kwitnące krzewy do ogrodu odmiany

Krzewy kwitnące

Niewątpliwą ozdobą w ogrodzie są krzewy kwitnące w różnych kolorach. Są jednym z wielu elementów, które sprawiają, że ogród wygląda harmonijnie. Idealny ogród to oczywiście kwestia gustu, ale nie ma wątpliwości, że kilka pięknie kwitnących krzewów doskonale zaprezentuje się w Twoim ogrodzie.

Krzewy są często sadzone w celu ich praktycznego wykorzystania. Na przykład mogą być używane jako ekrany prywatności. Po więcej inspiracji na żywopłoty i nie tylko zapraszamy do wpisu:

Jak ogrodzić się od sąsiada?

Te krzewy mogą być również wykorzystane jako prosty sposób na wypełnienie ogrodu czymś pięknym. Inne rodzaje roślin zwykle nie dodają ogrodowi takiej objętości, jak np. kwitnące krzewy.

Odmiany krzewów kwitnących

Odmiany krzewów występują w wielu różnych kolorach, zapachach i wyglądzie. Przy tak ogromnym wyborze będziesz mógł doskonale wykorzystać swoją kreatywność. Jeśli podejdziesz do wszystkiego w szczególnie sprytny sposób i zwrócisz uwagę na czas kwitnienia, to dobierz rodzaje krzewów, aby mieć kwitnące krzewy w ogrodzie przez cały rok. Naszym zdaniem jest to najlepsze podejście i najważniejsze kryterium wyboru przy wyborze odmiany. Chcesz dowiedzieć się, z jakich odmian możesz stworzyć ogród, który kwitnie przez cały rok? Nie martw się, wszystko, co musisz wiedzieć, wyjaśniamy w naszym artykule o kwitnących krzewach i sposobach ich wykorzystania.

Przedstawiamy Państwu listę krzewów kwitnących, prezentującą najpiękniejsze i najdłużej kwitnące odmiany krzewów:

 • Krzewuszka cudowna
 • Forsycja
 • Pięciornik krzewiasty
 • Ketmia syryjska
 • Lilak drobnolistny
 • Oczar
 • Jaśmin nagokwiatowy
 • Mahonia pospolita
 • Hortensja
 • Lagerstremia indyjska
 • Ołownica
 • Budleja Davida

Zobacz także:

Hortensja – jak zabezpieczyć ją przed zimą?

Kwitnące krzewy jako osłona prywatności

Niektóre kwitnące krzewy stanowią doskonałe osłony prywatności i są świetną alternatywą dla kamiennych lub drewnianych ogrodzeń. Nie tylko wnoszą do ogrodu prywatność, ale zazwyczaj prezentują się lepiej niż wysokie mury. Kwitnące krzewy pomagają również okolicznym zwierzętom. Ptaki i inne gatunki zwierząt mogą wykorzystywać krzewy jako kryjówki i budować w nich gniazda.

Zanim zdecydujesz się użyć kwitnących krzewów jako osłony prywatności, musisz wiedzieć, że krzewy nie są doskonałym ekranem prywatności. Niestety żywopłoty krzewiaste nie będą gęsto zarośnięte przez cały rok. Więc na pewno zdarzy się, że w zimie zatrzymają się ciekawskie spojrzenia sąsiadów. Niemniej jednak kwitnące krzewy są niezwykle dobrym rozwiązaniem i zapewnią wystarczającą prywatność od wiosny do jesieni.
Przy wyborze odpowiedniego żywopłotu należy zwrócić uwagę na wymagania przestrzenne poszczególnych gatunków krzewów. Trzeba przyciąć krzew, a do tego potrzebna jest odpowiednia odległość od posesji sąsiada.

Na przykład odmiana hibiskusa jest idealna jako osłona prywatności. Idealne połączenie prywatności i pięknych dużych kwiatów w kolorze czerwonym, białym lub fioletowym. Kwitnienie trwa od czerwca do września. Należy zauważyć, że wśród hibiskusów występuje kilka odmian. Niektórym z Was nie udaje się spędzić zimy w Niemczech.

