Koniczyna to popularna roślina z rodzaju bylin. Kwitnie na biało i różowo. Mówi się, że ta o czterech listkach przynosi szczęście. Spotkać ją można w zasadzie wszędzie, bo łatwo się rozprzestrzenia. Bardzo często zadamawia się wśród traw na łąkach i w ogrodach. Intensywna zieleń koniczyny może niektórym wydawać się atrakcyjna, ale są też i tacy ogrodnicy, którzy wolą by rosła sobie gdzie indziej.
Wypielęgnowany trawnik przypominający dywan to marzenie wielu i tu nie ma miejsca na koniczynę. Zwłaszcza, że jeśli koniczyna rośnie na trawniku, może to być oznaka tego, że źdźbła trawy potrzebują więcej składników odżywczych lub wody. Powinieneś zareagować jak najszybciej, aby obrażenia się nie rozprzestrzeniły. Istnieje wiele sposobów przeciwdziałania temu. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat.
Koniczyna w trawniku – co to oznacza?
Jeśli koniczyna zaczyna rosnąć w twoim trawniku, jest to znak, że twojej trawie brakuje składników odżywczych lub jest niewystarczająco nawodniona. W czasie suszy problem koniczyny może się nasilić i podczas gdy trawa wysycha, koniczyna kwitnie. Ta ekspansywna bylina jest znacznie bardziej odporna od trawy, dlatego dużo lepiej radzi sobie w gorszych warunkach.
By zatem nie dopuścić do rozrostu koniczyny i innych niepożądanych chwastów, warto regularnie stosować nawożenie trawnika, by wzmocnić trawę. Właściwa pielęgnacja trawnika pozwoli Ci cieszyć się idealną zieloną murawą. Nie zapomnij o cyklicznym nawożeniu swojej trawy. Więcej o nawozach przeczytasz w artykule:
Ponadto warto zauważyć, że koniczyna lepiej rośnie, gdy gleba jest kwaśna. Regularne wapnowanie trawy powinno zniwelować ten problem i odkwasić podłoże. W ten sposób nie tylko wspomożemy wzrost trawy, ale zapobiegniemy rozrostowi także innych chwastów jak mech czy bluszczyk kurdybanek.
Dlaczego w trawie rośnie koniczyna?
Walka z koniczyną ma na celu przywrócenie trawnikowi formy. Ale co w ogóle spowodowało wzrost koniczyny? Abyś nie musiał za każdym razem zajmować się wzrostem chwastów, mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zapobiegać koniczynie w trawie.
Koniczyna w trawie oznacza, że Twój trawnik ma niedobór. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby właściwie dbać o swój trawnik:
- Regularne nawożenie trawnika
- Nie koś trawnika za mocno, aby światło słoneczne nie docierało do nasion chwastów
- Nie pozwól, aby trawnik był przesuszony
- Unikaj wzrostu koniczyny na trawniku, w przeciwnym razie nasiona koniczyny mogą również rozprzestrzenić się po trawniku
Jak usunąć koniczynę z trawnika?
Jak już wspomniałam wcześniej – koniczyna w trawie świadczy o tym, że źdźbła słabną. Koniczyna to ekspansywna bylina, dużo bardziej odporna od trawy, dlatego szybko wykorzystuje słabnącą murawę, przejmując jej miejsce. Intensywnie rozrastające się łodygi rozłogowe tłumią wzrost trawy i szybko może okazać się, że zamiast trawnika zastaniesz w swoim ogrodzie pole koniczyny. Dlatego, by do tego nie dopuścić, ogrodnicy tłumią koniczynę w zarodku, traktując ją jako znak ostrzegawczy.
Sposoby na pozycie się koniczyny z trawnika
Istnieje kilka sposobów na najlepsze usunięcie koniczyny z trawnika. Poniżej przedstawiamy niektóre ze sposobów. Pomoże ci to usunąć koniczynę z trawnika.
