Każdy z nas chce, aby nasz dom i ogród prezentował się jak najlepiej. Niestety, częstym gościem są różne szkodniki, które nie dość, że w większości przypadków są odrażające, to jeszcze potrafią przysporzyć wielu problemów. Mogą niszczyć rośliny, a także przenosić czynniki chorobotwórcze- wirusy i bakterie. Jednym z najczęstszych problemów są mrówki. Pojawiają się zarówno w ogrodzie jak i w domu, a także w mieszkaniu w bloku. Jasnym jest, że nie są mile widziane. Niestety pozbycie się ich nie jest takie proste. Niektóre chemiczne środki na mrówki są skuteczne, jednak nie sposób nie zauważyć ich mocnego zapachu i złego wpływu na rośliny. Czy są zatem inne sposoby na mrówki? Które są najskuteczniejsze?
Czego nie lubią mrówki?
Mrówki często pojawiają się w domach latem, kiedy temperatura jest wysoka. Szukają one pożywienia, dlatego szczególnie często możemy spotkać je w kuchni. Zakładają tam gniazda i próbując pożywić się zanieczyszczają nasze jedzenie. Zatem nic dziwnego, że są bardzo uciążliwe. Aby się ich pozbyć, możemy wykorzystać te zapachy, których mrówki nie lubią. Należą do nich między innymi zioła (świeża mięta, liście bzu, majeranek, piołun czy pokrzywa), sól, pieprz oraz węgiel drzewny. Wystarczy na ich drodze postawić jedną z tych rzeczy aby skutecznie popsuć im plany.
Zobacz także:
„Turkuć podjadek – jak wygląda i jak się go pozbyć?„
4 sposoby jak pozbyć się mrówek z domu
Najlepszym pomysłem jest skorzystanie z domowych sposobów, które pomogą uporać się z problemem bez wydawania majątku. Oto kilka z nich:
1. Proszek do pieczenia na mrówki
Niejedna osoba zadaje sobie pytanie jak się pozbyć mrówek. Doskonałym sposobem jest zastosowanie proszku do pieczenia. Proszek ten skutecznie odstraszy szkodniki i powstrzyma je przed zrujnowaniem jedzenia. Jest to dobre rozwiązanie do domów ze zwierzętami lub dziećmi, ponieważ jest on w 100% bezpieczny dla ludzi. Dlatego nawet jeśli któryś domownik dotknie miejsca z proszkiem, nic się nie stanie. Aby wykorzystać ten domowy sposób na mrówki wystarczy posypać obficie miejsca w których szkodniki przebywają. Jest to również dobra metoda na dotarcie do ciężko dostępnych miejsc, jak szuflady czy łącznia płyt, w których mrówki mogą mieć swoje gniazda. Wystarczy wsypać tam proszek.
2. Sól na mrówki
Sposób na mrówki w domu, który również warto wziąć pod uwagę to użycie soli. Możemy wykorzystać ją sypiąc obficie po śladach, czy w miejscu gniazd, tak jak z proszkiem do pieczenia, bądź zrobić roztwór soli z wodą i spryskać obficie miejsca w których przebywają szkodniki. Kolejnym pomysłem jest polanie tych miejsc gorącą wodą z solą. Nie jest to oczywiście możliwe w każdym miejscu- lepiej unikać tego rozwiązania w ogrodzie, ponieważ gorąca woda zniszczy rośliny.
3. Ocet na mrówki w domu
Jeśli zastanawiasz się jak zwalczyć mrówki, wypróbuj ocet. Najlepiej wykorzystać ten spirytusowy- ma najsilniejsze działanie. Mrówki nie znoszą jego zapachu. Wystarczy polać jego niewielką ilość w takich miejscach, aby przeciąć mrówkom ścieżkę. Jeśli sami nie lubimy jego zapachu, możemy wykorzystać roztwór wody, octu i cytryny. Działanie będzie równie skuteczne, ale taki roztwór będzie miał dużo łagodniejszy dla ludzi zapach . Ocet jest bardzo dobrym odstraszaczem nie tylko dla mrówek, ale dla większości owadów, w tym równie uciążliwych muszek owocówek.
