Roślina pachnąca kadzidłem, która odstrasza komary

Komarzyca – roślina, która odstrasza komary

Komarzyca to roślina o cudownym działaniu, a mianowicie odstrasza ona swoim zapachem komary, ćmy i kleszcze. Jest za to bardzo doceniana zwłaszcza latem i chętnie uprawiana w ogrodach, na tarasach i balkonach, a także w mieszkaniach. Dowiedz się więcej o tej interesującej roślinie – jak o nią dbać i w prosty i ekologiczny sposób pozbyć się irytujących komarów ze swojego otoczenia.

Komarzyca, co to za roślina?

Poprawna nazwa komarzycy (łac. Plectranthus glabratus brzmi plektrantus koleusowaty, a to tylko jedno z wielu jej imion. Często bywa też nazywana komarnicą lub kadzidełkiem, ze względu na swój charakterystyczny zapach. Roślina ta jest byliną z rodziny jasnotowatych. Pochodzi z Indii, a stamtąd rozprzestrzeniła się po świecie. Jest zdecydowanie ciepłolubna, dlatego też uprawiając roślinę, na okres zimowy trzeba ją umieścić w domu, aby mogła przetrwać więcej niż jedno lato.

Roślina charakteryzuje się jasnozielonymi listkami z białym obramowaniem. Rozrasta się tworząc silną darń. Kwitnie od lata do jesieni obsypując się drobnymi, białymi kwiatkami. Jednakże bardziej dekoracyjne nadal pozostają liście. Poza tym roślina wypuszcza długie pędy. Dlatego też komarzyca jest szczególnie chętnie sadzona na balkonach i tarasach w taki sposób, aby pędy mogły swobodnie zwisać. Warto zasadzić ją zwłaszcza w miejscach w ogrodzie lub tarasie, gdzie lubisz przesiadywać latem. Dobrym pomysłem jest także posiadanie jej w sypialni. W ten sposób uchronisz się przed komarami.

Komarzyca, co to za roślina?

Komarzyca na komary – dlaczego komary nie lubią jej zapachu?

Zapach komarzycy odstrasza komary, ćmy, kleszcze, ślimaki, a nawet koty. Niestety nie wszystkim przypadnie on do gustu. Niektórzy nawet uważają go za drażniący. Zależy to oczywiście od osobistych preferencji. Dlatego też zanim zdecydujesz się na posadzenie komarzycy w domu lub ogrodzie sprawdź najpierw jak reagujesz na jej zapach.

Jak to się dzieje, że zapach komarzycy odstrasza komary? Na początku trzeba wyjaśnić w jaki sposób komary znajdują swoje ofiary. Otóż przyciąga je zapach ciała i wydzielany przez nas dwutlenek węgla. Co więcej, są one w stanie namierzyć nas z odległości nawet 50 m. Olejki eteryczne zawarte w liściach rośliny maskują ludzki zapach i sprawiają, że komary nie są w stanie nas wyczuć. Warto przy tym zaznaczyć, że Plectranthus glabratus nie jest dla ludzi trująca i nie ma żadnego wpływu na zdrowie. Nie zaleca się jedzenia jej liści, bo może to drażniąco wpłynąć na błony śluzowe. W ogólnym rozrachunku jednak w żadne inny sposób nie zagrażają zdrowiu ludzi, ani zwierząt.

Krzewy kwitnące – najpiękniejsze odmiany

Jak dbać o komarzycę?

Młoda bylina rośnie pionowa ku górze z czasem jednak jej pędy zaczynają zwisać po bokach osiągając nawet kilka metrów długości. Ta forma niejako determinuje uprawę rośliny w podwieszanych doniczkach lub doniczkach balkonowych. Z powodzeniem można komarzycę sadzić po prostu w ziemi.

