truskawki uprawa i pielęgnacja

Truskawki – sadzonki truskawek – wskazówki dotyczące uprawy

Uprawa truskawek nie jest tak trudna i może się za nią zabrać praktycznie każdy. Zwłaszcza, że są nie tylko pyszne, ale i bardzo zdrowe. Dowiedz się, jak uzyskać duże zbiory, dzięki naszym wskazówkom i sztuczkom. Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć, aby samodzielnie uprawiać truskawki. Od uprawy po pielęgnację i przechowywanie po zbiorach, w naszym poradniku znajdziesz wszystkie odpowiedzi. Czytaj dalej i dowiedz się, jak łatwo jest uprawiać truskawki.

Czym są truskawki?

Truskawki to jedne z najpopularniejszych bylin o soczystych i słodkich jagodach. Bo nasza kochana truskawka należy do owoców jagodowych. Sam krzew jest stosunkowo młodą krzyżówką dwóch gatunków poziomek – wirgilijskiej Fragaria wirginiana oraz chilijskiej Fragaria chiloensis. Z połączenia tych dwóch odmian powstała w 1750 roku truskawka jaką znamy.

Przeczytaj też o innych jagodowych – Borówka amerykańska. Pielęgnacja i uprawa.

Truskawki można spożywać samodzielnie lub jako dodatek do ciast, lodów, płatków śniadaniowych itp. Za samodzielną uprawą truskawek przemawia fakt, że
te owoce nie są zbyt tanie w supermarkecie o lokalnym rynku nie wspominając. Poza tym, uprawiając własne truskawki możesz mieć pewność, że są one całkowicie naturalne i świeże. Prawdziwa ekologiczna jakość w ogrodzie. Radość jest tym większa, gdy uda się samemu posadzić takie owoce w ogrodzie. 

Sadzonki truskawek – pielęgnacja

Aby osiągnąć jak największe zbiory, należy wiedzieć, kiedy można sadzić truskawki i która lokalizacja jest najlepsza. Najlepiej sprawdzi się dobrze nasłonecznione miejsce na grządce. Równie ważne jest dobrze nawiezione podłoże bogate w próchnicę. Upewnij się, że miejsce jest osłonięte od wiatru, ale nie całkowicie bezwietrzne. Lekki wiatr sprawi, że liście szybko wyschną po opadach deszczu, co zapobiega gniciu. Gleba powinna być luźna i mieć pH od obojętnego do lekko kwaśnego. Jeśli gleba stanie się podmokła, istnieje ryzyko, że byliny zarażą się chorobami korzeni.

jak uprawiać truskawki

Po znalezieniu odpowiedniej lokalizacji należy poczekać z sadzeniem co najmniej do lipca lub najpóźniej do końca września. Te czasy sadzenia dotyczą zagonów, na których już poprzedniego lata posadzono truskawki. Jeśli tak nie jest, możesz sadzić truskawki między kwietniem a końcem czerwca. Posadź truskawki w odstępach około 25 centymetrów. Między rzędami powinna być odległość 40 centymetrów.

Uprawa balkonowa

Truskawki można także uprawiać w pojemnikach. Sprawdzą się jako rośliny na balkonie lub parapecie. Truskawki można uprawiać w małych doniczkach lub w płytko podniesionej grządce lub donicy. Doniczki powinny mieć co najmniej 10-15 cm średnicy. Jeśli masz balkon od strony południowej, całość będzie działać stosunkowo dobrze. Im więcej słońca, tym więcej plonów i słodszy owoc. Możliwa jest również uprawa truskawek na częściowo zacienionych balkonach. Warto jednak wybrać odmianę, która preferuje takie lokalizacje (np. poziomki lub truskawki miesięczne). Pamiętajmy jednak, że te byliny nie cierpią przesuszonego, ani zbyt mokrego podłoża, dlatego regularnie je podlewaj.

Podlewanie i nawożenie truskawek

Podstawą w pielęgnacji truskawek jest regularne podlewanie – zwłaszcza podczas okresów suszy. Podczas podlewania należy jednak uważać na liście krzaczków. By zapobiec chorobom, ułóż wokół bylin warstwę słomy. Pomoże to uchronić je przed szkodnikami i chorobami. Pamiętaj o regularnym nawożeniu swoich sadzonek kompostem lub innymi nawozami organicznymi. Pierwszy raz użyźnij glebę trzy tygodnie po zasadzeniu. Następny raz będziemy nawozić na przełomie sierpnia i września, kiedy już zbierzemy wszystkie jagody.

Do podlewania najlepiej używać wody stojącej, takiej jak deszczówka. Gleba powinna być zawsze lekko wilgotna, ale nie nadmiernie. Podczas podlewania upewnij się, że liście nie są mokre. Truskawki zawsze podlewaj rano. Jeśli padało, a gleba jest już wilgotna, nie musisz już podlewać. Tutaj liczy się unikanie zalegania wody. Gdy owoce już się pojawią, ogranicz intensywność podlewania. Po zebraniu jagód można kontynuować podlewanie truskawek do jesieni. W tym czasie bowiem powstają kwiaty na następny rok.

Co posadzić z truskawkami na grządce?

Dobrze, że w ogóle zadajesz sobie to pytanie, ponieważ nie wszystkie rośliny nadają się do uprawy tuż obok truskawek. Wskazane jest, aby wybrać odpowiednich sąsiadów na truskawkowej grządce. Pozwala to nie tylko na zdrowy wzrost rośliny partnerskiej, ale może również pomóc truskawkom w produkcji większej ilości owoców.

Istnieje wiele rodzajów ziół i warzyw, które nadają się do uprawy mieszanej z truskawkami. Melisa, rumianek, ogórecznik i koperek lubią przyciągać owady, które zapewniają dobre zapylenie i są bardzo dobrymi sąsiadami. Z kolei cebula, czosnek i szczypiorek mają silny zapach, który powstrzyma ślimaki od truskawek.

Nie sadź jednak ziemniaków obok truskawek. Są żywicielem grzyba, który sprawia, że ​​truskawki są chore. Do truskawek nie należy też sadzać roślin kapustnych jak brukselka, jarmuż, kapusta włoska i pekińska czy kalarepa. Przyciągają tak zwaną muszkę kapustną, która uszkadza system korzeniowy truskawki.

Także maliny nie będą dobrym towarzystwem dla truskawek. Obie rośliny narażone są na te same choroby i pasożyty, dlatego ich bliskie sąsiedztwo sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób.

Przechowywanie owoców po zerwaniu

Truskawki są bardzo delikatne i szybko tracą swój smak. Po zerwaniu nadają się natychmiast do zjedzenia lub przetworzenia. W przeciwnym razie szybko zgniją. Nie mają też grubej skórki ochronnej jak np. banany, więc dość szybko tracą swoje witaminy. Jeśli nie zamierzasz jeść truskawek w ciągu kilku dni, robić z nich dżemu itp., powinieneś je zamrozić. Wkładając owoce do lodówki, w mgnieniu oka stracą cały swój smak. Więc jeśli wyhodujesz własne truskawki, nie wkładaj ich do lodówki! Szkoda byłoby po całym wysiłku stracić prawdziwy potencjał smakowy. Truskawki z zamrażarki po rozmrożeniu są dość papkowate, dlatego najlepiej nadają się do dżemów lub sosów.