Ogród w stylu angielskim ma cechy, które nie mają sobie równych nigdzie w Europie, jeśli nie na świecie. Ten sposób aranżacji ogrodu jest obok ogrodu francuskiego jedną z absolutnych atrakcji kultury ogrodowej. Czym charakteryzuje się ogród angielski, jak go założyć i pielęgnować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.
Klasyczny angielski ogród wywodzi się już z pierwszego wieku naszej ery, kiedy to rzymscy zdobywcy najechali Brytanię. Uważa się, że ten pierwotny angielski ogród składał się z symetrycznych chodników żwirowych, starannie posadzonych krótkich żywopłotów, otwartej przestrzeni trawnika przypominającej park oraz małego ogrodu kuchennego z ziołami i warzywami.
Popularność ogrodów angielskich zaczęła rosnąć w całej Europie w XVIII wieku. Ogrody te charakteryzowały się poetyckim pejzażem, delikatną kolorystyką i nieco płynną strukturą. Artysta-architekt William Kent i królewski ogrodnik Charles Bridgeman zainspirowani starożytnymi rzymskimi parkami stworzyli wzór nowożytnego ogrodu w stylu angielskim. Pomysł na angielskie ogrody zrodził się z klasycznego połączenia elegancko przyciętych żywopłotów, romantycznych krętych ścieżek i bujnie posadzonych rabat kwiatowych znanych na całym świecie, do bardziej nieformalnego stylu. Tradycyjny angielski ogród, być może z kapryśnym szaleństwem lub urzekającą rzeźbą porozrzucaną tu i tam, aby przyciągnąć wzrok, tworzy wygląd, który jest bardzo podziwiany i kopiowany.
Ta forma aranżacji ogrodu błyskawicznie zajęła szczególne miejsce w projektowaniu krajobrazu. To prawda, że chodzi tu o dość tradycjonalistyczne, wręcz konserwatywne podejście do środowiska przyrodniczego i roślinnego. Jednak Wielkiej Brytanii udało się wyrzeźbić dzięki niemu całkowicie wyjątkowy i charakterystyczny styl. Ogród angielski to zatem tradycja i nowatorstwo zarazem, z jednej strony klasyczny, z drugiej zawsze modny. Charakterystyczne są następujące cechy:
- umiejętne, stylowe połączenie roślin i ich rozmieszczenie lub projektowanie;
- przemyślana w najmniejszym szczególe struktura ogrodu;
- naturalny wygląd, który daje poczucie harmonii i spokoju.
W odróżnieniu od stylu francuskiego w ogrodzie, gdzie wszystko jest równo przystrzyżone, angielski styl ceni sobie naturalność. Zbyt duża sztuczność w sensie wpływu człowieka nie jest tu pożądana. Ogród w stylu angielskim cechuje gustowna, ale przede wszystkim naturalnie zaprojektowana otwarta przestrzeń, która wygląda tak, jakby nie była dotykana ludzkimi rękami.
Cechy charakterystyczne dla angielskiego ogrodu
Ogrody angielskie charakteryzują się kilkoma dekoracyjnymi elementami naturalnymi, m.in.:
- malownicze gaje;
- małe wzgórza;
- meandrujące rzeki
- topiary
Można również dodać typowe artefakty ogrodowe, takie jak altanka, pergola lub piękne figury ogrodowe.
Szacunek dla natury nie oznacza jednak, że ogród angielski jest zostawiony samemu sobie by zdziczał. Wręcz przeciwnie, to dość rygorystyczny system, w którym precyzyjnie dobiera się kolorystykę roślin oraz wysokość krzewów i drzew. Ogród angielski nie jest więc dziką działką, ale romantycznym portretem w stylu pasterskim. Stanowi idealne tło dla długich, relaksujących spacerów, rozmów z bliskimi i przyjaciółmi czy kontemplacyjnej ciszy.
Jeśli chcesz również oświetlić ogród w stylu angielskim, wszelkie awangardowe rozwiązania byłyby nie na miejscu. Aby to zrobić, użyj klasycznych latarni lub lamp sferycznych zainstalowanych wzdłuż terenów rekreacyjnych. Światło nie powinno być jaskrawe, ale miękkie i nieco rozproszone.