Nawadnianie, nawożenie i przesadzanie komarzycy

Komarzyca nie jest wymagającą rośliną. Nie potrzebuje specjalnego podłoża. Żeby pięknie rosnąć wystarczy jej typowa ziemia próchnicza z torfem, którą stosuje się dla roślin doniczkowych. Do mniej więcej końca sierpnia dobrze jest nawozić roślinę co 3-4 tygodnie nawozami w płynie podczas podlewania. Komarzyca dość szybko rośnie, więc co roku można przesadzić ją do większej doniczki. Przy okazji można przyciąć stare kwiaty i pędy, które czasami niepotrzebnie szpecą roślinę.

Komarzycę możesz rozmnażać poprzez sadzonki pędowe. Wystarczy pęd przełożyć do pojemnika z wodą i zaczekać, aż się ukorzeni, a następnie do doniczki z ziemią. Można też włożyć szczepkę bezpośrednio do ziemi. W celu rozmnożenia komarzycy nie trzeba stosować żadnych specyfików ukorzeniających. Można też robić przez cały rok, nawet zimą.

Czy komarzyca lubi słońce?

Dla rozwoju rośliny najlepsze jest rozproszone światło. Dlatego też sadzając ją w ogrodzie warto zastanowić się nad miejscem, które nie jest w bezpośrednio nasłonecznione. Zbyt mocne słońce hamuje niestety przyrost pędów i powoduje, że liście zaczynają wyglądać nieładnie.

Plectranthus glabratus - komarzyca, jak uprawiać ją w domu

Komarzyca zimą

Komarzyca to roślina wieloroczna, ale w naszym klimacie nie przetrzyma zimy samodzielnie. Do tego potrzebuje pomocy z naszej strony. Optymalna temperatura dla niej to nie mniej niż 18 °C. Na chłodniejszy czas trzeba przenieść ją do mieszkania lub innego pomieszczenia w którym panuje temperatura około 14 °C. Przed zimowaniem komarzycę trzeba odpowiednio przygotować – skrócić jej pędy. Zimą komarzyca wymaga też zdecydowanie mniejszych ilości wody niż w okresie letnim. Można też zupełnie zrezygnować z nawożenia jej w czasie zimowych miesięcy.

Komarzyca – najlepsze stanowisko

Najlepszym miejscem dla komarzycy będzie stanowisko skierowane na południe lub na zachód. Takie usytuowanie zapewni jej optymalna ilość słońca. Kiedy światła będzie zbyt mało, liście zblakną i przerzedzą się, tworząc duże odstępy przez co łodygi wyglądają mało atrakcyjnie.

Uprawa w ogrodzie i na balkonie

Sadzenie komarzycy w ogrodzie lub na balkonie można rozpocząć już po ustaniu ostatnich przymrozków. Ten okres przypada najczęściej na końcówkę maja. Mróz niestety prawdopodobni uśmierci roślinę. Jeżeli chcesz uprawiać ją w doniczce, to upewnij się, ze ma ona otwory w dnie. Warto też na dnie ułożyć warstwę drenażową składającą się z ziemi z dodatkiem kompostu wymieszanego z piaskiem. To zapewni roślinie odprowadzanie wody i uchroni przed jej zastojem, który nie jest korzystny dla komarzycy.

Pielęgnacja komarnicy w ogrodzie i na balkonie

Pomysły na aranżację tarasu

Komarzyca w mieszkaniu

Mimo tego, że bylina rośnie naturalnie w otwartej przestrzeni, nadspodziewanie dobrze czuje się także uprawiana w domu. Wystarcza jej zwykła ziemia do roślin doniczkowych i stanowisko z rozproszonym światłem. Należy podlewać ją w takich odstępach, aby ziemia zdążyła odrobinę przeschnąć. Nie można dopuścić natomiast do wyschnięcia korzeni, bo może skończyć się to katastrofą. Tak więc, komarzycę trzeba podlewać, ale nie przelewać. Co ciekawe roślina dobrze znosi nawet suche powietrze powodowane intensywnym ogrzewaniem mieszkania.

Moim zdaniem podsiadanie komarzycy w swoim domu ma sporo plusów. W naturalny sposób odstrasza owady, wygląda efektowanie i jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Nie mniej jednak jej zapach jest intensywny, dlatego też przed nabyciem tej rośliny warto sprawdzić jak działa na nas jej zapach.