uprawa lawendy

Lawenda – w ogrodzie – jak uprawiać

Lawenda jest wiecznie zielonym krzewem, który jest bardzo popularny w ogrodach. Piękne fioletowe kwiaty i ich niezwykły aromat zachwyci każdego, kto tylko zbliży się do tej aromatycznej rośliny. Istnieje ponad 40 odmian lawendy, a rejonem który słynie z jej uprawy jest Prowansja we Francji. Piękne lawendowe pola gdy kwitną wabią do siebie setki owadów – w tym motyle i pszczoły. Miód lawendowy ma delikatny aromat kwiatów lawendy i charakterystyczny korzenny smak.

Rodzaje lawendy – lawenda wąskolistna

Najpopularniejszą odmianą krzewu jest lawenda wąskolistna. Ma półkulisty pokrój i dorasta do 50 cm wysokości. W celu utrzymania zwartego wzrostu należy wczesną wiosną przyciąć ⅓ pędów. Odwdzięczy się pięknymi kwiatami. Lawenda jest ceniona za wyjątkowy, intensywny i niezwykle piękny zapach. Jej liście są kępkowe i jasnoszarego koloru. Krzewy wyglądają bardzo elegancko, gdy są sadzone w grupach. Kwiaty lawendy są fioletowe, ale są też odmiany białe i różowe. Niestety ze względu na niską mrozoodporność jest wrażliwa na przymrozki.

Zastosowanie lawendy

Lawenda znajduje zastosowanie nie tylko w ogrodzie, ale także w kuchni, kosmetyce i medycynie. Z roku na rok sadzi się coraz więcej plantacji lawendy, które nie tylko służą do produkcji naturalnego rękodzieła, ale również stanowią jeden z najpiękniejszych motywów fotograficznych. Pola lawendy są bardzo często wykorzystywane na zdjęciach ślubnych. Sesje zdjęciowe na polach lawendy wzbudzają ogromny podziw.
Mało kto wie, że lawenda jest bardzo popularna w naszej kuchni. Jak wspomniano wcześniej, jest to roślina miodowa, a miód lawendowy uważany jest za jeden z najlepszych. Ceniony jest nie tylko za walory smakowe, ale również za właściwości prozdrowotne. Lawendę można również dodać do wielu potraw, zwłaszcza jako dodatek, ale z powodzeniem może zastąpić tymianek czy estragon.

Kwiaty lawendy są również doskonałym ziołem leczniczym. Napar z lawendy działa odprężająco i ma znaczący wpływ na trawienie. Łagodzi bóle brzucha i napięcie nerwowe. Promuje również spokojny sen. Lawenda wykorzystywana jest również do produkcji wielu kosmetyków – od mydeł, przez olejki do masażu, po perfumy i wiele innych. Zawarte w lawendzie olejki eteryczne urzekają swoim zapachem, ale też działają utleniająco. Kremy z lawendą redukują obrzęki i zwalczają cellulit.

Lawenda w ogrodzie – aromatyczna roślina

Lawenda to aromatyczna roślina o niewielkich wymaganiach. Lubi dobrze przepuszczalną glebę i słoneczne stanowisko. Nie toleruje nasiąkania wodą i musi być przykryta na zimę. Tymi małymi zabiegami pielęgnacyjnymi z pewnością wynagrodzi nas latem pięknymi kwiatami. Można ją również uprawiać na balkonie lub tarasie, a zapach kwiatów odświeży każdą garderobę.

Kiedy sadzić lawendę w ogrodzie?

Sadzonki można sadzać do gruntu wiosną lub latem. Jeśli zasadzimy ją później, to zakwitnie nam dopiero w następnym sezonie, za to będziemy mogli cieszyć się jej kwiatami od lipca aż do końca sierpnia.

