kret w ogrodzie

Kret w ogrodzie – jak pozbyć się kreta

Co zrobić kiedy zauważymy, że na naszym trawniku zadomowił się kret, pozostawiając swoje kopce i rujnując naszą pracę? Przedstawiamy kilka skutecznych sposobów by kret w ogrodzie już się nie pojawił.

Przede wszystkim – musimy poznać wroga. Kret to mały, niepozorny ssak pokryty futrem. Kret waży około 100 gramów i ma średnio 18 centymetrów długości. Powiedzenie „ślepy jak kret” nie jest bezpodstawne, bo w rzeczywistości ten ssak ma bardzo słaby wzrok. Jednak jego słuch jest tak czuły, że jest w stanie wyczuć wszystkie wibracje podłoża. Ta umiejętność jest szczególnie przydatna w nocy. To właśnie w nocy kret bardzo aktywnie kopie swoje podziemne przejścia, które czasami mają nawet kilometr długości.

Kiedy w ogrodzie pojawiają się krety?

Krety w ogrodzie pojawiają się na początku marca. Ogrodnicy ironicznie stwierdzają, że obok przebiśniegów, kretowiska to jeden z pierwszych oznaków zbliżającej się wiosny. Kret w ogrodzie może bytowa aż do późnej jesieni, dlatego lepiej za wczasu się go pozbyć, by nie uszkodził nam plonów i trawnika. Warto wspomnieć, że walka z kretem może trwać dłużej, ponieważ nie zapada on w stan hibernacji. Jeśli już pojawi się na naszym terenie, walka z nim może potrwać nawet kilka tygodni.

Czy kret w ogrodzie jest szkodnikiem?

Otóż – kret nie do końca jest szkodnikiem. Nazwałam go tak ze względu na spustoszenia, jake może wyrządzić na naszych trawnikach, ale umówmy się – są to szkody stricte kosmetyczne. Kret to ogólnie rzecz biorąc bardzo pożyteczny ssak, który zjada wiele szkodników i owadów. Pająki, dżdżownice, gąsienice, ślimaki, ale także myszy – tym żywi się kret. Ponadto, przy tworzeniu podziemnych przejść, zwierzę poprawia jakość gruntu, gdyż kopanie zapewnia luźną strukturę i optymalną wentylację. Podglebie można następnie nadal wykorzystywać jako glebę uprawną. Jednak wielu właścicieli ogrodów nie docenia tego zwierzęcia, ponieważ kopce, które powstają na trawniku i klombach przez kopanie w ziemi ogrodowej, wyglądają na dość zaniedbane i są prawdziwą zmorą dla ogrodników hobbystów. A jeden kret może nawet zrobić do 20 nor dziennie, a to nie wygląda szczególnie ładnie na trawniku. Na szczęście krety to samotnicy, więc zazwyczaj mamy do czynienia tylko z jednym przeciwnikiem na raz.

Więcej o pielęgnacji trawnika znajdziesz we wpisie:

Nawozy do trawy

Nawożenie trawnika od A do Z

Kiedy kopie kret?

Ponieważ kret żyje wyłącznie pod ziemią, prawie nie zauważa rytmu dnia i nocy. W rzeczywistości może wyjść o każdej porze dnia. Możemy jednak zapewnić, że prawie niewidome zwierzę ma trzy aktywne fazy czuwania dziennie, z których każda trwa około czterech do pięciu godzin. Nie ma jednak ustalonego czasu. Zasadniczo dzieje się to rano, po południu i około północy. W tym czasie rozbudowują swój system tuneli lub udają się na poszukiwanie pożywienia.

Krety najczęściej znajdują się w glebach próchnicznych o dużej wilgotności, które są dla nich bogate w pożywne pokarmy. Idealnymi warunkami do stworzenia podziemnej jaskini są mech i trawa. Wypielęgnowany trawnik z dużą ilością kopców to nie jest widok, który chciałbyś zobaczyć w swoim ogrodzie. Dlatego wielu ogrodników zadaje sobie pytanie: jak zabić kreta? Odpowiedź brzmi – absolutnie nie wolno Ci zabić kreta! Te zwierzęta są pod ochroną. Jak zatem się go pozbyć? Tutaj znajdziesz najlepsze wskazówki, jak łatwo i legalnie eksmitować zwierzęta. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod odstraszania szkodników.

kretowisko w ogrodzie na trawniku

Kret w ogrodzie – zwalczanie domowymi sposobami

Skuteczność domowych środków zaradczych przeciw kretom opiera się głównie na wrażliwym nosie małych mieszkańców podziemi. Zmysł węchu umożliwia zwierzętom skuteczne poszukiwanie pokarmu.

