Co to jest dzwonek poszarskiego?
Dzwonek Poszarskiego (ang. Poscharsky’s Bellflower, serbian bellflower, Campanula poscharskyana) jest to roślina należąca do płożących bylin z rodziny dzwonkowatych. Występuje ona w obszarze wybrzeża Adriatyku, czyli przede wszystkim w Chorwacji i Serbii. Jest to roślina nie zbyt wysoka, która tworzy bardzo długie pędy, które dochodzą nawet do 70 centymetrów. W przeciwieństwie do innych dzwonków nie wytwarza ona podziemnych kłączy. Niekiedy bardzo intensywnie się rozrasta i zadarnia znaczne powierzchnie.
Osiąga do około 20 centymetrów wysokości, jej liście dolne są większe, w kształcie serc o długich ogonkach liściowych. Liście pędowe są o wiele mniejsze. Kwiaty swoim wyglądem przypominają gwiazdkowate dzwonki, znajdujące się licznie na końcach pędów pod postacią gęstych gron. Utrzymują się w odcieniach fioletu od jasnego po prawie niebieski i lawendowy. Kwiaty widoczne są od czerwca i utrzymują się dosyć długo na roślinie, czasem aż do późnej jesieni. Małe liście są wiecznie zielone, ulegają przymarznięciu jedynie w trakcie bardzo mroźnych zim. Najpopularniejszymi odmianami ogrodowymi dzwonka poszarskiego są:
- Dzwonek karpacki – rosnący w Karpatach, znaleźć go można na skalnych szczelinach oraz słonecznych łąkach i polanach. Wykorzystuje się go w ogrodach skalnych, murkach, a także w pojemnikach na tarasach. Rośliny e odznaczają się łodygami osiągającymi do 40 cm długości i ciemnoniebieskimi kwiatkami, kwitnącymi od czerwca do września.
- Dzwonek alpejski – spotyka się go w Tatrach, porastający górskie łąki i szczeliny skalne. Lubi stanowiska w których niema wapnia, a jego łodyga sięga do 20 cm wysokości. Kwiaty kwitną od czerwca do sierpnia i odznaczają się szarofioletową barwą.
- Dzwonek dalmatyński – o niebieskofioletowych kwiatach, kwitnący od czerwca. Lubi stanowiska lekko zacienione i słoneczne.
Dowiedz się także jakim kwiatem jest żurawka ogrodowa.
Dzwonek Poszarskiego to świetne rozwiązanie dla właścicieli skalniaków. Ze względu na silnie rozrastające się pędy i liczne kwiaty, roślina ta wygląda efektywnie na murkach, skarpach i rabatach kwietnych. Może być wykorzystywana jako roślina okrywowa. Prezentuje się zjawiskowo również w wiszących pojemnikach, skrzyniach balkonowych, kwietnikach i donicach.
Wymagania
Dzwonek poszarskiego wymaga od nas m.in.:
- Dzwonki dobrze rosną w półcieniu, umiarkowanym słońcu albo w pełnym słońcu
- Lubią glebę próchniczą, żyzną, lekko gliniastą i bogatą w wapń
- Ziemia powinna być przeciętnie wilgotna, przepuszczalna o odczynie obojętnym pH lub lekko kwaśnym- zasadowym
- Roślina ta jest mrozoodporna- strefa mrozoodporności- 4
Uprawa i pielęgnacja
Uprawa Dzwonka poszarskiego jest dosyć prosta, a roślina nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Żeby jednak umożliwić jej długie i intensywne kwitnięcie, trzeba umieścić ją w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 15 stopni. W przypadku wyższej temperatury dzwonek szybciej przekwitnie.
Pierwsze kwitnienie Campanula poscharskyana
Pierwsze kwitnięcie można zauważyć już w marcu, o ile będzie mu towarzyszyć właściwa temperatura, utrzyma się aż do października. Warto mieć na uwadze, iż pozbywanie się przekwitniętych kwiatów przyczynia się do wydłużenia okresu kwitnięcia. Warto więc po pierwszym kwitnięciu silnie przyciąć kępę. Roślin nie powinno się ustawiać w miejscu, w którym często dochodzi do przeciągu, ponieważ może wtedy zrzucić kwiaty, przy czym nie dojdzie do rozwinięcia się nowych pąków.
Podlewanie dzwonka poszarskiego
Dzwonka poszarskiego należy podlewać umiarkowanie, nie doprowadzając do przesuszenia ziemi. Podłoże powinno być cały czas delikatnie wilgotne, jednak nie za mokre. Roślinę warto nawozić od kwietnia do sierpnia, używając do tego płynnego nawozu do roślin kwitnących. Nie należy ich trzymać w pełnym słońcu, o wiele lepsze dla nich będzie światło rozproszone czy półcień. W przypadku narażenia rośliny na ostre słońce jej liście mogą zostać poparzone.
O co zadbać latem?
Latem najlepiej umieścić dzwonka na tarasie czy balkonie, w miejscu delikatnie zacienionym. Rośliny te w większości mogą być także trzymane na zewnątrz, nawet wkopane na stałe do gruntu. Jednakże dzwonek równolistny nie jest mrozoodporny i w okresie zimowym powinien być trzymany w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi powyżej 8 stopni, podlewa się go jedynie w razie znacznego przesuszenia ziemi.
Dzwonki można uprawiać nawet przez 2-3 lata, jednakże wraz z upływem czasu pędy drętwieją, a roślina o wiele słabiej kwitnie i traci swoje piękno. Aby móc się na dłużej z niej cieszyć, najlepiej rozmnożyć ją latem. Pielęgnacja dzwonka poszarskiego nie jest zbyt skomplikowana, ale warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, aby roślina prezentowała się efektownie.
Kwitnienie
Roślina ta rozpoczyna swoje kwitnienie w drugim roku uprawy. Kwitnie przez cały okres trwania lata, do wczesnej jesieni, zazwyczaj od początku czerwca do końca września.
Rozmnażanie dzwonka poszarskiego
Dzwonek poszarskiego rozmnażanie wygląda prosto, wystarczy dokonać podziału albo wysiać nasiona. Dzielenie roślin należy wykonać wiosną albo późnym latem. Zazwyczaj od początku lutego do marca, kiedy pędy zaczynają odbijać, wówczas można uzyskać rozłogi. Siew bezpośrednio do gruntu także przeprowadza się w tym terminie. Należy jednak pamiętać, że nasiona nie przykrywa się ziemią, ponieważ dzwonek potrzebuje światła do kiełkowania.
Gdzie kupić dzwonek poszarskiego – sklepy
Dzwonek poszarskiego – gdzie kupić, aby mieć pewność co do jakości sadzonek? Rośliny zakupić można zarówno w internetowym sklepach ogrodniczych, jak i tych stacjonarnych. Dzwonek poszarskiego sadzonki da się zamówić w takich serwisach jak: Sadowniczy, Albamar czy Sezonowo24. Dobrze zapoznać się z opiniami innych klientów i podejrzeć zdjęcia sadzonek. Warto również zapoznać się z ofertami innych sklepów na Ceneo czy Allegro.