Najbardziej popularna u nas odmiana – lawenda wąskolistna – bardzo dobrze radzi sobie w naszym klimacie. Trzeba zagwarantować jej tylko dużo słońca i lekko zasadową glebę ze sporą ilością wapnia. Ponieważ są to krzaki, które rozrastają się dość intensywnie, warto za czasu wygospodarować dla nich sporo miejsca i przewidzieć, że z roku na rok roślina będzie się rozrastać. Sadząc krzaki w rzędzie, zróbmy co najmniej 40 cm odstępu pomiędzy nimi, i 60 cm pomiędzy poszczególnymi rzędami.

lawenda w ogrodzie

Pielęgnacja lawendy

Ponieważ krzewy lawendowe pochodzą z krajów południowych, roślina bardzo dobrze znosi brak wody i suszę. Szkodzi jej natomiast nadmierna wilgoć, dlatego podlewanie krzaków lawendy należy wykonywać oszczędnie i niezbyt często. Przelanie i zbyt duża wilgoć może doprowadzić do powstania szarej pleśni.

Nawożenie też nie jest zbytnio skomplikowane. Od czasu do czasu roślinę można zasilić mieszanką nawozową, ale tylko taką o niskiej zawartości azotu. Zbyt duża ilość powoduje nadmierny rozwój zielonych części liści. By utrzymać zasadowy odczyn gleby, na jesień stosuje się wapno.

Przycinanie lawendy

Podcinanie krzaków wspomaga bujny wzrost rośliny. Należy wykonywać je nim lawenda zakwitnie to jest na przełomie kwietnia i maja. Robimy mocne cięcie pędów – o 10 cm. To sprawi, że lawenda puści dużo nowych pędów i ładnie się zakrzewi.

Kolejne cięcie wykonujemy pokwitnięciu rośliny – późnym latem bądź wczesną jesienią. Drugie cięcie ma na celu pozbycie się przekwitłego kwiatostanu.

Pamiętaj by podczas cięcia ładnie formować krzak w kształt kopuły. Ma to znaczenie nie tyle estetyczne ale też powoduje równomierne rozkrzewienie.

Lawenda na komary

Nie od dzisiaj wiadomo, że lawenda to jedna z roślin odstraszająca komary. Jej intensywny aromat miły jest owadom miododajnym takim jak pszczoły, dlatego warto się z nią zaprzyjaźnić na dobre. Uprawa lawendy to przyjemne z pożytecznym. Krzewy lawendowe kwitną przez całe lato, dlatego jeśli dokuczają ci komary, warto pomyśleć o zasadzeniu lawendy.

Lawendowy zapach odstrasza też mrówki, dlatego jeśli zauważysz te insekty u siebie w domu, postaw w to miejsce doniczkę z lawendą.

Zobacz też inne rośliny, których nie lubią komary.

Komarzyca – roślina odstraszająca komary

Innymi owadami unikającymi spotkania z lawendą są muszki i kleszcze. Nic więc dziwnego, że ludzie coraz chętniej sadzą te krzaki w swoich ogrodach. Ponadto suszone kwiaty umieszczone w szafie odstraszą też uciążliwe mole ubraniowe.

Lawenda na balkonie – uprawa lawendy w doniczkach

Ponieważ lawenda to roślina mało wymagająca, z powodzeniem możesz uprawiać ją także w doniczce. Zadbaj jedynie o odpowiednio dużą doniczkę, bo ten krzew jest mocno ukorzeniony. Dobierz głęboką doniczkę koniecznie z otworem we dnie, by umożliwić odpływ nadmiaru wody. Radzimy też by sadzić krzaczki do ceramicznych doniczek. Plastikowe doniczki nie przepuszczają wody, co może doprowadzić do gnicia.

lawenda na balkonie uprawa

Po zakupie sadzonek jak najprędzej umieść je w specjalnie przygotowanym podłożu. Na samym dnie doniczki umieszczamy drenaż ze żwiru lub tłucznia. Lawenda lubi piaszczyste podłoże, dlatego wymieszaj gotową ziemię ogrodową z piaskiem. Na koniec podlej sadzonkę wodą. Pamiętaj, by nie przelać lawendy – nie lubi ona zbyt mokrego podłoża. Dlatego tak ważne jest sadzenie lawendy w donicach przepuszczających wilgoć.

Dbając o te podstawy, możesz cieszyć się pięknymi krzakami lawendy w swoim mieszkaniu, na balkonie i tarasie.