Ogórek to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych rodzajów warzyw, które sadzi się w ziemi podczas każdego sezonu. Ale tylko nieliczni stosują się do wtajemniczonych wskazówek, które umożliwiają naprawdę imponujące zbiory. Uprawa ogórków może okazać się z początku trochę wymagająca, gdyż to warzywo potrzebuje specjalnych warunków i odpowiedniej pielęgnacji. Właściwa pielęgnacja i optymalny czas sadzenia zapewniają dobry wzrost ogórków zarówno w szklarni, jak i na zewnątrz. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak uprawiać ogórki, to zapraszam Cię do lektury.
Kiedy sadzić ogórki?
Zanim przystąpisz do sadzenia ogórków, weź pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim:
- wybierz miejsce do uprawy, które odpowiada upodobaniom danej rośliny;
- pilnuj terminów siewu;
- zadbaj o odpowiednie nawożenie podłoża pod roślinę
Należy zauważyć, że ogórki lepiej rosną na luźnej glebie o neutralnej kwasowości. W tym celu należy wcześniej wybrać odpowiednie miejsce do uprawy i odpowiednio ją nawieźć. Najlepiej zrobić to kilkukrotnie: pierwszy raz jesienią, potem wiosną, a na koniec tuż przed sadzeniem. W okresie przygotowań jesiennych wskazane jest wykopanie rowu o głębokości do 30 cm i szerokości około 70 cm. Na podłodze pośrodku należy ułożyć warstwę drewna liściastego o grubości 15 cm (z torfem, trocinami i trawą).
Przed siewem dobrze byłoby nawieźć ziemię gnijącym obornikiem, dziewanną lub ptasimi odchodami. Doświadczeni ogrodnicy często na początku maja zasypują wykopany rów 25 cm warstwą obornika, a następnie podlewają glebę przegotowanym roztworem manganu. Następnie do gleby wlewa się 6 kg próchnicy na 1 metr, 1 litr popiołu, 20 g superfosfatu i 10 g soli potasowej. Wszystko to jest odpowiednio wymieszane, wylane roztworem nadmanganianu potasu i pokryte specjalną folią. Dzięki temu zabiegowi gleba nagrzewa się do temperatury wymaganej do sadzenia.
Rozsiew ogórków
Uprawa ogórków można rozpocząć na dwa sposoby- albo kupić gotowe sadzonki, albo samemu wysiać ogórki z nasion.
Obie metody są bardzo powszechne, choć oczywiście istnieją pewne różnice. Pierwszy sposób uprawy pozwala cieszyć się plonami nieco wcześniej niż uprawa z nasion. W tym celu należy wysiać sadzonki w maju lub połowie kwietnia, a następnie przesadzić je pionowo lub poziomo do otwartego gruntu w połowie maja lub na początku czerwca. Ponieważ ogórek jest rośliną ciepłolubną, zalecamy wybór miejsca dobrze oświetlonego, ciepłego, osłoniętego. Jeśli łóżko jest ustawione z północy na południe, gwarantuje to całodzienne światło słoneczne. Sadząc ogórki na otwartym terenie, nie należy lekceważyć zasad płodozmianu. Nieprzestrzeganie ich prowadzi do rozwoju zmęczenia podłogi, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie tych zasad. O co przede wszystkim chodzi?
- Rośliny należące do tej samej rodziny nie powinny być stale uprawiane (kilka lat z rzędu) w tym samym miejscu.
- Przerwa między starym a nowym rozszerzeniem powinna trwać jak najdłużej.
- Wskazane jest, aby dla każdej rodziny roślin przygotować specjalne grządki i tam je uprawiać.
- Do gleby dodaje się składniki odżywcze (obornik, polepszacz gleby itp.). być regularnie dostarczane.
Ogórki rosną i rozwijają się tam, gdzie w poprzednim sezonie była kapusta, sałata, ziemniaki czy pomidory. Z drugiej strony fasola, cukinia, marchewka i melony nie są dobrymi poprzednikami, ponieważ wszystkie te rośliny mają te same choroby i szkodniki.
