hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa najciekawsze odmiany

Hortensja bukietowa charakteryzuje się przede wszystkim tym, że kwitnie na pędach jednorocznych. W przeciwieństwie do kapryśnej hortensji ogrodowej, której pędy lubią przemarzać, jej kwitnienie co roku jest bujne i piękne. Warto mieć tą roślinę w ogrodzie, nie tylko ze względu na jej urodę, ale i praktycznie niewielkie wymagania. Czego potrzebuje hortensja bukietowa i jak ją pielęgnować? Poniżej przedstawiamy najistotniejsze informacje dotyczące rozmnażania, cięcia i odpowiedniego stanowiska. Opisujemy również najciekawsze odmiany hortensji bukietowej.

Hortensja bukietowa rozmnażanie

Jeżeli chodzi o rozmnażanie hortensji bukietowej, to najczęściej rozmnaża się ją przez odkłady. Wystarczy wygiąć gałązkę rośliny do ziemi i przysypać ją. I gotowe. Po kilku tygodniach mamy gotową sadzonkę, którą możemy sobie przesadzić w inne miejsce. Jest to jeden z najprostszych sposobów rozmnażania hortensji bukietowych, ale istnieją również inne.

Hortensje bukietowe można rozmnażać również z nasion. Z pewnością nie polecamy rozmnażać hortensji bukietowej z nasion zakupionych w Chinach, ponieważ bardzo często wyrośnie nam inna roślina, niż zakładano. Jeśli więc decydujemy się na wyhodowanie hortensji bukietowej z nasion, to muszą one pochodzić ze sprawdzonego i pewnego źródła. Mało kto jednak stosuje tą metodę rozmnażania bukietówek, ponieważ na efekty i kwitnienie trzeba bardzo długo, nierzadko kilka sezonów.

Hortensje bukietowe najlepiej rozmnaża się poprzez zdrewniałe pędy. Można jesienią obciąć łodygi hortensji wraz z pąkami i wsadzić je do donicy z piaskiem. Donicę trzymamy w chłodnym miejscu, może być piwnica, lub garaż. Możemy ją też zadołować w ziemi i w taki sposób przechować do wiosny. Na wiosnę powinny nam wyrosnąć z patyczków małe sadzonki hortensji.

hortensja bukietowa
Hortensje bukietowe są łatwe w rozmnażaniu i pielęgnacji

Hortensja bukietowa cięcie

Cięcie hortensji bukietowej najlepiej przeprowadzać przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Najlepiej przeprowadzać je w marcu, zanim na krzewie pojawiają się liście. Obserwujemy jednak uważnie prognozy pogody, aby nie ciąć hortensji, gdy występują przymrozki. Bo pomimo, iż jest to roślina odporna na mrozy, to wczesne cięcie i niska temperatura mogą jej zaszkodzić. Hortensja bukietowa kwitnie na pędach jednorocznych, więc przycinanie roślin wiosną co roku nie zaszkodzi kwitnieniu.

Jak wygląda cięcie hortensji bukietowej w przypadku młodych okazów? Nowo posadzone rośliny przycinamy krótko, ok 15 cm nad ziemią. Wówczas roślina pięknie się rozkrzewi i zagęści, a także rozwinie swój system korzeniowy. Jeżeli mamy już starsze okazy w ogrodzie, a chcemy mieć zdrowe i mocne kwiaty, to również decydujemy się w tym przypadku na dość mocne przycięcie krzewu. Starsze krzewy przycina się z reguły ok 50 cm nad ziemią. Warto także co roku przeprowadzać tzw. cięcie sanitarne, usuwając chore i krzyżujące się pędy. Z pewnością wpłynie to na zdrowy wygląd krzewu.

Zobacz także:

Lawenda w ogrodzie – jak uprawiać?

Hortensja do cienia i na słońce

W przypadku hortensji bukietowych nie ma większego znaczenia, czy posadzimy ją w cieniu, lub na pełnym słońcu – w obydwu przypadkach mamy zapewnione piękne kwitnienie, choć hortensja bukietowa preferuje raczej stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru, niż te cieniste. W przeciwieństwie do hortensji ogrodowej, która niekoniecznie dobrze znosi duże nasłonecznienie, hortensje bukietowe radzą sobie bardzo dobrze w obu przypadkach. Bukietówka to idealna hortensja do półcienia i na słońce. Posadzona w głębokim cieniu nie będzie kwitła tak obficie, jak powinna. Lepiej więc zapewnić jej stanowisko słoneczne. Roślina doskonale radzi sobie z krótkotrwałą suszą i nie ma wielkich wymagań. Poniżej prezentujemy listę hortensji do cienia i na słońce.

