatunkowe. Podpowiadamy jakie gatunki kwiatów posadzić
Rośliny na cienistą rabatę
Jeśli przeznaczyliśmy na rabatę miejsce w cieniu, musimy zasadzić tam rośliny, które dobrze będą się tam czuły. W zacienionym miejscu dobrze sprawdzą się takie kwiaty jak hosty, żurawki , irysy, paprocie i komarzyca. W zacienionym ogrodzie dobrze radzi sobie też barwinek oraz begonie. Ślicznie prezentują się też zawilce o intensywnie kolorowych kwiatach z wyraźnym, żółtym środkiem. Mieszając kilka odmian kolorystycznych, stworzymy różnobarwną monorabatę o ciekawym wyglądzie.
Rabata to nie tylko miejsce na kwiaty – doskonale sprawdzą się też kwitnące krzewy. Z tych cieniolubnych okazale kwitną rzecz jasna rododendrony oraz hortensje.
Rośliny na rabacie w słońcu
Aksamitki to jedne z popularniejszych kwiatów ogrodowych, które preferują słoneczne stanowiska. Warto posadzić też żeniszek meksykański, który ma śliczne delikatne pierzaste kwiatki. Kwitnie bardzo bujnie od czerwca do jesieni.
Kolejnym gatunkiem lubiącym słońce jest popularna nasturcja. Jest to łatwa w uprawie roślina, która odwdzięcza się uroczymi kwiatami. Istnieją też odmiany o jadalnych kwiatach. Liście nasturcji jadalnej dobrze komponują się z pesto i sosem tatarskim.
Pięknym acz niedocenionym kwiatem rabatowym jest także chryzantema. Rozrasta się ładnie i kwitnie bardzo bujnie, a jej różnokolorowe odmiany sprawiają, że Twój ogród będzie mienił się feerią barw.
Niesłabnącą popularnością wśród kwiatów rabatowych cieszy się także lawenda wąskolistna. Choć kwitnie tylko w okresie lipiec-sierpień ma piękny aromat, który z pewnością pokochasz.
Zobacz także:
„Koniczyna w trawie – jak się jej pozbyć?„
Jak zaplanować rabaty kwiatowe?
Kwiaty to piękna i naturalna ozdoba w ogrodzie, ale nie tylko. Sadząc kwiaty, pomagamy pożytecznym owadom-zapylaczom oraz zwiększamy bioróżnorodność naszego ogródka. Gorąco zachęcamy do zakładania wielogatunkowych rabat, które mogą kwitnąć od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. W miejsce przekwitłych kwiatów pojawią się kolejne i kolejne i tak przez cały okres wegetacyjny. Posiadamy więc jedną rabatę, która zmienia się z miesiąca na miesiąc. Czyż to nie jest wspaniałe?