siarczan amonu do trawników

Siarczan amonu na trawnik – jak i kiedy stosować?

Czym jest siarczan amonu?

Siarczan amonu to związek nieorganiczny, nawóz sztuczny, który uzyskuje się poprzez zmieszanie amoniaku z kwasem siarkowym. Nawóz ma postać krystaliczną i barwę białą, kremową lub szarą. Siarczan amonu na trawnik jest nawozem fizjologicznie kwaśnym, z dobrze przyswajalnymi związkami azotu.

Wzór i skład

Siarczan amonu o wzorze (NH4)2SOzawiera azot w formie amonowej (ok. 21% azotu) oraz siarkę w formie trójtlenku siarki (ok. 25% czystej siarki). Nawóz składa się z kryształków o różnej frakcji — udział poszczególnych frakcji może być zmienny i zależy od rodzaju nawozu. W nawozie znajduje się również niewielka ilość wolnego kwasu siarkowego (nie więcej niż 0,1%) oraz woda (ok. 0,5%).

Siarczan amonu — właściwości

Siarczan amonowy cechuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością w wodzie. Azot w formie amonowej nie jest wymywany z gleby, dlatego może być długo dostępny dla roślin. Azot bardzo szybko ulega stratom poprzez ulatnianie się, dlatego zastosowany nawóz trzeba niezwłocznie zmieszać z glebą, aby ograniczyć straty.

Nawóz ma działanie zakwaszające glebę — rośliny pobierają kationy amonu, więc w podłożu pozostaje reszta kwasu siarkowego, która w połączeniu z wodorem tworzy kwas siarkowy — związek o odczynie kwasowym. Ta właściwość siarczanu amonu znalazła zastosowanie w zmniejszaniu odczynu gleby oraz w odżywianiu roślin wymagających środowiska kwaśnego (borówka amerykańska, hortensje, różaneczniki).

Siarczan amonu — zastosowanie

Zastosowanie siarczanu amonu wynika głównie z jego właściwości — działania zakwaszającego glebę oraz dostarczania roślinom azotu w długodostępnej, przyswajalnej formie. Nawóz stosuje się na przed siewem, co jest korzystne szczególnie na glebach ciężkich. W takim podłożu amonowa forma azotu jest bardzo trudno wymywana, ponieważ trudno przechodzi w formę azotanową.

Siarczan amonu zastosowanie ma również w odżywianiu roślin kwasolubnych oraz na glebach z małą zawartością siarki. Nawozu nie powinno się wysiewać w uprawach roślin wrażliwych na zakwaszenie. Zbyt niski odczyn gleby można zniwelować, stosując nawozy wapniowe — koniecznie w innym terminie.

Wapnowanie trawnika

Przeczytaj jak stosować wapno na trawnik

Nawożenie borówki amerykańskiej

Borówka amerykańska to roślina, która wymaga do optymalnego wzrostu i rozwoju środowiska kwaśnego, taki odczyn pozwala uzyskać właśnie siarczan amonu. Nawożenie pomaga utrzymać odpowiednie pH do wzrostu dla roślin z rodziny wrzosowatych, czyli ok. 4. Wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, krzewy potrzebują sporych dawek azotu — zalecana, łączna dawka w uprawie borówki amerykańskiej to 400 g/10 m2. Dokarmianie warto rozłożyć na 3 dawki — zaczynając od marca, a kończąc w czerwcu.

Nawóz do ziemniaków

Ziemniak jest rośliną dość żarłoczną o dużych wymaganiach pokarmowych, dlatego wymaga sporych dawek azotu. Dobrze odżywiony ziemniak tworzy dorodne bulwy o wartościowym i smacznym miąższu. Siarczan amonu w nawożeniu ziemniaków stosowany jest głównie na glebach o odczynie zasadowym. W przypadku upraw na glebach kwaśnych nie zaleca się tej formy nawozu. Należy pamiętać o równoczesnym stosowaniu nawozów wapniowych, które niwelują zakwaszenie gleby.

Siarczan amonu na trawnik

siarczan amonu na trawnik
siarczan amonu to dobry nawóz do trawników

Nawóz na trawnikach stosuje się już na początku wegetacji — temperatura otoczenia powinna wynosić koło 10 °C. Siarczan amonu na trawnik działa bardzo dobrze — dostarcza azotu oraz siarki w przystępnej formie. Zalecana dawka to około 2 – 3 kg na 100 m2 murawy. Siarczan amonowy obniża zasadowe pH podłoża, a łatwo przyswajalny azot korzystnie wpływa na wygląd i kondycję trawnika.

Nawożenie hortensji siarczanem amonu

Hortensje dobrze rosną na glebach kwaśnych — tworzą wtedy dorodne kwiaty, a liście mają intensywnie zielony, zdrowy kolor. Brak odpowiedniego pH podłoża wpływa negatywnie na ilość kwiatów oraz na wybarwienie liści. Blaszki liściowe są jasnożółte, niekiedy z plamami lub z charakterystyczną mozaiką.

Niskie pH gleby sprzyja niebieskiemu zabarwieniu kwiatów hortensji ogrodowej. Za kolor kwiatów odpowiadają związki glinu (pierwiastek jest obecny w nawozach dedykowanych do hortensji). Jony glinu są aktywne w środowisku kwaśnym — pobierane przez korzenie hortensji inicjują zmiany w soku komórkowym krzewów, efektem jest zmiana koloru kwiatów z różowego na niebieski.

Ile kosztuje siarczan amonu na trawnik — cennik

Siarczan amonu jest uważany za nawóz niedrogi. Cena kilograma nawozu oscyluje między 2 a 15 zł. Duże opakowania nawozów są z reguły tańsze, podobnie prezentuje się siarczan amonu. Cena za tonę czystego siarczanu amonowego w roku 2022 to około 2370 zł. Na wartość może wpływać również udział poszczególnych frakcji kryształów — wyróżnia się nawozy selekcjonowane (udział frakcji o średnicy ok. 4 mm to min. 70%), standardowe (zakres średnicy kryształów nawozu między 1 a 4 mm) oraz krystaliczne (min. 75% kryształów o średnicy powyżej 1 mm). Przeważnie najdroższe są małe opakowania nawozów, przeznaczone do użytku amatorskiego. Dlatego lepiej od razu kupić większe opakowanie.

Siarczan amonu — dawkowanie

Dawka nawozu zależy od rodzaju uprawy, terminu nawożenia, rodzaju gleby oraz od jej odczynu. W uprawie warzyw stosuje się dawki na m– od 20 do 40 g nawozu, jakim jest siarczan amonu. Dawkowanie na trawnikach zależy od terminu nawożenia. Pierwsza dawka może wynosić do 30 g na m2, następne powinny być mniejsze (15-20 g na m2). W uprawie roślin użytkowych, takich jak rzepak, ziemniak oraz kukurydza stosuje się od 50 kg do 350 kg nawozu na hektar.