ogórki szklarniowe

Ogórki szklarniowe – uprawa i pielęgnacja

Domowe ogórki to coś wyjątkowego. Bardziej intensywny smak i ekologiczna jakość w bardzo niskiej cenie, w Twoim ogrodzie. Ponieważ ogórki uwielbiają ciepło, warto hodować je w szklarni. Ogórki w szklarni można uprawiać wcześniej. Jeśli jesteś bardzo zapalonym ogrodnikiem, możesz wyposażyć szklarnię w grzejnik. Pozwala to na uprawę ogórków prawie przez cały rok.

Jeśli zdecydujesz się stworzyć szklarnię, musisz wiedzieć, które rośliny można mieszać, a które nie. Istnieją specjalne odmiany, które nie mieszają się dobrze z innymi odmianami. Mieszanie takich odmian razem w szklarni może spowodować, że jeden z tych szczepów nie plonuje… a jak można się domyślić, ogórki wszystkich rzeczy są jednym z nich.

Ogórki są bardzo popularne w Polsce. Chociaż tu muszą walczyć o podium z pomidorem. Niemniej ogórek jest bardzo smacznym, orzeźwiającym warzywem o wielu zastosowaniach. Ogórki szklarniowe są łatwe w uprawie. Chociaż jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać, ponieważ te warzywa są nieco delikatne, z naszym przewodnikiem nie będziesz miał problemów z zarządzaniem nimi. Wyjaśniamy, co należy wziąć pod uwagę, uprawiając ogórki w szklarni i udzielamy przydatnych wskazówek. Czytaj dalej i zostań profesjonalistą w kilka minut.

Szklarnia dla ogórków

W Internecie można znaleźć wiele różnych szklarni o różnych zaletach. Jeśli sadzisz ogórki w szklarni, upewnij się, że jest wystarczająco duża. Mała szklarnia na balkonie lub tunel foliowy niestety nie sprawdzą się w przypadku uprawy ogórków. Potrzebują one dużo miejsca i powinny być uprawiane w wolnostojącej szklarni.

Szklarnia ma tę zaletę, że wewnątrz tworzy efekt cieplarniany. Efekt ten oznacza, że ​​w środku zgromadzona jest wystarczająca ilość ciepła przy zaledwie kilku promieniach słońca. Ponieważ ogórki uwielbiają ciepło, jest to dla ciebie bardzo korzystne. Dzięki temu możesz uprawiać ogórki już w chłodniejszych miesiącach.
Kolejną zaletą uprawy ogórków w szklarni jest możliwość uprawy, jaką oferuje szklarnia. Bez szklarni musiałbyś wykiełkować roślinę w domu, zanim posadzisz ją na zewnątrz.

Szklarnia chroni również przed warunkami atmosferycznymi. Grad, deszcz czy zimno nie mogą zaszkodzić roślinom. Szkodniki mają również trudności z dotarciem do ogórków w szklarni. Wszystko to w połączeniu z optymalnym klimatem szklarni oznacza, że ​​zbiory są na ogół obfitsze, aw niektórych przypadkach nawet bardziej aromatyczne.

Uprawa ogórków w szklarni ma również pewne wady. W gorące letnie miesiące może gromadzić się ciepło. Dlatego należy zadbać o to, aby w takie dni szklarnia była wentylowana i dzięki temu trochę się ochłodziła. Kolejną wadą w porównaniu do uprawy na zewnątrz jest koszt szklarni. Ale jeśli jesteś ambitnym ogrodnikiem i doceniasz różnicę, to żadne euro nie będzie dla Ciebie zbyt złe.

Zobacz także:

Szklarnie ogrodowe – Jaką wybrać na początek?
ogórki szklarniowe dojrzewają szybciej

Ogórki i pomidory w szklarni razem?

Czy można jednocześnie sadzić ogórki i pomidory w szklarni? Ogórki i pomidory to zupełne przeciwieństwo. Chociaż prowadzi to do bardzo interesujących połączeń w relacjach międzyludzkich, w świecie roślin sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Generalnie nie należy mieszać warzyw, które preferują różne warunki klimatyczne. Ogórki lubią wilgotne i ciepłe, a pomidory słoneczne i chłodne. Trudna sprawa… Ale jest możliwa.

Możesz posadzić pomidory z przodu szklarni w dobrze wentylowanym miejscu, a ogórki rosną z tyłu, gdzie jest ciepło i wilgotno. Chociaż oba rodzaje warzyw uwielbiają wysokie temperatury, potrzebują różnego nawodnienia. I tak powstaje problem: stała wilgoć łatwo prowadzi do chorób grzybiczych w pomidorach (dlatego nigdy nie należy podlewać rośliny od góry). Jeśli wilgotność jest zbyt wysoka, pomidory mogą umrzeć. Jednak Twoje ogórki będą rosły bez żadnych problemów. Jeśli wilgotność jest zbyt niska, ogórki mogą zarazić się chorobami, takimi jak mączniak prawdziwy.
Jeśli nadal nie masz pewności co do jednoczesnej uprawy ogórków i pomidorów w szklarni, powinieneś podzielić szklarnię na dwie strefy klimatyczne.
W drzwiach po słonecznej stronie posadź pomidory. Odłóż ogórki na bok z dala od słońca (powinna to być tylna część szklarni).

Dodatkowo na ogórki można przygotować tzw. podgrzewacz obornika. Jest to mieszanka glebowa kompostu, obornika i słomy, następnie posypuje się ją ziemią. Gdy słoma gnije, wydziela się ciepło. Pomoże to ogórkom dobrze rosnąć.

Zobacz także:

Uprawa ogórków – kiedy sadzić ogórki”

Dlaczego ogórki szklarniowe żółkną?

Istnieje kilka chorób ogórka, o których zdecydowanie powinieneś wiedzieć. Tylko wczesna interwencja może uratować Twoje zbiory. Jedna z tych chorób powoduje, że ogórki żółkną w szklarni. Wyjaśnimy, dlaczego tak się dzieje i co możesz z tym zrobić.

Podczas wzrostu każda roślina potrzebuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Zwłaszcza rośliny warzywne, które mają przynosić obfite plony, zależą od wystarczającej ilości składników odżywczych. Żółty kolor może oznaczać, że ogórek nie otrzymał wystarczającej ilości składników odżywczych w fazie wzrostu. Ogórki potrzebują wystarczającej ilości składników odżywczych przez cały okres wegetacji, jeśli ogórki są już żółte, można zastosować kilka sztuczek:

  • Dodaj kompost lub obornik do ogórków
  • Podaj roślinie mineralne pierwiastki śladowe
  • Wzmocnij roślinę obornikiem z pokrzywy

Niestety żółty kolor nie zawsze wynika z braku składników odżywczych. Innymi przyczynami przebarwień może być brak światła lub nadmierna wilgotność. Prawie wszystko, co wpływa na optymalny wzrost. Musisz, chcąc nie chcąc, wykluczyć wszystkie te czynniki, zanim dodasz do ogórka nadmiernej ilości składników odżywczych. Powodzenia w Twojej uprawie!