Dzwonki kwiaty - wieloletnie, odmiany, uprawa

Dzwonki kwiaty do ogrodu – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kwiaty Campanula posiadające kształt dzwonków, to rośliny, których piękno zachwyca wiele osób. Zważywszy na ich niewielką cenę, mają wiele zwolenników. Jednak przed zakupem kwiatów Campanula, warto dowiedzieć się o nich jak najwięcej, co pozwoli ich właścicielom na odpowiednią pielęgnację, czy sposób nawożenia. Poniższy artykuł zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące tej rośliny. 

Czym są dzwonki – kwiaty do ogrodu?

Campanula (potocznie – dzwonki do ogrodu) należy do bardzo popularnych gatunków sadzonych w Polsce. Typowym gatunkiem tej rośliny jest dzwonek szerokolistny (łac. Campanula latifolia). Równie dużą popularnością cieszy się także dzwonek dalmatyński (łac. Campanula portenschlagiana).

Campanula należy do rodziny dzwonkowatych, liczącej ponad 80 rodzajów roślin, co stanowi około 2400 gatunków. Wśród nich można spotkać kwiaty doniczkowe. Campanula dostępna jest na wszystkich kontynentach, wyłączając Antarktydę oraz tereny wielkich pustyń. 

Pochodzenie kwiatów Campanula

Campanula występuje na półkuli północnej w strefie klimatu umiarkowanego. Około 200 gatunków tych kwiatów można spotkać w rejonach Morza Śródziemnego, co czyni to miejsce najbardziej zróżnicowanym pod względem występowania gatunku Campanula. Podejmując decyzję o zakupie kwiatów tego typu, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na ich gatunek oraz odmianę, ponieważ nie każdy z nich może spełnić oczekiwania nowego właściciela. Do najpopularniejszych odmian dzwonków należą: „Blue Ocean” oraz „Royal Blue”, których kwiaty mają śliczny, błękitny kolor. 

Campanula – jak wygląda (sylwetka)

campanula - kwiaty dzwonki ogrodowe

Pokrój

Gatunki należące do Campanuli to rośliny zielne, większość z nich stanowią byliny. Pojawiają się również nieliczne gatunki dwuletnie oraz jednoroczne. Campanula charakteryzuje się długimi kłączami lub skróconą, wydatną szyją korzeniową, a także mniej, bądź bardziej mięsistymi korzeniami. Osiągają najczęściej 2 metry wysokości. 

Liście

Campanule posiadają niepodzielone oraz skrętoległe liście. U niektórych dzwonków dolne liście tworzą przyziemną rozetę liściową. 

Kwiaty

Na szczycie łodygi znajdują się kwiatostany złożone, które przyjmują kształt pojedynczy lub zebrany, w luźne bądź gęste wierzchotki podobne do grona. Na kielich w kształcie dzwonkowatym, miseczkowatym, kubeczkowatym lub lejkowatym składa się 5 zrośniętych płatków. Końce płatków znajdujących się w górnej części są zwykle rozcięte do 2/3 długości korony. Pręcików jest w sumie 5. Ich nitki są w dole orzęsione i spłaszczone. Rzadko są zrośnięte, ponieważ mają na celu gromadzenie nektaru. Pylniki są równowąskie, a także najczęściej dłuższe od nitek. Znajdująca się na dole pięciokrotna (rzadziej dwu- lub trzykrotna) zalążnia jest obrośnięta, a także zrośnięta z dnem kwiatowym. Szyjka słupka zakończona jest liczbą znamion równej liczbie owocolistków. Na szczycie znamiona są zwinięte. 

Owoce

Torebki posiadające drobne, liczne nasiona otwierają się bocznymi porami, bądź klapami na dole (poprzez dno kwiatowe). Wokół spłaszczonego szczytu torebki zachowują się trwałe działki kielicha. 

Campanula – dzwonki do ogrodu – odmiany 

Poniższy zestaw przedstawia 9 z 19 dostępnych w Polsce odmian Campanuli, które świetnie sprawdzą się do ogrodu. Dzielą się one na niskie, do których zaliczyliśmy: dzwonek Poszarskiego, dzwonek dalmatyński, dzwonek gargański, dzwonek Karpacki, a także dzwonek drobny oraz na wysokie, w których skład wchodzą: dzwonek kropkowany, dzwonek brzoskwiniolistny, dzwonek skupiony, a także dzwonek ogrodowy. 

