nawozy do trawy

Nawozy do trawy – jakie wybrać? Nawożenie trawnika od A do Z

Ładny trawnik potrzebuje odpowiednich składników odżywczych. By ich dostarczyć musimy zaopatrzyć się w odpowiednie nawozy do trawy. Dowiedz się czym najlepiej jest nawozić trawnik by był piękny, gęsty i soczyście zielony. Poznaj odpowiednie nawozy o optymalnym składzie substancji odżywczych potrzebnych do wzrostu murawy. Podpowiemy też kiedy najlepiej wykonać nawożenie i jak często je powtarzać. Zapraszamy do lektury.

Jakie nawozy do trawy wybrać?

Dobrze odżywiony i odpowiednio nawożony trawnik charakteryzuje się ciemnozielonym kolorem oraz zwartą darnią odporną na choroby, przesuszenie i przymrozki. Dodatkowo na prawidłowo nawożonym trawniku nie będzie rozwijał się mech.

Generalnie najlepszą opcją do nawożenia trawnika będzie kupno nawozu w granulkach lub w płynie. Zasadniczo odradzamy nawozy pyliste, ponieważ trudno się je stosuje.

Najpopularniejsze nawozy do trawy – rodzaje

Do nawożenia traw stosuje się nawozy organiczne i nawozy mineralne z przeznaczeniem do nawożenia trawników. Początkującym ogrodnikom polecamy stosowanie specjalnej mieszanki w granulkach do nawożenia trawników o przedłużonym działaniu – substancje w nich zawarte rozkładają się wolno i działają do trzech miesięcy. Można również z powodzeniem stosować inne uniwersalne nawozy ogrodnicze jak Azofoska lub Polifoska oraz dedykowane do trawnikó nawozy marek takich jak Pokon, Agrecol, Substral, Compo czy Florovit.

Czym nawozić trawnik?

W sklepach mamy gotowe nawozy do trawników pod różną postacią. Do wyboru mamy nawóz w płynie, proszku lub w granulkach. Jaki wybrać? Jeśli zależy nam na szybkim efekcie zalecamy zastosowanie płynnego nawozu. Działa on bowiem zarówno na liście jak i w glebie, dzięki czemu efekt jest widzialny najszybciej. Najkorzystniej jednak zaopatrzyć się w granulat do trawy, ponieważ łatwo rozprowadzić go równomiernie po darni.

Sztuczne preparaty zwane mineralnymi to nawozy oparte na pierwiastkach azotu, potasu i fosforu. W sklepach dostępne są nawozy zawierające zróżnicowane dawki wszystkich trzech lub jednoskładnikowe preparaty pozwalające uzupełnić określony pierwiastek. I tak azot wpływa na wzrost trawy, fosfor przyczynia się do lepszego ukorzenienia, a potas poprawia odporność na choroby i czynniki atmosferyczne.

Azotowe nawozy do trawy

Nawozy z dużą ilością azotu stosuje się jako pierwszą substancję odżywczą, ponieważ azot wpływa na wzrost roślin. Azotowy nawóz wpływa stymulująco na roślinność oraz poprawia wybarwienie murawy. Jest to zatem nawóz do stosowania po zimie wczesną wiosną. Warto sprawdzić czy wybrany przez nas nawóz oprócz dużych ilości azotu w składzie zawiera również fosfor odpowiadający za poprawę kondycji korzeni roślin.

nawozy do trawy z azotem
odżywcze granulki do nawożenia z azotem

Obornik / kompost na trawnik

Możemy również stosować bardziej naturalne metody zasilania trawinka wybierając nawozy do trawy organiczne. Tu do wyboru mamy biohumus lub kompost. Jedna ważna rzecz – taki nawóz z powodzeniem możemy stosować kiedy nasz trawnik nie cierpi na poważniejsze niedobory składników. Niemniej jednak jest to dobre rozwiązanie, tanie i ekologiczne. Dlatego bardzo istotne jest posiadanie na działce własnego kompostownika. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

Kompostownik – sposób na własny nawóz

Wapno na trawnik

Nawożenie trawnika wapnem stosuje się raz w roku – albo na przedwiośniu, albo późną jesienią po wcześniejszym zbadaniu odczynu gleby. Trawa bowiem rośnie najlepiej na lekko kwaśnej ziemi o pH w przedziale 5,5-6,5. Jeśli wyniki spadają poniżej pH 5,5, oznacza to, że gleba jest zbyt kwaśna i należy przeprowadzić wapnowanie. Naturalnie stosuje się do tego celu wyłącznie specjalistycznych nawozów ogrodniczych. Budowlane wapno palone lub gaszone narobi więcej szkód niż pożytku.