Hortensja bukietowa odmiany

Jest wiele odmian hortensji bukietowych. Ich kwiaty mają zazwyczaj biały lub kremowy kolor, z czasem przybierają różowawe barwy. Kwitną praktycznie przez całe lato, aż do jesieni. Hortensje bukietowe pochodzą z Azji. Ich ojczyzną są Chiny i Japonia. Naturalne środowisko występowania hortensji bukietowych to również Rosja i wyspa Sachalin. Hortensje bukietowe to piękne krzewy o różnej wysokości. Można spotkać zarówno hortensje o pokroju karłowym, jak i takie, które osiągają 2-3 m wysokości. Hortensje bukietowe nie przepadają ani za palącym słońcem, ani głębokim cieniem. Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych odmian hortensji bukietowej.

Hortensja bukietowa
Odmiany hortensji bukietowych

Hortensja bukietowa Vanille Fraise / hydrangea paniculata vanille fraise

Hortensja bukietowa Vanille Fraise (łac. hydrangea paniculata vanille fraise) to jedna z ciekawszych piękniejszych odmian hortensji bukietowych, które zasługują na naszą uwagę. Jej charakterystyczną cechą są olbrzymie, specyficznie wybarwione kwiatostany, które wznoszą się na długich, cienkich pędach. Stożkowate kwiaty są na początku białe, z biegiem czasu przybierają piękny, różowawy kolor. Ich czubek pozostaje jednak krewowy. Ten krzew kwitnie widowiskowo od lipca, aż do jesieni. Jego kwiaty pięknie prezentują się później w wazonach i cieszą nasze oko aż do następnego sezonu. Hortensja bukietowa Vanille Fraise preferuje glebę lekko kwaśną i umiarkowanie wilgotną. Doskonale spełnia się jako soliter, bądź w nasadzeniach razem z trawami. Warto eksponować ją w widocznym miejscu naszego ogrodu.

Hortensja bukietowa Polar Bear

Hortensja bukietowa Polar Bear to jedna z tych odmian, które cechują się olbrzymimi kwiatostanami. Jeśli zależy Ci właśnie na wielkich kwiatach hortensji, to koniecznie posadź w swoim ogrodzie odmianę Polar Bear. Roślina ta osiąga wysokość i szerokość ok 150 cm. Zaczyna kwitnąć już w lipcu i początkowo jej kwiaty mają charakterystyczny, limonkowy kolor. Wraz z nadejściem jesieni kwiaty zmieniają barwę na różowy. Kwiatostany nierzadko osiągają długość 40 cm. Hortensja bukietowa Polar bear to odmiana bardzo odporna na mróz. Wytrzymuje temperatury nawet do -30 stopni Celsjusza, więc można je z powodzeniem uprawiać nawet w północno-wschodniej Polsce, czyli na polskim biegunie zimna. Można przypuszczać, iż nazwa Polar Bear odnosi się właśnie do ich mrozoodporności i niedźwiedzi polarnych, które przecież żyją na Biegunie Północnym, gdzie panują ekstremalnie niskie temperatury.

Hortensja bukietowa Phantom

Szukasz hortensji bukietowej o śnieżnobiałych kwiatach? Odmiana Phantom będzie idealnym wyborem. Gdy zaczyna przekwitać, kolor kwiatów staje się lekko różowawy. Wielkość kwiatostanów to zazwyczaj 30 cm. Hortensja bukietowa Phantom to odmiana łatwa w uprawie. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie stanowisko, a odwdzięczy się piękny kwitnieniem. Odmianę Phantom można sadzić zarówno w pełnym słońcu, jak i półcieniu. Preferuje lekko kwaśny odczyn i wilgotną, próchniczą glebę. Doskonale nadaje się na solitery i nasadzenia grupowe. Roślina wymaga corocznego, wiosennego cięcia, podczas którego skracamy pędy o jedną trzecią. Warto sadzić tą odmianę w mocno eksponowanych miejscach ogrodu.