Ogród w stylu angielskim – aranżacja
Projektując własny angielski ogród, pomyśl o bylinach i jednorocznych, ziołach i warzywach, różach, krzewach i trawie. Niezależnie od tego, czy masz akr przestrzeni ogrodowej i trawnikowej, czy tylko kilka metrów kwadratowych, te elementy projektu są Twoim pierwszym krokiem w kierunku stworzenia angielskiej przestrzeni ogrodowej.
Postępując zgodnie z kilkoma prostymi radami, ogrody angielskie można tworzyć na działkach, które wyglądają tak samo efektownie jak te w Wielkiej Brytanii. Oto kilka wskazówek, jak zaprojektować wyrafinowany angielski ogród:
- Dobór roślin jest bardzo ważny. Powinny czuć się dobrze w europejskim klimacie.
- Na ścieżkę ogrodową najlepiej nadają się materiały naturalne, czyli płyty kamienne lub kamienie płaskie. Planując parking, można wykorzystać żwir ozdobny, aby połączyć ten techniczny z naturalnym.
- Jeśli chcesz stworzyć angielskie ogrody, preferowane są żywopłoty. Nie ograniczają widoku na krajobraz, ale w ogromnym stopniu poprawiają wygląd ogrodu.
- Ławki, stoły, a także miniaturowe pawilony i oczko wodne również bardzo dobrze ozdobią Twój angielski ogród.
Co nie mniej ważne, Twój dom również odgrywa ważną rolę. Możesz ozdobić jego fasadę na przykład dzikimi winogronami lub pnącym bluszczem. Bardzo miłe wrażenie robią kwietniki lub rabaty mieszane posadzone w pobliżu domu.
Cechy charakterystyczne ogrodu angielskiego
Aby Twój ogród charakteryzował się angielskim stylem, powinieneś przede wszystkim zadbać o schludność. Bo to jest słowo kluczowe lub główna koncepcja typowego angielskiego stylu. Złamane lub opadłe gałęzie krzewów i drzew należy nie tyle usunąć, ale umiejętnie przyciąć formując je na kształt topiary.
Topiary czyli uformowane krzewy są bardzo charakterystyczne dla ogrodów w stylu angielskim. Najczęściej formuje się rośliny takie jak bukszpany, cisy czy bluszcze. Kształty są zaiste przeróżne – można spotkać popularne kule, stożki, piramidy ale też bardziej wymyślne kształty, a nawet roślinne rzeźby.
Chociaż ogród angielski jest dziełem człowieka, jego wygląd w żaden sposób nie powinien tego podkreślać, a raczej ukrywać. Na pierwszy rzut oka ogród w stylu angielskim jest przedłużeniem naturalnego krajobrazu. Ale właśnie ta pozorna prostota, ten umiejętny efekt „jak gdyby” jest w tym właśnie najtrudniejszą rzeczą.
Aby to osiągnąć, należy zachować klasyczną estetykę parku lub ogrodu, a także zachować równowagę między ozdobną szlachetnością sztuki ogrodowej a dzikością naturalnej przyrody. Dlatego bardzo ważne jest dobrze rozwinięte poczucie proporcji. Jeśli chcesz udekorować również swój angielski ogród, warto zastosować bardziej naturalne metody. Na przykład można użyć poideł dla ptaków i małych zwierząt.
W średniowieczu kształt partii ogrodowych i grządek był bardziej prostokątny i kwadratowy. Obecnie modne w angielskich ogrodach są miękkie, kręte linie i ścieżki. To wszystko jednak powinno zależeć od Twojego gustu. Ładny kwadratowy teren otoczony kwiatami i ziołami ze wszystkich stron oraz dużymi prostokątnymi krzewami z pewnością wygląda schludnie, ale czy każdemu będzie odpowiadał. Są ogrody angielskie, w których nie ma prostej linii. Wieloletnie grządki wypełnione liliami azjatyckimi i łubinami i fantazyjnymi pnączami; nigdy nie wiesz, co znajdziesz za następnym rogiem. Taki ogród też jest naprawdę całkiem ładny, a jeśli dobrze pasuje do domu i okolicznych terenów, to doskonale wpisuje się w filozofię angielskiego ogrodu.
Niezależnie od tego, które części angielskiego ogrodu zdecydujesz się odtworzyć u siebie, możesz być dumny, że kontynuujesz wielowiekową tradycję na swoim własnym podwórku.