Tak zwany liliowy zapewnia również dobrą ochronę prywatności. Jest prawdziwą wizytówką wśród kwitnących krzewów, ponieważ ma jasnofioletowe kwiaty! Ponadto wydziela również czarujący zapach i może urosnąć do czterech metrów wysokości. Liliowy staje się gęstą osłoną prywatności tylko z czterech roślin na metr.

Kwitnące krzewy do ogrodu

Co jest takiego specjalnego w kwitnących krzewach do ogrodu? Jak już wspomniano na początku naszego artykułu, istnieją różne odmiany krzewów. W zależności od odmiany krzewy te kwitną o różnych porach roku. Oznacza to, że możesz stworzyć ogród, który kwitnie przez cały rok. Niezależnie od tego, czy jest to wiosna, lato, jesień czy zima, kwitnące krzewy do ogrodu zachwycą Cię swoimi kolorami przez cały rok.

Wybór krzewów kwitnących wiosną jest ogromny. Jako przykład wybraliśmy forsycję. Jest to bardzo łatwy krzew, który można sadzić zarówno w miejscach słonecznych, jak i zacienionych w ogrodzie. Jeśli lubisz żółty kolor, zakochasz się w tych krzewach. Kwitnie w całości na żółto i przywołuje ciepło lata.

Teraz potrzebujesz odpowiedniego krzewu do ogrodu, który kwitnie latem i jesienią. Polecamy wagę. Kwitnie od maja do zimy. Kwiat jest zwykle od białego do różowego. Ta odmiana jest również bardzo łatwa w pielęgnacji i adaptacji. Krzew najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Sprawdzi się również w cieniu i półcieniu, ale nie będzie w stanie tak intensywnie kwitnąć.

Niektóre krzewy kwitną nawet zimą. Dodaj je do innych odmian krzewów, a Twój ogród będzie wyglądał kolorowo przez cały rok. Aby do oranżerii też było trochę słońca, można posadzić zimowe krzewy jaśminu. Żółty kolor kwiatów z pewnością wywoła uśmiech na Twojej twarzy. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste, a gleba zasobna w składniki odżywcze.

Krzewy ozdobne kwitnące od wiosny do jesieni

Niestety nie ma krzewów, które kwitną przez cały rok. To po prostu nie byłoby biologicznie możliwe. Byliny to znacznie więcej rodzajów roślin, które kwitną przez kilka miesięcy lub dwa razy w roku. Są krzewy, które kwitną nawet do 5 miesięcy w roku. Taki krzew nie kwitnie przez cały rok, ale średnio dłużej niż inne odmiany i dlatego jest określany jako wieloletni kwitnący. W poniższym dziale chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka bylin, które kwitną od wiosny do jesieni, dzięki czemu idealnie nadają się jako ozdoby do ogrodu.

Pięciornik

Najlepszą rzeczą w pięciorniku jest jego niezwykle długi okres kwitnienia. Dla ogrodników szukających małego krzewu ta odmiana jest idealna. Nie rośnie zbyt duże i nieporęczne, około 50 do 120 cm wysokości i 50 do 130 cm szerokości. Dziki gatunek pięciornika ma klasyczne żółte kwiaty kielichowe, ale są też odmiany o kwiatach białych, pomarańczowych lub różowych. Kolejną zaletą jest jego solidność. Odmiana ta jest dość odporna na warunki atmosferyczne i dobrze radzi sobie również z długotrwałą suszą. Najlepiej sadzić pięciornik w miejscu nasłonecznionym. Rodzaj gleby i pora roku, w której odbywa się sadzenie nie ma większego znaczenia przy tej odmianie.

