Na czym polega wapnowanie trawnika?
Wapno na trawnik pozwala na wzbogacenie go o substancje zasadowe. Wapnowanie trawnika możemy wykonywać ręcznie, bądź używać do tego celu rozsiewacza. Proces polega na nawożeniu specjalnym preparatem odkwaszającym. W tym celu równomiernie, na całej powierzchni trawnika rozsypujemy zamaszystymi ruchami wapno, bądź korzystamy z profesjonalnego rozsiewacza, który ułatwi nam pracę. Co bardzo ważne, w czasie trwania wapnowania należy zaniechać nawożenia trawnika innymi nawozami, jak również dosiewaniem nowych mieszanek traw. W celu maksymalnej pewności słuszności wapnowania naszego trawnika, przed przestaniem do realizacji warto zbadać odczyn naszego trawnika przy pomocy testów do mierzenia pH trawnika. Przed wykonaniem zabiegu rozprowadzania wapna należy zastosować rękawice, okulary oraz strój ochronny. Nawozy zawierają zazwyczaj dodatkowe środki, które nie powinny mieć kontaktu ze skórą.
Po co stosuje się wapno na trawnik?
Wapnowanie trawnika jest wskazanie w przypadku, gdy na naszym trawniku pojawia się mech czy duża liczba chwastów. Dodatkowo zaobserwować można przerzedzenie trawy oraz spowolniony wzrost źdźbeł trawy. Po co wapno na trawnik? Przede wszystkim wapnowanie trawnika przywraca odpowiedni odczyn pH gleby, który w głównej mierze odpowiada za prawidłowy wzrost trawy. Jeśli wartość naszego trawnika będzie oscylować w granicach 5,5, warto zastosować wapnowanie, które przywróci właściwy poziom pH naszego trawnika- z odczynu kwaśnego stanie się on obojętny. Dodatkowo wapń wpływa na strukturę podłoża oraz korzystnie oddziałuje na mikroflorę glebową. Co ważne, kwaśne pH ziemi blokuje także pobieranie cennych składników pokarmowych, takich jak N, P, K czy innych mikroelementów. Nic więc dziwnego, że nasz trawnik „marnieje w oczach” gdy jego pH nie jest zachowane na właściwym poziomie.
Wapno na trawnik z mchem – jak usunąć mech z trawnika?
Wapno na trawnik z mchem jest zdecydowanie najskuteczniejszą metodą na szybkie pozbycie się niechcianego „dodatku” na naszym trawniku. Mech na trawnikach jest prawdziwą zmorą każdego ogrodnika. Dokładnie przeprowadzenie zabiegu, dzięki któremu ziemia uzyska odczyn zasadowy stworzy niekorzystne warunki dla wzrostu mchu, który sam zacznie obumierać, ustępując miejsca trawie.
Kiedy wapnować trawnik?
Kiedy sypać wapno na trawnik? To bardzo ważne pytanie, a wybranie odpowiedniego terminu ma niebagatelne znacznie. Z całą pewnością dobrym czasem na wapnowanie trawnika jest przełom lutego i marca oraz jesieni. Co więcej, dzień powinien być bezwietrzny oraz nie powinien padać deszcz.
Wapnowanie trawnika jesienią – przed zimą
Wapnowanie trawnika jesienią, kiedy trawa przestaje rosnąć, jest bardzo dobrym czasem w roku na wykonanie zaplanowanego zabiegu przywrócenia odpowiedniego pH trawnika. Doskonałym, rekomendowanym czasem jest okres od początku września do końca listopada. Warto jednak zaznaczyć, że wapnowania nie powinno wykonywać się każdej jesieni. Nawozy wolno przedostają się do warstwy korzeniowej.
Jakie wapno na trawnik?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jakie wapno na trawnik użyć, by było jak najbardziej skuteczne. Z całą pewnością odkwaszanie trawnika należy oprzeć na preparatach opartych na jednym z dwóch składników- dolomicie bądź kredzie nawozowej. Pomimo tego, że potocznie oby dwa środki nazywamy wapnem, występują pomiędzy nimi pewne różnice. Kreda jest węglanem wapnia, jej działanie możemy zauważyć już w pierwszym roku po wapnowaniu. Jednak jej użycie należy powtarzać. Jeśli zaś zależy nam na długookresowym efekcie, należy wybrać dolomit. Co prawda pierwsze wymierne efekty zauważymy dopiero w drugim sezonie od wapnowania, jednak efekt utrzyma się przez długi czas. Co więcej, kreda i dolomit różnią się zawartością procentową tlenku wapnia. Kreda zawiera go 50% a dolomit 30%.
Wapno budowlane na trawnik – czy jest dobrym rozwiązaniem?
Wapnowanie trawnika wapnem budowlanym nie jest wskazane. Jeśli chcemy wykonać profesjonalny zabieg, w tym celu należy stosować jedynie specjalnie przeznaczone do tego celu nawozy. Przede wszystkim wapno budowlane posiada nieznany skład, a dodane do niego składniki mogą jedynie pogorszyć stan naszego trawnika.
Ile kosztuje wapno na trawnik – cennik
Wapno na trawnik cena uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni trawnika, jak również rodzaju wybranego nawozu. Jeśli zdecydujemy się na dolomit, będziemy potrzebować jego większej ilości niż w przypadku kredy nawozowej. Cena za 5 kg dolomitu wynosi mniej więcej 10 zł. Stosuje się go w dawkach 0,8- 2,1 kg na 10 m2 (ilość uzależniona od odczynu, typu gleby oraz jej zasobności). Kreda nawozowa za 5 kg kosztuje mniej więcej 14 zł, a jej średnie użycie wynosi 0,75 kg na 10 m2. Wapno na trawnik jest więc ekonomicznym sposobem na ogólną poprawę jego kondycji.