jak zrobić ozdoby ogrodowe z betonu

Jak zrobić betonowe ozdoby do ogrodu?

Betonowe ozdoby do ogrodu są stosunkowo tanie, dostępne w wielu ciekawych wzorach i praktycznie niezniszczalne. Niewielu jednak wie, iż takie ozdoby można przygotować samemu niskim kosztem. Przedstawiamy Wam pomysły na wykonanie ozdób z betonu do własnego ogrodu, czy niewielkiej działki. Wszędzie będą się prezentować jednakowo elegancko i ładnie.

Jak zrobić betonowe ozdoby do ogrodu?

Beton to chyba najpopularniejszy budulec w Polsce i podejrzewamy, że również i na całym świecie. To mieszanka kruszywa i cementu, która po dodaniu wody tworzy trwały materiał budowlany. Z pewnością działkowcy, czy posiadacze przydomowych ogrodów zadawali sobie pytanie jak zrobić betonowe ozdoby do ogrodu, które z powodzeniem przetrwają wiele sezonów i będą cieszyć nasze oko. Jest to naprawdę dziecinnie proste i nie wymaga od nas wielkich nakładów finansowych. Wystarczy tylko trochę wolnego czasu oraz duża dawka kreatywności i już możemy wyczarować praktyczne donice z betonu, śliczne krasnale ogrodowe, czy też ciekawe grzyby z betonu.

Lista rzeczy, których będziesz potrzebował do wykonania betonowych ozdób

Aby wykonać eleganckie i trwałe ozdoby do ogrodu z betonu przygotuj kilka niezbędnych rzeczy. Na pewno będziemy potrzebować betonu:

 • cement
 • woda
 • rękawice
 • niepotrzebne ręczniki
 • stare wiaderko
 • doniczki
 • gumowe rękawiczki
 • duże liście z mocnym unerwieniem np. rabarbar
 • kilka starych słoików
 • rajstopy damskie
 • barwniki
 • farby do kamienia

Donice z betonu i ręcznika

Donice z betonu to chyba najpopularniejsze betonowe ozdoby ogrodowe. Do ich wykonania potrzebujemy tak naprawdę tylko betonu, donicy i starego ręcznika. W wiaderku przygotowujemy beton. Powinien mieć dość gęstą konsystencję. Dla laików – beton przygotowujemy z mieszaniny cementu, piasku i wody, ale w sklepach możemy też zakupić gotowy beton, który mieszamy tylko z wodą.

Następnie wkładamy do przygotowanej zaprawy wilgotne ręczniki, aby w całości pokryły się betonową papką. Odwracamy dowolną donicę do góry dnem i kładziemy na niej nasz ręcznik. Można spróbować uformować dowolny wzór, np. fale. Pozostawiamy do wyschnięcia. Warto ustawić donicę na jakimś podwyższeniu, np. taborecie, wówczas będziemy mogli zrobić donice z betonu w większym rozmiarze. Po wysuszeniu możemy pomalować naszą donicę dowolną farbą. Najlepiej jest użyć do tego farb do kamienia, najlepiej w kolorze białym, gdyż w takim doniczki wyglądają bardzo ciekawie i mają rustykalny charakter.

Betonowe donice możemy także wykonać za pomocą zwykłych gumowych rękawiczek, których ostatnio chyba nikomu nie brakuje. Po prostu napełniamy rękawice betonem i dowolnie formujemy palce. Rękawiczki wypełnione budulcem możemy zawiązać, aby zawartość nie wyciekła na zewnątrz. Pozostawiamy do wyschnięcia, po czym usuwamy gumowe elementy. I już, gotowe. Możemy napełniać nasze donice z betonu ziemią ogrodową i sadzić kwiaty, najlepiej będą się prezentowały tutaj sukulenty. Takie ręce z betonu można ustawić w ogródku skalnym, gdzie będą podkreślać urodę skalniaka.