Pięciornik krzewiasty krzew
Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Hibiskus (róża chińska)

Dzięki hibiskusowi Twój ogród stanie się prawdziwym egzotycznym rajem. Kwiat tej rośliny wygląda wyjątkowo wyjątkowo i przekonuje wspaniałymi rozmiarami i wspaniałymi kolorami. Roślina pochodzi z Azji, ale na szczęście jest bardzo łatwa w pielęgnacji i odporna nawet w naszych szerokościach geograficznych. Żaden opis ani zdjęcie nie wystarczy, aby poczuć piękno hibiskusa. Musisz zobaczyć tę roślinę na własne oczy. Aby hibiskus dobrze zakorzenił się w ziemi, zdecydowanie należy posadzić go wiosną. Gleba powinna być bardzo bogata w składniki odżywcze, w przeciwnym razie ucierpi kwitnienie. Wybierz bardzo słoneczne miejsce i unikaj zalegania wody.

krzew kwitnący hibiskus
kwiat hibiskusa

Lilak drobnolistny SUPERBA

Ten krzew jest również idealny do prawie wszystkich ogrodów, ponieważ nie jest zbyt duży (ok. 1,5 – 2,0 metry). Jest to jeden z trwałych kwitnących roślin, ponieważ kwitnie dwa razy w roku. Główny okres kwitnienia przypada na czerwiec. Czerwonawe pąki kwiatowe zamieniają się w ciemnoróżowe i białe kwiaty. Zapach jesiennego bzu jest dość mocny i przyjemny. Po głównym okresie kwitnienia lilak nadal kwitnie i staje się jaśniejszy i jaśniejszy. Ta roślina woli cieszyć się słonecznymi i ciepłymi miejscami. Gleba powinna być luźna i umiarkowanie zasobna w składniki odżywcze. Ponieważ lilak drobnolistny jest dość wytrzymały, nie trzeba brać pod uwagę specjalnego okna czasowego podczas sadzenia. Jednak mroźne okresy zimne są wykluczone.

krzew kwitnący lilak
piękne kwiaty lilaka drobnolistnego

Krzewy kwitnące zimą

W okresie zimowym prawie każdy ma ochotę na kolor w ogrodzie. Wielu zakłada, że ​​nic nie można na to poradzić. Jednak to nie jest prawda. Przy odrobinie dobrego planowania ogrodu można znaleźć piękne krzewy kwitnące zimą. Takie krzewy nie wymagają większego wysiłku w porównaniu z krzewami kwitnącymi w innych porach roku. Drogę do kolorowego ogrodu zimą można więc z łatwością opanować dzięki kwitnącym krzewom. Dopóki ziemia nie jest zamarznięta, cebulki kwitnące zimą można sadzić nawet w chłodne dni. W większości przypadków te odmiany nie wymagają przycinania, co czyni je kandydatami do bardzo łatwych w utrzymaniu.

Zimowy jaśmin nagokwiatowy

Na przykład zimowy jaśmin jest odpowiednim zimowym krzewem kwitnącym. Ten kwitnący na żółto krzak doda trochę ciepła do Twojej oranżerii. Krzew ma kształt pręcika i ciekawostką jest to, że jako pnącze może zwisać lub zostać wsadzony bezpośrednio do gruntu. Okres kwitnienia trwa od grudnia do października.

jaśmin kwitnący zimą

Kalina bodnantska

Ten rodzaj krzewu ma wyjątkowo długi okres kwitnienia. Odbywa się od listopada do kwietnia. Roślina ta przekonuje również pięknym dekoracyjnym wyglądem i wspaniałym zapachem. Kwiaty są białe do jasnoróżowych, a niektóre odmiany oferują nawet jesienią jagody, które ptaki lubią jeść.

kalina bodnantska - krzew kwitnący zimą
kalina bodnantska – krzew kwitnący zimą

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski ma dość ciekawe kwiaty, które różni się od klasycznych krzewów. Ma nitkowate żółte do pomarańczowych płatki. Przy maksymalnej wysokości do czterech metrów ten krzew jest imponującym widokiem, gdy pozwoli się mu dojrzeć.

krzew oczar wirginijski