ziemia pod trawę

Ziemia pod trawnik – jaką kupić i jak przygotować

Piękny, dobrze utrzymany trawnik to ozdoba ogrodu i działki. Odpowiednio pielęgnowany posłuży jako przyjemne miejsce wypoczynku czy zabaw dla dzieci. I choć w teorii trawa przecież może wyrosnąć wszędzie, to odpowiednia ziemia pod trawnik przydaje się, jeśli chcemy, żeby rosła równo i gęsto. Zatem by móc cieszyć się pięknym trawnikiem należy najpierw przygotować odpowiedni pod niego grunt. W tym wpisie podpowiemy jak to zrobić.

Jaka ziemia pod trawnik będzie najlepsza?

Na początku powinniśmy sprawdzić czym dysponujemy na działce. Może okazać się, że kupowanie ziemi pod trawnik nie będzie wcale konieczne, gdyż nasza gleba jest idealna pod sianie trawy. By to sprawdzić najlepiej jest oddać próbkę gleby do laboratorium, gdzie nasza ziemia zostanie przebadana pod kątem wszystkich jej parametrów.

Inną, domową metodą jest test kulki. Należy wziąć kawałek podłoża ze swojej działki i spróbować uformować z niej kulkę w dłoniach. Jeśli kulka uformowała się łatwo, klei się i utrzymuje kształt, oznacza to że zawiera dużo gliny. W takim wypadku ratunkiem jest wymieszanie takiego podłoża z piaskiem lub żwirem. Piasek zapewni lepszą przepuszczalność podłoża, co wpłynie korzystnie na wzrost trawy. Z kolei o nadmiernej ilości piasku lub żwiru w glebie świadczy rozpadająca się w dłoniach kulka. Możemy wspomóc taką ziemię, dodając do niej torfu bogatego w składniki odżywcze.

Trawnik z rolki

przeczytaj o wadach i zaletach trawy w rolce

Rodzaje gleby pod trawnik

Jeśli stwierdziliśmy, że ziemia, którą dysponujemy nie za bardzo nadaje się jako podłoże pod trawnik, warto by było zainwestować w gotową glebę. Możemy kupić różne rodzaje, dlatego przygotowaliśmy mini ściągę najpopularniejszych rodzajów ziemi pod trawnik.

rodzaje ziemi pod trawnik
Jaki rodzaj ziemi będzie najlepszy pod trawnik?

Czarnoziem – to bardzo żyzna ziemia o głębokim, czarnym poziomie próchnicznym. Posiada wysoki wskaźnik materii organicznej, która tworzy żyzny hummus. Dzięki temu bogactwu składników mineralnych czarnoziem doskonale sprawdza się jako podłoże pod trawnik.

Torf – najmłodsza forma węgla kopalnego powstała na skutek rozkładających się szczątek roślin. Zalicza się do skał osadowych o wysokim procencie składników mineralnych. Skład torfu zależny jest od terenu, z którego pochodzi. Torf to główny składnik gotowych mieszanek ziemi ogrodowych.

Gotowa ziemia ogrodowa – specjalnie przygotowana mieszanka różnego rodzaju gleb wymieszana odpowiednich proporcjach. Podstawowymi składnikami gotowych ziem kwiatowych są torf, biokompost, kwasy hummusowe i mikroelementy.

Sprawdź ile ziemi pod trawnik potrzebujesz

Przed założeniem nowego trawnika trzeba rozplanować pracę i podzielić ją na etapy. Najczęściej o lokalizacji trawnika decyduje kształt i usytuowanie działki. Planując trawnik unikajmy stale zacienionych miejsc, bo może to skutkować pojawieniem się mchu wśród źdźbeł trawy. Silnie nasłoneczniony teren z kolei będzie potrzebował większego i częstszego nawodnienia. Starajmy się rozplanować trawnik tak, by tworzył jedną większą przestrzeń zamiast kilku małych, ponieważ utrudnia to późniejszą pielęgnację.

Ile kosztuje ziemia pod trawnik – cennik

W sklepach można kupić gotowe mieszanki ziemi specjalnie przygotowanej pod uprawę trawników. Cena ziemi ogrodowej za opakowanie 50l waha się od 10 do 13 zł.

O czym warto pamiętać podczas zakupu ziemi na trawnik?

Przed zakupem ziemi pod trawnik należy upewnić się jakich składników odżywczych pozbawiona jest gleba, którą posiadamy na działce. W ten sposób nie popełnimy błędu jak zakwaszanie kwaśnej ziemi lub zwiększanie zasadowości glebie o zasadowych parametrach. Dlatego przed zakupem gleby zmierz parametry takie jak pH ziemi.

