rośliny do oczka wodnego

Rośliny do oczka wodnego – najpiękniejsze odmiany

Rośliny do oczka wodnego są ozdobą stawu i całego ogrodu. Pływające po lustrze wody kwiaty zachwycają pięknym kwitnieniem oraz wzbogacają ekosystem Twojej sadzawki. By móc cieszyć się nimi rok rocznie, warto zainwestować w nieco trwalsze odmiany, które są odporne na mrozy i lód. Bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku, jest wybór wytrzymałych roślin stawowych. Ten rodzaj roślin może również wytrzymać niskie temperatury poniżej zera i nie potrzebujesz nowych roślin po zimie.

Rośliny wodne, które są odporne na zimno zwykle nie wymagają ochrony ani przenoszenia do pomieszczeń, gdy temperatury spadną poniżej zera. Podczas gdy inne odmiany nie nadają się już do użytku po zimie, odporne rośliny do oczka przetrwają bez żadnych problemów. Oszczędza to nie tylko energię, ale także pieniądze, ponieważ nie musisz kupować nowych roślin.

Sadzenie roślin wodnych – wskazówki

Najważniejszą rzeczą podczas sadzenia stawu jest zwrócenie uwagi na strefy stawu. Roślin stawowych nie należy sadzić w dowolnym miejscu, każda z nich ma swoje preferencje.

Najlepszy czas na sadzenie stawów jest wtedy, gdy temperatury na zewnątrz nie są już mocno poniżej zera. Jednak niektóre rośliny są nieco wrażliwe, dlatego zalecamy sadzenie wszystkich roślin w oczkach wodnych w maju.

Zanim udasz się do specjalistycznego sprzedawcy, powinieneś najpierw zmierzyć głębokość swojego stawu. Pozwala to określić, czy Twój staw ma strefę głębokiej wody, czy tylko strefę płytkiej wody. Jeśli Twój staw ogrodowy nie jest podzielony na strefy, nie ma powodów do paniki. Duże płaskie kamienie, drzewa itp. można łatwo wykorzystać do „podkreślenia” roślin wodnych.

Po znalezieniu odpowiednich roślin stawowych, które są odporne, umieść je w plastikowych koszyczkach i wypełnij ziemią. Aby kosze stawowe mogły stabilnie stać w wodzie, najlepiej podeprzeć je kilkoma kamykami. Kamyczki świetnie nadają się również do zapobiegania pęcznieniu ziemi. Dlatego zalecamy, aby w koszu z roślinami umieścić również kilka kamyków, ale w taki sposób, aby wzrost rośliny nie był ograniczony.
Głębokość roślin to zawsze odległość między wschodami roślin stawowych a powierzchnią wody. Musisz zatem odjąć wysokość kosza na rośliny!

Więcej o zakładaniu oczka wodnego przeczytasz w artykule:

Staw w ogrodzie – jak zrobić krok po kroku

Rośliny do oczka wodnego – przeciw glonom

W oczku ogrodowym oczywiście nie powinno zabraknąć roślin przeciw glonom. Glony mogą stać się ogromnym problemem, zwłaszcza w gorące letnie miesiące. Glony nie tylko wyglądają brzydko, ale także pozbawiają inne rośliny stawowe ważnych składników odżywczych i tlenu. Pokażemy Ci, które rośliny do oczka wodnego utrzymają Twój staw w czystości przed glonami. 

  • Rogatek sztywny –  to roślina stawowa, która potrzebuje niewiele, ale daje dużo. To popularna roślina akwariowa, która z powodzeniem może być wykorzystywana także w stawach ogrodowych. Zaletą rogatka jest brak ukorzenienia – można go przyczepić praktycznie do każdego podłoża. Bardzo szybko rośnie. Tę roślinę wykorzystuje się jako regulator ilości składników pokarmowych w wodzie zarażonej glonami. Rogatek ma sztywne liście, które unoszą się na tafli wody.
  • Żabienica – ma bardzo piękne zielone, gładkie liście i kwiat, który pojawia się na powierzchni wody od maja do sierpnia. Płatki są białe, a wnętrze żółte. Żabienice to bardzo dobrzy dawcy tlenu i mogą dobrze rosnąć nawet w złych warunkach. Rośliny sadzi się na głębokość 10-50 cm.
  • Grubosz wodny – stanowi również dobrą alternatywę dla innych roślin ogrodowych w stawach wodnych przeciwko glonom. Jednak w rejonach, w których zimą woda zamarza, zdecydowanie należy wybrać głębokość sadzenia około 30 – 50 cm, w przeciwnym razie istnieje ryzyko, że roślina nie przetrwa zimy. Ta roślina stawowa kwitnie od lipca do września i nadaje piękny biały akcent całkowicie zielonym liściom.
  • Mech zdrojek – to pływająca bezkwiatowa roślina hamująca rozwój glonów. Dobrze spisuje się na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Jest wiecznie zielony i tworzy rozgałęzione kępy o długości około 40 cm. Aby mech zdrojek rósł lepiej, w oczku ogrodowym należy zainstalować delikatny przepływ. Jest to bardzo dobra roślina do oczka wodnego, wspomaga optymalny bilans wodny.

Rośliny wodne na każdą głębokość wody

Ponieważ każda roślina wodna preferuje określoną głębokość wody, postanowiliśmy posortować najpiękniejsze, odporne odmiany według tego kryterium. Każda z tych odmian jest mrozoodporna i dlatego bez problemu przetrwa zimę. Poniżej znajdziesz więc najciekawsze odmiany odpornych roślin wodnych dla każdej strefy wodnej.