4. Cynamon na mrówki
Ostatnim pomysłem na mrówki w domu jest użycie cynamonu. Jest to przyprawa o bardzo intensywnym zapachu. I mimo, że dla ludzi zapach jest przyjemny, dla mrówek jest on odstraszający. Należy posypać miejsca, w których chcemy pozbyć się mrówek. Efekt może nie być tak dobry jak w przypadku octu, ponieważ cynamon nie zabija tych szkodników, a jedynie powoduje, że omijają one dane miejsce. Warto zatem powtarzać cały zabieg, aż do momentu kiedy mrówki przestaną się pojawiać. Dobrze jest wykorzystać jego działanie, ponieważ w przeciwieństwie do octu, nie zostawi on w kuchni przykrego zapachu. Świetnie nadaje się do użycia w miejscach z jedzeniem.
Jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? – 3 domowe sposoby na mrówki w ogrodzie
Oprócz domu, mrówki mogą zagnieździć się również w ogrodzie, co będzie się wiązało ze zniszczeniem i często podziurawieniem roślin, które pieczołowicie pielęgnowaliśmy. Aby pozbyć się problemów, w tym wypadku warto skorzystać z różnych sposobów. Poniżej te, które działają najlepiej:
1. Preparat na mrówki w ogrodzie
Czasami najlepszą opcją będzie zastosowanie gotowego preparatu. Nie musimy od razu wybierać tych drażniących i chemicznych. Jeśli chcemy, żeby preparat nie zostawił szkody na roślinach, warto wybrać taki, który jest zrobiony z naturalnych składników. Będzie on równie skuteczny, ale kwiaty czy krzewy nie ucierpią. Taki preparat, aby przyniósł efekt, wcale nie musi być drogi. Wystarczy poszukać takiego, który będzie miał w składzie tylko faktycznie działające substancje. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne- wystarczy kupić produkt a następnie postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
2. Rośliny odstraszające mrówki
Świetnym pomysłem jest zasadzenie roślin, których mrówki nie lubią, jak np. mięty, tymianku czy pietruszki. Wtedy będziemy mogli mieć pewność, że warzywa i owoce nie są zagrożone inwazją mrówek. Jest to jednocześnie najbardziej naturalny i najprostszy sposób na cieszenie się ogrodem wolnym od szkodników. Rośliny takie nie będą trudne w uprawie, dlatego nie zabiorą nam dużo czasu, a pozwolą zaoszczędzić nerwy. Warto zdecydować się na taką opcję, aby zapobiegać mrówkom, ponieważ jest to dużo łatwiejsze niż usuwanie szkodników, które już zdążą zrobić swoje gniazda w ziemi.
3. Boraks na mrówki w ogrodzie
Jeżeli zastanawiasz się, jakie są jeszcze inne sposoby na mrówki w ogrodzie, spróbuj domowego preparatu z boraksem. Boraks to związek chemiczny, który jest solą sodową kwasu borowego. Polecany jest jako naturalny sposób na mrówki, ale także inne insekty. Możemy samodzielnie wykonać trutkę, mieszając go z wodą i cukrem w proporcji 1:18:7. Taki preparat należy umieścić na trasach, po których poruszają się szkodniki. Po przeniesieniu do gniazda, ulegnie ono zniszczeniu. Po kilku dniach powinniśmy pozbyć się problemu mrówek w ogrodzie. Należy mieć na uwadze, że jest to związek drażniący, dlatego należy chronić przed nim dzieci i zwierzęta.
Jak widać, domowe sposoby na mrówki mogą być naprawdę skuteczne, niezależnie od tego czy szkodniki zagnieździły się w mieszkaniu, czy ogrodzie. Wystarczy wybrać metodę, która najbardziej nam odpowiada i cieszyć się przestrzenią wolną od mrówek. Wszystkie te domowe sposoby łączy jedno- są proste w wykonaniu, tanie, szybkie oraz bardzo skuteczne. Dzięki nim Twój problem z mrówkami odejdzie w zapomnienie!