Zobacz także:

Poidełka dla ptaków z betonu

Ozdoby z betonu – liście

Liście z betonu są piękną i ciekawą ozdobą ogrodową. Ich wykonanie jest bardzo łatwe i niezbyt czasochłonne. Mogą one posłużyć na przykład jako elementy fontanny, ozdobny dodatek do skalniaka, czy pożyteczne poidełka dla ptaków. Do samodzielnego przygotowania betonowych liści najlepiej nadają się liście rabarbaru. Mają one całkiem spory rozmiar, są dość wytrzymałe i do tego mocno unerwione. Możemy jednak równie dobrze użyć innych roślin – np. liści host, czy kasztanowca. W dużym naczyniu, bądź taczce przygotowujemy mieszankę betonową. Konsystencja powinna być dość zwarta i niezbyt płynna. Na tak przygotowany beton kładziemy nasz liść. W następnej kolejności wylewamy na niego beton uważając, aby nie wydostał się poza brzegi roślinnej części. Zostawiamy całość do wyschnięcia na 24 do 48 godzin. Starajmy się nie suszyć betonu na prażącym słońcu, ponieważ wówczas wyschnie on zbyt szybko i mogą pojawić się na jego powierzchni pęknięcia. Aby uniknąć spękań należy polać całość od czasu do czasu odrobiną wody. Po zakończeniu procesu suszenia usuwamy zielony liść i możemy się cieszyć piękną ozdobą z betonu. Następnie można pomalować nasz betonowy liść patyną, ale dopiero po kilku dniach, gdy całość naprawdę dobrze wyschnie.

jak zrobić betonowe ozdoby do ogrodu
W ozdobach z betonu świetnie rosną sukulenty

Grzyby z betonu

Grzyby z betonu w ogrodzie prezentują się bardzo naturalnie i pięknie. Aby wykonać te ciekawe ozdoby z betonu wystarczy nam beton i … damskie rajstopy. Odcinamy górę rajstop, aby pozostały nam jedynie nogawki. Można je zamoczyć na chwilę w oleju jadalnym, żeby później łatwiej je było zdejmować z betonu. Dół rajstopy (w miejscu gdzie jest stopa) zawiązujemy na supeł i następnie nakładamy rajstopę na jakieś naczynie, np. stary kubek. Środek napełniamy cementem. Później wyciągamy rajtuzy i formujemy kształt naszej nóżki grzyba. Najlepiej jest powiesić rajstopę na jakiejś gałęzi, lecz jej dół powinien stać na jakimś oparciu, inaczej nasz grzybek będzie się później przechylał na boki i nie będzie stabilny.

W dalszej kolejności przygotowujemy kapelusze. My będziemy robić muchomorki z betonu, dlatego mieszamy cement z czerwonym barwnikiem. Postępujemy tak, jak wyżej – rozciągamy rajstopę na jakimś naczyniu i do środka wlewamy nasz czerwony beton. Następnie zawiązujemy górę rajstopy tuż nad poziomem betonu i układamy całość na słoiku, aby uformował się piękny, grzybowy kapelusz, a w środku powstała dziura. Słoiki mogą być różnej wielkości, aby kapelusze były różnego rozmiaru. Całość pozostawiamy do wyschnięcia.

Po wyschnięciu naszych betonowych elementów ściągamy rajstopę i łączymy trzonek grzyba z kapeluszem. Do środka kapelusza wkładamy odrobinę betonu, która połączy nam obie części. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na kilka dni. Możemy później pomalować nasze ozdoby z betonu farbą do kamienia i ustawić nasze betonowe grzybki w ogrodzie. Z pewnością będą przyciągać uwagę.

jak zrobić grzyby z betonu
Muchomory z betonu

Ozdoby do ogrodu z betonu

Jak już pewnie zauważyłeś ozdoby do ogrodu z betonu możesz zrobić samodzielnie w jedno popołudnie. Moda na beton w ogrodzie zdaje się nie przemijać, a dostępność materiałów i form sprawia, że coraz chętniej wybieramy takie dekoracje do naszego otoczenia. Można też dokupić specjalne szablony i formy do betonu architektonicznego, które ułatwią nam tworzenie elementów dekoracyjnych do naszych ogródków. Najbardziej popularną formą są chyba formy do betonu w kształcie plastra miodu, za pomocą których możemy zrobić piękną ścieżkę w ogrodzie, ale na pewno znajdziecie również inne. Zachęcamy do tworzenia dekoracji z cementu.