Ślimaki w ogrodzie to prawdziwa plaga dla każdego hobbystycznego ogrodnika, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Istnieje wiele różnych gatunków ślimaków i jeśli zajmujesz się ogrodnictwem, prawdopodobnie pierwsze spotkanie z tym mięczakiem masz już za sobą. Zresztą wcale nie trzeba być ogrodnikiem by spotkać na swj drodze ślimaka. Są bardzo popularne i spotykane właściwie wszędzie, gdzie jest wilgotno i ciemno.
Jak już wspomniałam, ślimaki pojawiają się, gdy tylko zmoknie na zewnątrz. W tym artykule chcielibyśmy pokazać, jak najlepiej bronić się przed ślimakami w ogrodzie. Dowiesz się wielu przydatnych wskazówek i informacji, jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, które domowe środki najlepiej działają na ślimaki. Dzięki naszym rekomendacjom możesz w mgnieniu oka pozbyć się tych irytujących stworzeń z ogrodu.
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?
W Polsce występuje ok. 200 gatunków ślimaków lądowych, choć większość z nas klasyfikuje je na dwa typy – te z muszą i te bez muszli. Jeśli chodzi o szkodliwość dla upraw, to więcej spustoszenia robią te drugie ślimaki. Jeśli zauważyłeś tylko kilka sztuk bez problemu możesz je po prostu wyłapać i usunąć ze swojej grządki. Gorzej gdy ślimaków jest cała chmara, a tak niestety zdarza się często.
Czy ślimaki są szkodnikami?
Podobnie jak krety ślimaki z definicji nie są szkodnikami i odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Oprócz Twojej sałaty ślimak chętnie poczęstuje się gnijącymi martwymi częściami roślin lub nasionami chwastów. Same w sobie też służą za pokarm dla myszy, nornic, jeży czy też ptaków. Dlatego nie należy pozbywać się ich do pnia, bo możesz zaburzyć naturalny łańcuch pokarmowy. Do walki przystąp w ostateczności – kiedy ślimaków jest naprawdę dużo i gdy zauważasz poważne szkody w swoich uprawach.
Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie
Temat walki ze ślimakami za każdym razem zajmuje wielu ogrodników. Jeśli uprawiasz sałatę w ogrodzie, na pewno zetkniesz się z tą plagą ślimaków. Do zwalczania ślimaków nadają się zarówno produkty chemiczne, jak i naturalne. Chociaż metoda chemiczna jest niezwykle skuteczna, nie polecamy jej. Zatrute ślimaki nie są dobre dla systemu biologicznego i mogą stanowić zagrożenie dla jeży i ptaków, które żywią się tymi mięczakami.
W naszym artykule chcielibyśmy zatem odnieść się wyłącznie do metod naturalnych, które nie szkodzą środowisku. Roztwory chemiczne zaatakowałyby również pożyteczne stworzenia i dlatego nie są zalecane. Na początku spróbuj po prostu pozbierać ślimaki z grządki. Te mięczaki nie lubią ostrego słońca, więc najlepiej „zapolować” na nie o świcie lub pod koniec dnia – wtedy jest największa szansa na spotkanie z nimi.
By ułatwić sobie poszukiwania możesz ustawić w ogrodzie deski lub kamienie, gdzie mięczaki lubią się chować przed słońcem. W ten sposób będziesz wiedział gdzie ich szukać.
Możesz też po prostu zbierać ślimaki ręcznie ze swoich grządek. Ta nieinwazyjna metoda jest niestety bardzo pracochłonna i wymaga systematyczności.
Na szczęście ślimaki są znane z tego, że są dość powolne, a sucha powierzchnia dodatkowo je spowalnia. Dlatego zalecamy podlewanie punktowe, by uniemożliwić ślimakom poruszanie się po dużym obszarze w twoim ogrodzie. Ponadto podlewaj ogród rano. Ślimaki są najbardziej aktywne nocą, więc jeśli nie podlejesz ogródka wieczorem, utrudnisz im poruszanie się po suchej powierzchni. Dodatkowo możesz ograniczyć przemieszczanie się ślimaków po Twoich grządkach stosując naturalne bariery w postaci szorstkich nawierzchni. Rozrzuć skorupki jaj, żwir lub igły sosnowe.
Zwalczając te mięczaki warto też zadbać o ograniczenie ich liczebności. Przekopywanie ogródka na jesień sprawi, że te stworzenia będą miały świetne warunki do składania jaj w miękkiej ziemi. Jeśli już musisz przekopywać grządki, upewnij się, że dodasz tam kompost i pasek, który zniweluje powstałe w glebie wolne przestrzenie, gdzie ślimaki mogą złożyć jaja.
Kawa na ślimaki w ogrodzie
Kawa to naturalny sposób na pozbycie się ślimaków z Twoich grządek. W dodatku nie szkodzi roślinom, a wręcz czasem fusy z kawy stosuje się jako naturalny zakwaszacz do roślin. Ślimaki zaś nie lubią smaku i zapachu kawy. Spryskując więc rośliny kawą, możemy ochronić je przed tymi mięczakami. Ten naturalny oprysk odstraszy ślimaki i nie jest szkodliwy dla nas jak i la środowiska.
Piwo jako środek na ślimaki
Kolejnym sposobem na pozycie się uciążliwych podjadaczy kapusty jest zwabienie ich do pułapki. Okazuje się, że skutecznie zwabia je… piwo. Można poświęcić zatem kubeczek tego złotego napoju, w celu pozbycia się ślimaków. Pułapka jest skuteczna ponieważ ślimaki bardzo lubią piwo. Aby przygotować taką pułapkę do kubka wlej piwo a sam kubek zanurz w dołku w ziemi. Zwabione zapachem ślimaki wpadają do kubka, by skończyć swój żywot w piwnej kąpieli.
Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?
Zbieranie, pojenie piwem czy kawą to tylko niektóre ze sposobów pozbycia się ślimaków. Są jednak także bardziej radykalne środki unicestwiania tych mięczaków. Użycie 60% roztworu octu zabija je natychmiastowo. Podobny los spotka je także jeśli posypiemy je solą. Nie zalecamy jednak stosowania soli, bo jest to powolna i długa śmierć. Pozbawiony przez sól ślimak po prostu się męczy i powoli umiera. Jeśli już musisz eksterminować ślimaki wybierz szybki sposób jak użycie octu.