Po zastosowaniu wapna na trawnik należy odczekać co najmniej kilka tygodni przed rozrzuceniem właściwego nawozu. W wyniku zmieszania preparatów nawozowych z wapnem powstają związki chemiczne, które mogą zniszczyć darń.

Jak nawozić trawnik?

Na przełomie marca i kwietnia pierwszy raz nawozimy trawnik po zimie. Robimy to po skoszeniu murawy w pochmurny dzień. Optymalnie jeśli źdźbła trawy są suche, a gleba lekko wilgotna. Jest to ważne przede wszystkim w przypadku stosowania nawozu w granulkach. Jeśli trawa będzie mokra, granulki mogą przykleić się do ździebeł, co utrudni im przeniknięcie do gleby. Na nawożenie warto jest zatem wybrać dzień, na który zapowiadanie są późniejsze opady deszczu. Deszcz spłucze drobinki granulatu z liści bezpośrednio na glebę. Poza tym po zasileniu darni nawozem zawsze trzeba podlać trawnik. Jeśli jednak pada deszcz, natura wyręczy nas w tym zadaniu. Zobacz również jaką ziemię najlepiej wybrać pod trawnik – przeczytaj poniższy artykuł:

Ziemia pod trawnik

Pomocny przy równomiernym rozrzuceniu nawozu jest siewnik do trawy. Dzięki temu urządzeniu mamy pewność, że każda cześć darni została odpowiednio zasilona taką samą ilością nawozu. Równomierne rozprowadzenie preparatu jest bardzo ważne.

nawożenie trawnika
do nawożenia warto użyć siewnika

Kiedy i ile razy w roku nawozić trawnik?

Trawnik nawozi się od 3 do 4 razy do roku w sezonie wegetacyjnym. Zasadniczo poleca się by za każdym razem użyć inny rodzaj nawozu. Na wiosnę zastosuj nawóz wiosenny, później w sezonie letnim nawóz uniwersalny i jesienią specjalny nawóz jesienny.

Wiosenne nawożenie trawnika po zimie

Wiosenne nawożenie trawy odbywa się na przełomie marca i kwietnia, ale jest to ruchoma data ze względu na częste w tym czasie przymrozki. Zanim przystąpimy do nawożenia, musimy upewnić się, że wiosenne aura nie jest tylko chwilowym ociepleniem , po którym nastąpi fala przymrozków. Jest to dlatego niebezpieczne, ponieważ nawóz nie będzie mógł przeniknąć do zamarzniętej gleby i cały nasz wysiłek pójdzie na marne.

W pierwszym kroku nawożenia po zimie należy uprzątnąć trawnik z opadłych liści i dokonać ewentualnego przeglądu i pierwszego koszenia murawy. Jeśli na darni wytworzył się filc czyli obumarła warstwa źdźbeł trawy, liści i mchu konieczny będzie zabieg wertykulacji. Po tych czynnościach musimy odczekać co najmniej tydzień zanim rozrzucimy wiosenny nawóz.

Nawożenie trawnika latem

Kolejne nawożenie trawy odbywa się w okresie letnim – w czerwcu. Ten zabieg wzmacnia darń przed intensywnym nasłonecznieniem oraz przeciwdziała rozwojowi chwastów. W tym celu świetnie sprawdzi się naturalny kompost na trawę.

Główną zasadą nawożenia trawnika latem jest stosowanie niskoazotowych mieszanek. Nawozimy by wzmocnić murawę, a nie by przyspieszyć jej wzrost jak to było na wiosnę. Intensywny wzrost trawy latem osłabi ją przed zimą, dlatego unikamy azotowych nawozów w porze letniej.

Jesienne nawożenie trawnika

Ostatnie nawożenie przed zimą wykonujemy na początku października. Ma ono na celu uodpornienie murawy na nadchodzące zimowe mrozy oraz odżywienie darni po intensywnym wzroście.

Jesienne zasilenie trawnika nawozem wykonuje się dwukrotnie. Pierwszy raz robimy to pod koniec sierpnia, a następnie za około miesiąc ale nie później niż na początku października. Nawozy do trawy jakie stosuje się w tym okresie są bogate w potas i fosfor. Musimy przygotować trawę na okres spoczynku, dlatego mieszanki nawozowe są także bogate w odżywcze mikroelementy takie jak miedź, żelazo bor i mangan.

Nawożenie trawnika to czasochłonne zadanie i na efekty trzeba trochę poczekać. Nawet te szybko działające nawozy do trawy w płynie nie dają natychmiastowych efektów. Zabiegi odżywiające murawę warto jednak stosować, by potem móc cieszyć się pięknym, gęstym i miękkim trawnikiem, na którym możemy spędzać czas w sezonie letnim.