poidełka dla ptaków

Poidełka dla ptaków

Ogród to nie tylko kwiaty, krzewy i drzewa. Każdego miłośnika zieleni zachwyci widok ptaków odwiedzających kolorowe rabaty. Warto zadbać o te małe przyjazne stworzenia, które nie tylko cieszą oczy, ale są również niezwykle pożyteczne. Najłatwiej zwabić je ustawiając odpowiednie poidełka dla ptaków. Jest to szczególnie ważne latem, kiedy utrzymujący się upał i susza nie sprzyjają małym mieszkańcom ogrodu. Narażone na przegrzanie i odwodnienie chętnie skorzystają z pozostawionej dla nich wody.

Poidełka dla ptaków – dlaczego warto je mieć w ogrodzie?

Najważniejszą funkcją poidełka dla ptaków jest dostarczenie wody latającym gościom. Jest ona niezbędna podczas upalnych dni, kiedy dostęp do naturalnych źródeł jest ograniczony. Powstające zabudowania sprawiają, że coraz mniej jest miejsc przyjaznych zwierzętom. Często nie lada wysiłkiem jest odnalezienie zbiornika wodnego, który umożliwiłby zaspokojenie pragnienia oraz schłodzenie organizmu. Dodatkowo, pokarm składający się głównie z suchych ziaren, wymaga dostarczenia sporej ilości płynu. Dzięki temu układ pokarmowy ptaka funkcjonuje prawidłowo. Drugą funkcją poidełka dla ptaków jest zapewnienie wrażeń estetycznych właścicielowi. Miłośnicy ptaków będą czerpać ogromną przyjemność z możliwości obserwowania tych małych stworzeń. Okazuje się, że w ten sposób zyskamy sprzymierzeńców w ogrodzie, którzy ograniczą ilość szkodników, ich jaj oraz larw.

Jaki rodzaj poidełka dla ptaków wybrać?

Możemy samodzielnie przygotować poidełko dla ptaków. Wystarczy płaskie naczynie o odpowiednio chropowatym dnie, które zapobiegnie poślizgnięciu się. Warto wypełnić je kamieniami w różnych rozmiarach. Będą pełnić rolę małych wysepek, na których z pewnością przysiądą latający goście. Chcąc ułatwić sobie zadanie, a przede wszystkim zagwarantować użytkownikom ogrodu obecność ptaków, warto skorzystać z gotowych produktów. Dostępne poidełka dla ptaków posiadają rozmaite formy, a zastosowane materiały umożliwiają wybranie odpowiadającego nam modelu. Dużą popularnością cieszą się żeliwne poidełka. Wykonane z solidnego surowca, mimo narażenia na niesprzyjające warunki atmosferyczne, mogą latami służyć w ogrodzie. Na stópce, z figurką ptaszka, w kształcie serca lub zwykłego koła – wybór jest ogromny. Dobrą odpornością na deszcz, słońce lub mrozy charakteryzują się wykonane z betonu nowoczesne poidełka dla ptaków.

Materiał i Kolor

Naturalny kolor i materiał działa zachęcająco na latających przyjaciół. Alternatywą jest poidełko dla ptaków wykonane z betonu, której neutralna kolorystyka nie będzie odstraszać, a wręcz przyciągnie ptaki do ogrodu. Dla mieszkańców bloków, producenci przygotowali wiszące poidełka, które można zamontować na balustradzie i cieszyć się widokiem wesoło ćwierkających ptaszków. Wybór należy do kupującego, jego upodobań i preferencji. Warto skorzystać z gotowych produktów ponieważ ich niewysoka cena oraz duża ilość oferowanych modeli pozwala wybrać ten, który idealnie spełni nasze oczekiwania. Kupować należy produkty, które wyglądają naturalnie i harmonizują z otoczeniem. Dzięki temu staną się nie tylko oazą dla ptaków, będą również doskonałą ozdobą każdej działki przyjaznej zwierzętom.

poidełko ogrodowe dla ptaków
Żaba – poidełko dla ptaków – 80 zł
poidełka dla ptaków
Poidełko fontanna – 240 zł

Gdzie najlepiej postawić poidełka dla ptaków?

Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego miejsca na poidełko dla ptaków. Ustronne i zaciszne miejsce, z dala od zgiełku i hałasu sprawi, że ptaszki z chęcią skorzystają z drogocennego źródła wody. Najlepiej ustawić je w cieniu, dzięki czemu woda nie wyparuje zbyt szybko, a my nie będziemy musieli jej często uzupełniać. Warto pamiętać o drapieżnikach, które mogą zagrozić bezpieczeństwu małych stworzeń. Skupisko ptaków to raj dla spacerujących w otoczeniu domu kotów. Zadbajmy o to, aby poidełka dla ptaków stało w ustronnym miejscu, jednak z dala od gęstych krzewów lub zarośli, w których mógłby ukryć się czyhający na ich życie wróg. Bezwzględne pamiętajmy o częstej zmianie i uzupełnianiu wody, najlepiej każdego dnia. W zamian zyskamy nieocenioną możliwość obserwacji ptaków.