Hydrangea paniculata Limelight

Jak sama nazwa wskazuje, hortensja bukietowa Limelight (hydrangea paniculata Limelight) cechuje się limonkowymi, stożkowatymi kwiatostanami o wielkości ok 30 cm. Później kwiaty stają się białe, aby jesienią przybrać różowy kolor. Kwitnie od połowy lipca do października. Hortensja bukietowa Limelight to średniej wielkości krzew o rozwidlonym pokroju. Jest to roślina bardzo mrozoodporna i preferuje stanowiska słoneczne, ale można ją również sadzić w półcieniu. Można ją sadzić indywidualnie, lub grupowo. Na początku sezonu hortensję Limelight należy przyciąć do ok 50 cm wysokości. Należy jej zapewnić wilgotne stanowisko i próchniczą glebę o lekko kwaśnym odczynie. Ph gleby powinno wynosić 6-7.

Hortensja bukietowa na pniu

Hortensja bukietowa na pniu zawsze przyciąga wzrok. Jest mnóstwo odmian hortensji na pniu. Jedną z nich jest wyżej opisane Vanille Fraise, czy Limelight. Z takich kwitnących drzewek można tworzyć eleganckie szpalery. Świetnie sprawdzą się w przydomowych ogrodach.

Hortensje bukietowe na pniu to nic innego, jak zaszczepienie pędu hortensji z podkładką. Są one zazwyczaj odrobinę droższe od ich krzewiastych sióstr, jednakże prezentują się o wiele bardziej okazale. Należy pamiętać, że ta roślina może uginać się pod wpływem ciężaru kwiatów, a także przemarzać w miejscu szczepienia. Należy jej więc zapewnić odpowiednią podporę. Hortensje bukietowe na pniu sadzimy również w miejscach osłoniętych od wiatru, aby silne wichury nie połamały nam krzewu. Decydując się na taką roślinę warto ją zakupić od licencjonowanych szkółkarzy, aby przy kwitnieniu nie być rozczarowanym, gdy zakwitnie nam inna odmiana.

Hortensja bukietowa a ogrodowa

Z pewnością niejeden z Was zadawał sobie pytanie, jaka jest różnica pomiędzy hortensją bukietową a ogrodową. Główna różnica polega na tym, iż hortensja ogrodowa kwitnie na pędach dwuletnich, a bukietowa na jednorocznych. O ile hortensję bukietową możemy ciąć bez obaw co roku, tak hortensję ogrodową już niekoniecznie. Jako, iż kwitnie ona na pędach dwuletnich należy przeprowadzać jedynie cięcie sanitarne i prześwietlające, polegające na usuwaniu krzyżujących się i słabych pędów. Jeżeli przytniemy hortensję ogrodową całkowicie, bądź zbyt krótko to możemy być pewni, że nie zakwitnie ona w sezonie.

hortensja ogrodowa a bukietowa
Czym się różni hortensja ogrodowa od bukietowej?

Różnica między hortensją bukietową a ogrodową widoczna jest także w kwiatostanach. Kwiaty hortensji bukietowej są zazwyczaj stożkowate i koronkowe. Przeważnie mają kolor kremowy, a na jesieni wybarwiają się na róż. Kwiatostany hortensji ogrodowej są przeważnie kuliste i mogą mieć różne barwy. Odpowiednie zakwaszanie gleby może wpłynąć na kolor kwiatów, np. podlewając hortensję ogrodową siarczanem amonu wybarwi się ona na piękny, niebieski kolor. Pędy kwiatostanowe obu rodzajów hortensji doskonale nadają się na suche bukiety.

Hortensja ogrodowa osiąga zazwyczaj mniejsze rozmiary, niż hortensja bukietowa. Dodatkowo jest mniej odporna na przemarzanie, dlatego też pędy hortensji ogrodowej należy chronić przed mrozem, ponieważ mogą się uszkodzić i roślina nie zakwitnie.

Zobacz także:

Pomysły na ogródek przed domem

Kiedy sadzić hortensje bukietowe do gruntu

Kiedy sadzić hortensje bukietowe do gruntu? Podobnie, jak w przypadku innych roślin, najlepszym terminem jest wiosna, bądź jesień. Hortensje bukietowe można oczywiście sadzić również latem, ale nie należy tego robić w silne upały i należy pamiętać o ich podlewaniu. Hortensje najlepiej sadzić w widocznym miejscu naszego ogrodu, gdzie będą zwracały na siebie uwagę. Pięknie wyglądają szpalery stworzone z hortensji, ale równie dobrze mogą to być rabaty bylinowe. Hortensje bukietowe przepięknie wyglądają w otoczeniu traw.