Możesz uprawiać ogórki zarówno na zewnątrz, jak i w szklarni. Ten drugi sposób przyśpiesza czas zbiorów, chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i pozwala na eksperymentowanie z odmianami, których nie można uprawiać na wolnym powietrzu. Wadą może być fakt, że szklarnia znacznie utrudnia owadom zapylającym dostęp do ogórków.
Jak często podlewać ogórki?
Zawartość wody w zadbanym ogórku sięga około 95-98%, w zależności od odmiany i warunków uprawy. Z tego można wywnioskować, jak ważna, a nawet niezbędna jest woda dla tej rośliny. Dlatego pytanie „Jak często podlewać ogórki?” jest jednym z najczęściej wprowadzanych słów kluczowych w wyszukiwarkach. Bo ta wiedza jest absolutnie niezbędna do prawidłowej pielęgnacji ogórka.
Kiedy jest ładna pogoda, możesz podlewać ogórki tak często, jak chcesz. Najważniejsze, żeby woda była ciepła, tj. 25-28 °С, aby nadmiar wilgoci wyparował i ogórek dostał wymaganą ilość wody. Zimna woda naraża ogórki na ryzyko, ponieważ mogą stracić kawałki jaj.
Jeśli na zewnątrz jest zimno lub pochmurno, zalecamy ograniczenie podlewania, ponieważ zbyt duża wilgotność może spowodować gnicie korzeni. Ponadto czasami na liściach pojawiają się grzyby.
Jeśli chodzi o porę dnia, liście ogórka należy podlewać przed godziną 9 rano, aby w ciągu dnia wilgotność wokół roślin była wyższa. Glebę pod ogórkiem należy zwilżyć w promieniu 15 cm i na głębokość 20 cm. Gleba w pobliżu szyjki korzeniowej powinna być sucha, aby korzeń nie zaczął gnić. Wodę należy wlewać pod roślinę słabym strumieniem, nie zagęszczając gleby i nie uszkadzając korzeni. Jeśli nie możesz podlewać ogórków rano, możesz to zrobić wieczorem, kiedy upał minął, ale chłód nocy jeszcze nie nadszedł.
Inną opcją byłoby nawadnianie kroplowe. Następnie między rzęsami ogórka zainstaluj specjalny system nawadniania kroplowego, który stopniowo nasyca rośliny wodą. Ten sam efekt można osiągnąć np. robiąc kilka otworów w plastikowych butelkach grubą igłą, odpowiednio je montując i kopiąc w ziemi między rzędami upraw.
Uprawa ogórków – pielęgnacja
Oczywiście cała historia nie kończy się wraz z implantacją, a raczej dopiero się zaczyna. Następnie należy zadbać o ogórki, czyli:
- regularnie podlewać (ale unikaj podlewania);
- odchwaszczanie sadzonek ogórka;
- poluzować lub naprawić;
- chochoł
- użyźniać.
Istnieją inne podobne działania, ale to są najważniejsze. Głównym warunkiem pomyślnego wzrostu jest: optymalna wilgotność. Jeśli podlewanie jest niewystarczające, roślina ciemnieje, jej liście stają się kruche i opadają. Jasne liście oraz słabe formowanie owoców wskazują na nadmierną wilgotność. Wahania temperatury i wilgotności nadają owocom gorzki smak. Optymalna wilgotność to około 80%. Jeśli wilgotność spadnie poniżej 30%, ogórek zacznie więdnąć.