Niskie

  • Dzwonek Poszarskiego – łacińska nazwa tej odmiany to Campanula poscharskyana. Posiada sercowate liście, które na brzegu są grubo ząbkowane oraz długie (aż 70 centymetrów) pokładające się pędy. Kwitnie błękitno fioletowymi kwiatami z jaśniejszym środkiem w okresie od czerwca do sierpnia. Ze względu na silne rozrastanie, konieczne będzie zapewnienie jej wystarczającej ilości miejsca, a także towarzystwa odpowiednich roślin. Z reguły nie przemarza. 
  • Dzwonek dalmatyński – Campanula portenschlagiana posiada sercowato-nerkowate liście, które sa nieregularnie ząbkowane na brzegu. Jej pędy są krótkie. Ich długość stanowi około 10 centymetrów. Kwiaty o długości 2 centymetrów mają kolor niebieskofioletowy i są zebrane w niedługie grona. Obficie kwitnie w czerwcu, a także we wrześniu po ponownym przycięciu. 
  • Dzwonek gargański – Campanula garganica – kwiaty są kolory liliowoniebieskiego. Posiadają kształt dzwonkowatych gwiazdek. W trakcie kwitnięcia gęsto pokrywają roślinę. Dzwonki tego gatunku nie tworzą rozłogów, a jedynie poduszki. Kępy tworzą sercowate, drobne liścia. Dzwonek kwitnie od końca maja do początku lata.
  • Dzwonek Karpacki – Campanula carpatica występuje w bardzo różnorodnych odmianach. Cechami czyniącymi je zupełnie różnymi są: wysokość (20-40 centymetrów), pokrój (pędy są albo pokładające się albo proste), barwa kwiatów (biała i rozmaite odcienie niebieskiego) oraz postać pełności (najczęściej są pojedyncze, ale występują również odmiany pełne). Dzwonek ten kwitnie od lipca do września. 
  • Dzwonek Drobny – Campanula cochleariifolia – dzwonki tej odmiany posiadają małe, niebieskie kwiaty, które rosną pojedynczo lub jako pary. Roślina ta kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty są mocnego błękitnego koloru. Najlepiej odnajduje się na słonecznych, bądź lekko zaciemnianych stanowiskach. Jest prosty w uprawie oraz mrozoodporny. Kwitnie od czerwca do nawet późnej jesieni. 

Wysokie

  • Dzwonek kropkowany – Campanula punctata – podziemne rozłogi, które tworzą gęste kępy osiągające maksymalnie 25 centymetrów umożliwiają rozprzestrzenianie się tego gatunku. Liście są grubo ząbkowane oraz sercowato-jajowate i znajdują się na ogonkach byliny. Idealnie nada się na rabaty. Często jest także polecany na tereny drzew iglastych, bądź wrzosowisk. Kwitnie od czerwca do lipca.
  • Dzwonek brzoskwiniolistny – Campanula persicifolia posiada proste pędy, których wysokość wynosi od 30 do 100 centymetrów. Na ich końcach rozwijają się białe, bądź niebieskie kwiaty. Gatunek ten lubi promienie słoneczne, dobrze odnajduje się w półcieniu oraz nie wymaga częstego podlewania. Jest dosyć łatwy w uprawie. Będzie się bardzo dobrze prezentować jako kwiat cięty. Swoje zastosowanie znajdzie także na rabatach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. 
  • Dzwonek skupiony – Campanula glomerata to gatunek, którego maksymalna wysokość wynosi 80 centymetrów. Jego kwiaty są zebrane w kuliste, a także wierzchołkowe kwiatostany, których kolor może być: niebieski, biały lub fioletowy. Odmiana ta kwitnie od czerwca do sierpnia. Rozrasta się bardzo dobrze na każdej glebie z wyjątkiem kwaśnej. Lubi miejsca lekko ocienione, a także słoneczne. 
  • Dzwonek ogrodowy – Campanula medium -rośliny te bardzo lubią półcień. Jednak dobrze odnajdą się również na słonecznych stanowiskach. Kwitną od czerwca do sierpnia. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniej gleby. Przy dzwonkach ogrodowych powinna ona być wilgotna. Dobrze sprawdzi się także gleba ogrodowa. 

Jakie wymagania mają dzwonki – kwiaty? 

Dzwonki są dosyć proste w uprawie. W zależności od gatunku, wymagania są inne. Najczęściej w ogrodach można spotkać rośliny, które są niskie (dorastają do 10-20 centymetrów). Jednak pojawiają się i takie, które osiągają nawet 50-150 centymetrów. Szczególne wymagania mają dzwonki wysokogórskie, do których należą m.in. dzwonek Rainera, czy dzwonek alpejski. 

Dzwonki niskie lubią miejsca nasłonecznione. Świetnie odnajdują się na wilgotnym, żyznym, a także przepuszczalnym podłożu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór gleby zasadowej, bądź o obojętnym odczynie pH. Dzwonki wysokie warto je sadzić w miejscach słonecznych, bądź półcienistych. Podłoże powinno być średnio wilgotne, umiarkowanie żyzne, przepuszczalne o zasadowym, bądź obojętnym pH.

Dzwonki kwiaty – Zastosowanie w ogrodzie 

Dzwonki niskie świetnie sprawdzą się do uprawy w ogródkach skalnych, wokół rabat, na murkach, czy w pojemnikach. Najczęściej są to rośliny zadarniające. Z kolei dzwonki wysokie warto umieścić na rabatach bylinowych. Nadają się także na kwiat cięty.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł dostarczył Państwu odpowiedniej wiedzy na temat dzwonków ogrodowych. Mieliśmy na udzielenie odpowiedzi na najważniejsze pytania pojawiające się w momencie podjęcia decyzji o zakupie Campanuli. Odpowiednia pielęgnacja kwiatu sprawi, że będzie on piękną dekoracją domu.