Jednym z najpopularniejszych metod jest użycie alkoholu na kreta w ogrodzie. Krety nie tolerują zapachu alkoholu. W każdym razie godny uwagi jest fakt, że zawartość alkoholu powinna zawierać ponad 40 procent objętości. Wystarczy włożyć do otworu kretowiska pustą butelkę po alkoholu lub po prostu włożyć do niej zmoczoną szmatkę.

Rozprowadzanie zmiażdżonych ząbków czosnku w przewodzie kretów również może zdziałać cuda. Ta sama sztuczka działa z kwaśnym mlekiem, kwasem masłowym, olejkami eterycznymi, takimi jak lawenda, mięta czy cytryna. W podobny sposób działają resztki ryb, które również szybko odstraszają kreta. Nieznośny smród bez wątpienia odstraszy niechcianych lokatorów i ostatecznie opuszczą Twój ogród. Jeśli domowe eliminatory zapachów nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, warto wypróbować odstraszacze akustyczne. Idealna do tego jest pusta puszka, umieszczona na metalowym pręcie. Kret słyszy odgłosy i wibracje przy każdym podmuchu wiatru. W ten sposób uświadomi sobie, że nie są to dla niego bezpieczne i spokojne warunki życia i szybko się oddali.

Zobacz także:

Domowe sposoby na ślimaki

Ocet na odstraszenie kreta

Intensywny zapach octu jest również nie do zniesienia dla kretów i jest uważany za sprawdzony środek domowy. Ocet należy rozcieńczyć w dużej konewce i wlać do dziury w kretowisku. Powtarzaj wlewanie octu do kretowisk przez kilka następnych dni. Aby pozbyć się dokuczliwych mieszkańców ogrodu za pomocą octu, trzeba uzbroić się w cierpliwość i powtarzać ten proces około 2-3 razy w tygodniu. Nieprzyjemny zapach sprawia, że ​​prędzej czy później uciekają i zdecydują się przenieść w inne miejsce. Pamiętaj, że krety to samotne stworzenia. Więc nawet jeśli widzisz dużo tuneli, zwykle jest to tylko jedno zwierzę.

Plastikowa butelka na kreta

Nie tylko smród, ale także hałas może doprowadzić małych owadożerców do szaleństwa. Oprócz dobrego węchu krety mają również wysoko rozwinięty zmysł słuchu. Pusta plastikowa butelka powinna wykonać zadanie stosunkowo szybko i bezboleśnie. Dno butelki należy odciąć, a otwór umieścić w kopcu. Gdy tylko wieje wiatr, słychać hałas, który jest bardzo denerwujący dla zwierząt. Jeśli użyjesz wielu butelek, sukces jest gwarantowany.

Istnieją również specjalne odstraszacze kretów, które działają podobnie do wspomnianej powyżej butelki. Odstraszacze są zwykle zasilane przez panel słoneczny umieszczony na górze urządzenia. Taki odrzutnik przykleja się do ziemi i po włączeniu generuje sygnały akustyczne o częstotliwości 400-1000 Hz, które co jakiś czas są generowane, dzięki czemu krety skutecznie uciekają z określonego obszaru. Taki odstraszacz może mieć zasięg do 300 m2.

Kret w ogrodzie – co robić?

Bardzo ważnym faktem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, że krety są pod ochroną. W związku z tym zabrania się chwytania, zabijania lub ranienia dzikich zwierząt w jakikolwiek sposób. Jedyne, co wolno, to odstraszenie zwierząt i zmuszenie ich do ucieczki i szukania innego miejsca. Do tego nadaje się tylko kilka repelentów, które opierają się głównie na zapachach i nie szkodzą zwierzętom. Każdy, kto nie zastosuje się do przepisów federalnej ustawy o ochronie przyrody, może liczyć na grzywnę w wysokości do 50 000 euro.

Jak radzić sobie z kretem w ogrodzie, opisano na wielu forach internetowych. Każdy właściciel ogrodu miał do czynienia z kretem i ma swój własny wypróbowany i prawdziwy sposób radzenia sobie z kretem. Są też tacy, którzy mimo pagórków i tuneli doceniają pożyteczną działalność tego zwierzęcia i wierzą, że jedzenie owadów przynosi więcej dobra niż zła.

Co polecamy na problem z kretem? Biorąc pod uwagę, że kret jest chronionym pożytecznym zwierzęciem, skłaniamy się ku humanitarnym metodom kontroli kreta, a jednocześnie zapewniamy, że może to być walka długofalowa. Może więc zatem po prostu się z nim zaprzyjaźnić?