Uprawa ogórków w doniczce
Sadzenie ogórków w doniczkach – czy to w ogóle możliwe? Tak. Czy jest to łatwe? Otóż nie, gdyż ogórek musi urosnąć wysoki. Możesz jednak wybrać odmianę, która nie wymaga dużo miejsca do wzrostu. Następnie umieszczasz kratkę w doniczce, aby roślina owinęła się wokół, ułatwiając uprawę. Ale aby ogórek się zakorzenił, potrzebna jest również żyzna gleba z dobrym drenażem. Oznacza to, że wymaga regularnego podlewania. Ogólnie rzecz biorąc, odmiany książkowe są łatwiejsze w uprawie niż winorośle, ponieważ te pierwsze nie wymagają kraty.
Przeczytaj też artykuł jak uprawiać ogórki w szklarni:
Bardzo ważny jest również wybór odpowiednio dużej doniczki. Jego średnica i głębokość musi wynosić co najmniej 25 cm. Jeśli chcesz wyhodować kilka roślin w jednej doniczce, średnica nie powinna być mniejsza niż 50 cm. Jeśli w doniczce nie ma otworów drenażowych, powinieneś je samodzielnie wywiercić. Dlatego najlepiej byłoby wybrać doniczkę, która ma już te otwory.
Garnek należy dokładnie umyć gorącą wodą. Jest to szczególnie istotne, jeśli inna roślina rosła wcześniej w tej samej doniczce. W takim przypadku na powierzchni doniczki mogą pozostać mikroskopijne jajeczka, z których mogą rozwijać się owady (szkodniki) lub groźne dla ogórka bakterie.
Wskazane jest również wypełnienie doniczki dobrze przepuszczalną ziemią. Do tego należy również dodać nawóz, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze. Nasiona należy sadzić, gdy temperatura wzrośnie do 21°С. Otwór w środku doniczki powinien mieć około 1,5 cm głębokości. Podlewaj nasiona lub sadzonki natychmiast po posadzeniu. Garnek powinien znajdować się w miejscu, w którym słońce świeci przez co najmniej 8 godzin dziennie. Ogórki preferują ciepłe warunki, więc dodatkowe światło słoneczne odpowiednio nagrzeje glebę.
Różne odmiany ogórków
Różnorodność odmian ogórków jest naprawdę niezliczona, dlatego skupiamy się na tych, które najlepiej nadają się do uprawy w europejskich warunkach klimatycznych. Dla łatwiejszego przeglądu dzielimy je na dwie grupy:
- ogórki do szklarni;
- ogórki do uprawy na wolnym powietrzu.
Do pierwszej grupy należą np. Adrian F1, Bella F1, Iznik F1 czy tzw. „meksykański miniogórek”. Wszystkie te odmiany ogórków nie wymagają zapylania przez pszczoły, charakteryzują się stabilnym owocowaniem, ale wyglądają bardzo pięknie nawet bez owoców.
Nadaje się do użytku na zewnątrz: Beth Alpha ( smaczny, pozbawiony goryczy), La Diva (co za wspaniała nazwa!), Picolino F1 (brzmi też bardzo uroczo, prawda?). Odmiany te są odporne na wahania temperatury, całkowicie smaczne i dobrze solone.
Uprawa ogórków i pomidorów razem
Często pojawia się pytanie, czy pomidory i ogórki powinny być sadzone razem. Niestety odpowiedź na to pytanie jest negatywna. I nie dlatego, że te uprawy są biologicznie niezgodne. Przyczyna jest znacznie prostsza.
W przeciwieństwie do ogórków pomidory wymagają dobrej wentylacji, ale nie wysokiej wilgotności. Dzięki temu dość dobrze znoszą brak wody, a wysokie temperatury też nie stanowią większego problemu dla pomidorów, które lubią suche powietrze. To wszystko nie da się pogodzić z potrzebami ogórków opisanych powyżej.
Dowiedz się więcej o uprawie pomidorów z artykułu: Pomidory – pielęgnacja krzaków.
Jeśli tak, to możesz wspólnie uprawiać pomidory i ogórki na zewnątrz. Chociaż jest to możliwe, nie jest to zalecane, ponieważ warunki wzrostu i owocowania tych roślin zbyt mocno się od siebie różnią.