Strefa nadbrzeżna

O tej strefie często się zapomina, bo na pierwszy rzut oka nie kojarzy się od razu z oczkiem wodnym. Jest jednak do pewnego stopnia jego częścią i charakteryzuje się tam stale wilgotną glebą. Strefa nadbrzeżna zaczyna się od punktu, w którym kończy się strefa bagienna i rozciąga się do końca folii stawowej. Oto jakie rośliny wodne warto posadzić w tej strefie.

  • Sadziec konopiasty Eupatorium cannabinum

Zgodnie z obietnicą, tylko najładniejsze rośliny wodne znajdują się na naszej liście, a sadziec konopiasty jest bez wątpienia jedną z nich. Bardzo dobrze rośnie na wilgotnych podłożach, co czyni go odpowiednim kandydatem do strefy wilgotnej. Kwiaty są różowe do czerwonawych i pojawiają się od lipca do października. Nieważne, czy w półcieniu, czy w pełnym słońcu, oba warunki dobrze zrobią tej roślinie.

rośliny stawowe do ogrodowego stawu
sadziec konopiasty w całej swojej krasie
  • Wiązówka błotna Filipendula ulmaria

Ta roślina stawowa nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale także ma wspaniały zapach i właściwości lecznicze. Uzdrawiająca moc tkwi w jej właściwościach przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, a zapach wiązówki był kiedyś używany jako zapach do pomieszczeń i dezodorant. Wiązówka ma około 50 do 200 centymetrów wysokości i do 60 cm szerokości. Kwiaty pojawiają się między czerwcem a sierpniem i roznoszą zapach migdałów i miodu.

kwiaty do oczka wodnego
wiązówka błotna

Strefa bagienna

Strefa bagienna łączy się bezpośrednio ze strefą mokrą. Różnica polega na tym, że strefa bagienna podlega wahaniom poziomu wody. Nie wszystkie rośliny nadają się na teren bagienny. Muszą to być rośliny, które zniosą zarówno wysoką wilgotność, jak i suszę.

  • Irys bagienny Caltha palustris

Inaczej znany jako kosaciec żółty. Ta roślina ma bardzo szczególny wygląd. Fioletowy kwiat jest zdeformowany, jakby wyszedł z magicznej bajki. Przyciąga wzrok i kwitnie w czerwcu i lipcu. Mimo majestatycznego wyglądu ta roślina stawowa jest bardzo odporna i wytrzymała. Dzięki temu może z łatwością pokonywać kilka zim. Roślinę tę najlepiej sadzić w miejscach częściowo zacienionych.

irys bagienny roślina wodna
irys bagienny

Strefa płytkiej wody

Poziom wody między 15 a 50 centymetrów nazywany jest strefą płytkiej wody. Odporne rośliny stawowe, które żyją w tej strefie, są szczególnie wytrzymałe. W tej strefie występuje szczególnie duży wybór roślin do oczka wodnego. W ten sposób można tworzyć bardzo różnorodne kreacje.

  • Łączeń baldaszkowy Butomus umbellatus

Ta roślina kwitnie dopiero w drugim roku, jednak zapewniamy, że jest na co czekać. Kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia i wyglądają wyjątkowo elegancko. Ich miodowo-słodki zapach jest również wyjątkowy i przyciągnie kilka interesujących owadów. Wysokość wzrostu do 120 cm. 

kwiaty roślin wodnych
łączeń baldaszkowy – kwiatostan
  • Pałka Typha L

Jest to jedna z najbardziej znanych roślin stawowych w strefie płytkiej wody, a jej kwiaty są prawdziwym pięknem. Wysokość wzrostu może dochodzić do 2 metrów. Ponieważ pałki potrzebują bardzo dużej ilości składników odżywczych, nie można ich sadzić w małych oczkach wodnych. Istnieje jednak alternatywa: pałka karłowata, która dorasta maksymalnie do 60 cm i nie wymaga tak dużej ilości składników odżywczych.

pałki rośliny do oczka wodnego
pałki to najbardziej znane rośliny stawowe

Strefa głębokiej wody

Strefa głębokiej wody znajduje się na głębokości co najmniej 40 centymetrów. Rośliny pływające również należą do tej strefy wodnej i dlatego strefa ta nazywana jest również strefą liści pływających.

  • Grzybieńczyk wodny Nymphoides peltatum

To bardzo łatwa w pielęgnacji i ładna roślina stawowa. Raz zasadzona przetrwa wiele lat. Ich liście unoszą się na powierzchni wody i przypominają liście lilii wodnej. Kwitnienie występuje między czerwcem a sierpniem. Jest koloru żółtego złota z frędzlami. Kwiat ma wysokość około trzech do pięciu centymetrów. Nie dość, że jest piękna, to jeszcze filtruje wodę i utrzymuje jej temperaturę.

rośliny do oczka wodnego - grzebieńczyk wodny
grzebieńczyk wodny
  • Przęstka pospolita Hippuris vulgaris

Przęstka pospolita to świetny wybór dla strefy głębokiej wody. Ta wodna roślina ma zielone liście w kształcie igły. Kwietnie na czerwono tworząc intensywny kontrast z zielenią. Dla tej rośliny woda powinna być bogata w składniki odżywcze. Nie powinieneś mieć żadnych obaw co do warunków oświetleniowych. Ta roślina bardzo łatwo się przystosowuje.

roślina idealna do oczka wodnego i stawu ogrodowego przęstka pospolita
przęstka pospolita

Zobacz także:

Koniczyna w trawie – jak się jej pozbyć?