- Odchwaszczanie koniczyny
Najłatwiejszą opcją jest odchwaszczanie koniczyny. Jest to metoda, która sprawdza się dobrze, gdy trawnik ma tylko plamy porażenia koniczyną. Użyj normalnego wyrywacza chwastów, aby wykopać koniczynę i usunąć koniczynę wraz z korzeniami. Jeśli korzenie koniczyny pozostaną w ziemi, w krótkim czasie może uformować się nowa koniczyna. - Chemiczne środki
Jeśli nie masz czasu na ręczne usunięcie koniczyny, możesz użyć środka do chwastów. Tak zwane herbicydy do trawników atakują tylko koniczynę, a trawnik jest całkowicie oszczędzony. Przy korzystaniu z takich środków pogoda powinna być zdecydowanie łagodna i bezwietrzna. Optymalna temperatura to od 15 do 20 stopni Celsjusza. Chwastobójca nie powinien być używany, gdy pada deszcz. Więcej informacji znajdziesz w ulotce dołączonej do wybranego leku. - Wertykulacja
Wertykulacja trawnika jest delikatniejszą metodą niż stosowanie środków chwastobójczych. Jednak ta metoda najlepiej sprawdza się dopiero wczesną jesienią, kiedy gleba jest ciepła i wilgotna. Wertykulacja oznacza, że trawa jest porysowana lub lekko rozdarta za pomocą narzędzia. Koniczyna zostaje usunięta, a trawa dostaje świeży tlen. Jednak przy tej metodzie konieczne jest ostateczne zasianie świeżych nasion trawy.
Stosując środki przeciw koniczynie, powinieneś najpierw poznać przyczynę jej powstawania. Bez zajęcia się przyczyną, koniczyna będzie powracać raz za razem. Chociaż lekarstwo na koniczynę przyniesie doskonały krótkoterminowy rezultat, ważne jest również, aby zapobiec wzrostowi koniczyny.
Co na koniczynę na trawniku?
Najpopularniejszymi środkami na koniczynę w trawie są herbicydy. Są bardzo skuteczne i nie niszczą trawnika. Aby chwastobójcza substancja była skuteczna, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:
- Nawozić trawnik około 2 tygodnie przed zabiegiem
- Nie koś trawnika przed użyciem chwastownika
- Przez pierwsze 8 godzin po aplikacji nie może padać
- Aplikacji nie należy przeprowadzać w upalne dni
Koniczyna biała i czerwona – sposoby na usunięcie
Niestety koniczyna czerwona w ogrodzie nie jest tak łatwa do zwalczenia jak koniczyna zielona. Jest trochę bardziej uparta. Niemniej jednak istnieją pewne domowe środki, które można bardzo dobrze wykorzystać do zwalczania czerwonej koniczyny. Przede wszystkim upewnij się, że Twój trawnik jest skoszony. To odcina kwiaty koniczyny i nie przyciąga już pszczół i os. Następnie możesz zacząć pielenie czerwonej koniczyny. Dotrzyj do korzeni rośliny. Jest to bardzo ważne, w przeciwnym razie nowa koniczyna może ponownie wyrosnąć. Jeśli nic nie pomaga, a trawa jest w większości porażona koniczyną czerwoną, musisz użyć specjalnego środka chwastobójczego.
Dla wielu właścicieli ogrodów koniczyna biała na trawniku zaburza ogólny wygląd trawnika. Koniczyna biała jest również jednym z upartych gatunków koniczyny. Dużo białej koniczyny w ogrodzie przyciąga również wiele owadów, takich jak pszczoły. Jeśli lubisz przebywać boso w swoim ogrodzie, ryzyko użądlenia przez pszczołę jest wysokie. Zwłaszcza jeśli masz dzieci, nie powinieneś lekceważyć ryzyka i zapobiegawczo usunąć białą koniczynę z trawnika.
Usunięcie koniczyny białej można przeprowadzić tymi samymi metodami, co w przypadku innych rodzajów koniczyny. Regularne nawożenie i wertykulacja pomoże zapobiec wzrostowi koniczynie białej. Jeśli koniczyna biała jest już obecna w dużych ilościach, najszybszą metodą jest pielenie i odchwaszczanie chemiczne.
Koniczyna – czy naprawdę jest zła?
Miłośnicy idealnych trawników w stylu angielskim o wyglądzie wypielęgnowanego pola golfowego powiedzą, że wszystko, co nie jest trawą jest złe na ich trawniku. Jednak koniczyna sama w sobie nie jest szkodliwą rośliną. Jest też bardzo ładna – ma piękne, drobne listki w kolorze intensywnej, soczystej zieleni. Gdy kwitnie wabi do siebie wiele pożytecznych owadów jak pszczoły czy trzmiele. Koniczyna to roślina miododajna i pod tym względem jest bardzo istotna dla ekosystemu.
Jeśli więc nie jest Ci obojętny los pszczół, warto zostawić koniczynę w spokoju. Ta roślina świetnie sprawdzi się na tzw. łąkach kwietnych tak ostatnimi czasy popularnych. Więcej na temat łąki kwietnej przeczytasz tutaj: