turkuć podjadek

Turkuć podjadek – jak wygląda i jak się go pozbyć

Turkuć podjadek to jeden z najczęściej występujących szkodników w ogrodach i na działkach. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki owadów żerują w podziemnych korytarzach, oddziałując przy tym na młode rośliny, które szybko więdną, a następnie zasychają. Ten gatunek okaże się jednak szczególnie niebezpieczny w większych stadach, kiedy może spowodować ogromne zniszczenia uprawy. Co to jest turkuć podjadek i jak efektywnie go zwalczyć?

Co to jest turkuć podjadek?

Turkuć podjadek (z łaciny Gryllotalpa gryllotalpa) to owad o charakterystycznej, silnej budowie, wywodzący się z rodziny turkuciowatych. Przebywa zazwyczaj pod ziemią, a na powierzchnię wychodzi głównie w nocy. Występuje przede wszystkim na terenach uprawnych, w tym łąkach, działkach, szklarniach czy ogrodach. Działanie turkuci opiera się na tworzeniu długich tuneli poprzez intensywne żerowanie pod glebą, wskutek czego niszczą młode rośliny, uszkadzając ich korzenie i kłącza, a także wygryzając dziury w bulwach. Ponadto te szkodniki są wszystkożerne, przez co podjadają korzonki czy zewnętrzne pędy sadzonek. Dorosłe osobniki przeciętnie żyją od 2 do 4 lat. Turkucie podjadki są najbardziej niebezpieczne w grupach, kiedy mogą siać prawdziwe spustoszenie, doprowadzając nawet do całkowitego zniszczenia uprawy. 

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkucie uznawane są za jedne z największych owadów występujących w Polsce. Potrafią bowiem osiągnąć, aż do 6-7 cm długości. Dodatkowo jako owad z rzędu prostoskrzydłych posiada masywną głowę, chitynowy pancerz oraz rozszerzone przednie odnóża z silnymi kolcami, umożliwiającymi mu przekopywanie ziemi. Na tylnej części odwłoku szkodnika znajdują się wypustki, ułatwiające poruszanie się w bardzo wąskich tunelach. Jak wygląda turkuć podjadek? Owad wyróżnia się brunatną barwą, długimi czułkami na głowie i gęstą szczeciną włosków na tułowiu. 

turkuć podjadek wygląd
Turkuć podjadek (Gryllotalpa gryllotalpa)

Larwa

Samica turkucia podjadka składa w ziemi od 150 do 500 jaj w okolicach czerwca i lipca. W celu zapewnienia potomstwu jak najlepszych warunków podgryza korzenie liści, co pomaga wydzielić ciepło niezbędne do rozwoju larw. Larwy są początkowo pozbawione skrzydeł, jednak w ciągu trzech tygodni uzyskują dorosłą postać. 

Dziury po turkuciu

Turkuć podjadek podgryza bulwy, korzenie oraz kłącza większości roślin uprawnych. Zaatakowane przez szkodnika sadzonki zaczynają więc szybko więdnąć i usychać. Do  charakterystycznych cech obecności owada zaliczają się również dziury widoczne w glebie bądź lekko dźwignięte pasy ziemi. 

Zobacz także:

Kret w ogrodzie – jak pozbyć się kreta?”

Czy turkuć podjadek jest pod ochroną?

Turkucie podjadki przez większość ogrodników i działkowiczów traktowane są jako szkodniki. Jednak ich żerowanie może mieć też jednak pozytywne skutki, ponieważ te owady żywią się groźnymi dla upraw pędrakami, drutowcami oraz ślimakami. Czy turkuć podjadek jest pod ochroną? Oficjalnie nie jest objęty żadną ochroną, ale ze względu na liczne zwalczania, prawdopodobnie wkrótce zostanie uznany za gatunek zagrożony wyginięciem. 