Określ pH swojego podłoża pod trawnik

Na wzrost trawy wpływ ma również odczyn pH gleby. Zbyt kwaśna lub zbyt zasadowa nie będzie sprzyjała trawie. Optymalne odczyny pH ziemi pod trawnik powinny oscylować pomiędzy 5,5 a 6,5. Jeśli Twoje podłoże jest zbyt kwaśne należy zneutralizować je nawozem do trawy na bazie wapna. Podłoże zasadowe zakwaszamy nawozem na bazie siarki i kwaśnego torfu. Żeby sprawdzić pH gleby należy użyć specjalnego kwasomierza elektronicznego lub polowego. Po wstępnej ocenie parametrów ph, możemy dobrać odpowiednie nawożenie do podłoża.

A może nie będziesz potrzebował kupować ziemi pod trawnik?

Może się zdarzyć, że grunt którym dysponujesz wcale nie jest taki najgorszy i wystarczy tylko niewielka ilość nawozu, aby użyźnić glebę. Wówczas nie będziesz musiał kupować ton ziemi do założenia trawnika. Jak już wspomnieliśmy wcześniej , kluczowe jest tu określenie parametrów Twojej wyjściowej gleby.

Torf świetnie sprawdzi się w roli naturalnego nawozu dla zbyt zasadowej ziemi. Ale uwaga – torf torfowi nierówny. Skład torfu zależy jest od okolicy, w której został zebrany. Nieodkwaszony torf wysoki będzie skutecznie zakwaszał glebę o neutralnym lub zasadowym pH.

Jeśli podczas naszych pomiarów wyjdzie nam, że podłoże, na którym chcemy zasiać trawę, jest kwaśne, ziemię mieszamy z wapnem ogrodowym bądź kredą.

W celu użyźnienia ziemi możemy zastosować organiczny nawóz w postaci obornika, kompostu lub substratu torfowego. Nawozimy w ten sposób ziemię na jesień, przygotowując ją na następny sezon. Jeśli nie zrobiliśmy tego zawczasu możemy na wiosnę przed rozsianiem nasion trawy wspomóc glebę sztucznym gotowym nawozem do trawników. Ilość stosuj zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. Pamiętaj też o równomiernym wymieszaniu nawozu z podłożem.

Przygotowanie podłoża pod trawnik

Odpowiednie nawożenie to nie wszystko, jeśli w sezonie chcemy korzystać z pięknego trawnika. Gdy użyźniliśmy swoją glebę bądź kupiliśmy gotową przygotowaną specjalnie pod trawnik, nadszedł czas na przygotowanie podłoża.

Pierwszym krokiem będzie uporządkowanie terenu, który chcemy zagospodarować pod trawnik. Usuwamy śmieci, gruz i organiczne resztki jak liście, gałęzie, karpy. Pozbywamy się chwastów i kamieni. Jeśli na podłożu rosła już wcześniej trawa, dobrze jest ją przekopać na głębokość ok. 30 cm.

przygotowanie podłoża pod trawnik
Teren pod trawnik warto jest przekopać

Przekopywanie podłoża poprawi strukturę gleby oraz wspomoże jej użyźnienie. Na koniec należy glebę podlać i odczekać co najmniej dwa tygodnie z rozsiewem. W tym czasie należy usuwać wszelki pojawiające się na powierzchni chwasty.

Jak i czym wyrównać ziemię pod trawnik?

Gdy cały teren jest już przekopany, należy go wyrównać. Najlepiej do tego sprawdzą się szerokie, metalowe grabie lub klasyczne, drewniane grabie do siana. Usuwamy korzenie, które wykopaliśmy, kamienie oraz wszelkie inne zanieczyszczenia. Rozbijamy większe bryły ziemi. Alternatywą jest równanie podłoża przy użyciu tzw. włóki – belki z przymocowanymi do niej linami do ciągnięcia. Po równaniu terenu włóką ziemię należy zgrabić.

Przekopany i wyrównany wstępnie teren wałujemy czyli ubijamy. Robimy to dwukrotnie. Drugi raz czynność wykonujemy pod kątem prostym w stosunku do pierwszego przejścia. Ziemia powinna być na tyle ubita, żeby nie zapadać się w niej podczas chodzenia. Unikniemy w ten sposób powstawania dołków podczas siania trawy.

W celu zabezpieczenia trawnika przed kretami warto zawczasu zamontować siatkę przeciwko tym gryzoniom. Robimy to pod koniec wyrównywania terenu. Następnie rozłożoną siatkę przykrywamy warstwą ziemi o grubości 5-10 cm.

zakładanie trawnika ziemia pod trawnik
jaka ziemia pod trawnik będzie najlepsza

Trawnik założony na odpowiednio przygotowanym podłożu będzie dobrze rósł i cieszył nasze oko. Będzie wspaniałą ozdobą naszej działki i miejscem wypoczynku dla całej rodziny.