Zwalczanie – jak pozbyć się turkucia podjadka

Istnieje co najmniej kilka skutecznych metod, które pozwalają pozbyć się turkucia podjadka. Zdecydowanie jednym z najefektywniejszych sposobów jest wyłapanie larw wraz z dorosłymi osobnikami. Na przełomie czerwca i lipca można sprawdzić, gdzie znajduje się gniazdo turkuci, a następnie w tym miejscu wylać mieszankę wody i oleju jadalnego. Dobrym rozwiązaniem okaże się również zakopanie w glebie niewielkiej ilości obornika końskiego oraz oznaczenie terenu kijem wbitym w podłoże w okresie jesiennym. Ze względu na to, że obornik wytwarza dużo ciepła to szkodniki powinny tam poszukać swojego miejsca na przezimowanie. Przed zamarznięciem ziemi należy usunąć obornik z owadami. Jak się pozbyć turkucia? Szkodniki te nie przepadają też za drobniejszym żwirkiem. Wystarczy więc wyściółkować nim chociaż część uprawy. Naturalnymi wrogami tych owadów są także koty, jeże, kury i kosy. Dbając o ich towarzystwo w ogrodzie czy na działce, jednocześnie znacząco ograniczymy populację turkuci na danym terenie. Przeczytaj także o zwalczaniu innych szkodników w Twoim ogrodzie:

Domowe sposoby na mszyce

Poznaj skuteczne metody na pozbycie się szkodników z Twojego ogrodu.

Środki chemiczne na turkucia podjadka

Niestety, do tej pory nie zostały zarejestrowane żadne środki chemiczne na turkucia podjadka. Owszem dozwolone jest stosowanie innych, ogólnych preparatów, ale trzeba się też liczyć z tym, że niektóre substancje mogą przedostać się do ziemi, przez co zaszkodzą również roślinom lub zwierzętom. Najlepiej sprawdzą się tutaj środki przeznaczone do eliminacji owadów ziemnych. Można więc wybrać pestycydy zawierające nicienie, które efektywnie atakują ofiary lub powszechnie dostępne owadobójcze preparaty granulowane (np. Diazinon 10 G).

Jakich roślin nie lubi turkuć podjadek?

Chociaż turkuć podjadek jest wszystkożerny to istnieje jednak grupa roślin, które mocno go odstraszają. Wystarczy więc zasadzić jedną z nich, aby znacząco ograniczyć żerowanie tych owadów na danym terenie. Czego nie lubi turkuć podjadek? Przede wszystkim szachownicy kostkowej, korony cesarskiej, szałwii oraz macierzanki. Nie przepada też za wonią olszy czarnej, dlatego wywar z kory drzewa wylany na glebę lub świeże gałązki poukładane pomiędzy uprawą, powinny efektywnie zniechęcić szkodnika do regularnych wizyt.

Czy turkuć podjadek gryzie?

Turkuć podjadek gryzie i drapie. Mimo, iż owad żyje głównie w ziemi to przy bezpośrednim kontakcie z człowiekiem może zacząć się bronić. Warto przy tym zauważyć, że turkuć podjadek ugryzienie często bywa dosyć bolesne, a same szkodniki są przeważnie nosicielami niebezpiecznego dla zdrowia tężca. 

jak wygląda turkuć podjadek
Dorosły osobnik ma się czym bronić i może kąsać

Czy turkuć podjadek wydaje odgłosy?

Turkuć podjadek wydaje odgłosy głównie w okresie godowym, czyli od maja do lipca. Wtedy owady wychodzą na powierzchnię ziemi i poprzez charakterystyczne, donośne turkotanie próbują zwabić swoich potencjalnych partnerów. 

Nikt nie powinien mieć już wątpliwości jak wygląda zwalczanie turkuci. Decydując się na wykorzystywanie naturalnych sposobów czy sadzenie określonych roślin możemy efektywnie pozbyć się nieproszonego gościa, jednocześnie nie ingerując w środowisko i swoją uprawę.