aranżacja ogrodu w stylu japońskim

Ogród japoński – projekt ogrodu w stylu japońskim

Co to jest ogród japoński i czym się charakteryzuje? Jak zaprojektować swój ogród w stylu japońskim? Przygotowaliśmy przewodnik po roślinach i garść wiedzy potrzebnej przy aranżacji własnego japońskiego ogródka. Wyjaśnimy pojęcie i podpowiemy jak stworzyć swój orientalny ogród.

Ogród japoński jest czymś niezwykłym w architekturze krajobrazu i jest bardzo charakterystyczny. Obecnie ogrody japońskie można spotkać na prywatnych posesjach, w miejskich parkach czy w buddyjskich świątyniach. Przy tworzeniu ogrodu japońskiego wszystko jest zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Jeśli naprawdę chcesz oddać esencję japońskiego ogrodu, umieszczenie kilku japońskich dekoracji na oślep nie wystarczy! Należy dużo wcześniej pomyśleć i przyjrzeć się przykładom japońskich ogrodów. Ogród japoński jest jak harmonijna podróż odkrywcza. Jeśli dokładnie to zaplanujesz, Twój ogród przeniesie Cię do kraju kwitnącej wiśni za każdym razem, gdy tylko do niego wkroczysz.

harmonia w japońskim ogrodzie

Ogród japoński – aranżacja ogrodu

Tworzenie ogrodów japońskich może być bardzo proste – jeśli tylko zrozumiesz na czym polega jego filozofia. Spokój, głęboki relaks i równowaga to trzy rzeczy, o których zawsze należy pamiętać przy tworzeniu japońskiego ogrodu. Krótko mówiąc, ogrody japońskie to „dzieła sztuki”, są jak obrazy o ciekawych kompozycjach. W zamyśle ogród w stylu orientalnym ma naśladować naturę. Choć starannie zaprojektowany przez człowieka, ma sprawiać wrażenie powstałego w naturalny sposób.

aranżacja ogrodu w stylu japońskim przykłady

Nieodzownymi elementami w ogrodzie japońskim są woda, rośliny i kamień. Woda jako symbol życia wnosi do ogrodu ruch i dynamikę. Rwące wodospady symbolizują siłę męskości, a spokoje strumyki i wolne potoki delikatność kobiety. Nie musisz jednak od razu instalować całej fontanny, by stworzyć u siebie namiastkę ogrodu japońskiego. Niewielkie białe kamienie ogrodowe poukładane na kształt strumyka czy sadzawki mogą z powodzeniem imitować wodę. Wszak chodzi o symbolikę. Kamień z kolei to symbol niezmienności i wieczności. Powinny być w podobnym kształcie i fakturze zaaranżowane w podobny sposób jak w naturalnym krajobrazie. Decydując się na nasadzenia należy przede wszystkim postawić na rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność. Kolorowe kwiatostany nie powinny dominować w ogrodzie orientalnym – głównym kolorem jest zieleń, dla którego kolorowe kwiaty stanowią pojedynczy akcent.

W ogrodach japońskich bardzo ważna jest pielęgnacja. Rośliny i dekoracje mają często symetryczny kształt i wyglądają nienagannie i dobrze utrzymane przez cały rok.

Orientalne rośliny ogrodowe

U nas dostępne są japońskie rośliny ogrodowe, które zazwyczaj dobrze rosną w naszym europejskim klimacie. Jednak cena tych egzotycznych roślin może być dość wysoka. Jeśli masz napięty budżet polecamy: bambus, wiśnię, irysy, mech, kamelię i rododendrony. Rośliny te są dość tanie i odzwierciedlają również styl japoński.

Zaplanuj swój japoński ogród w odpowiednim czasie. Najlepiej zrobić plan, a następnie kupić rośliny i dekoracje. Jeśli podejdziesz do tego na odwrót, możesz skończyć na używaniu ozdób i roślin tylko po to, by ich nie zmarnować. Dlatego lepiej wszystko zaplanować z wyprzedzeniem.

Duże drzewa są bardzo popularne w japońskich ogrodach, ponieważ emanują spokojem i zapewniają piękne miejsce do medytacji. Do ogrodu japońskiego nadają się następujące duże drzewa: modrzew japoński, obwisły goździk, sosna, klon karłowaty, duże bonsai. Jeśli szukasz japońskich roślin ogrodowych, to do takiego ogrodu bardzo dobrze pasują również powojniki, azalia japońska, piwonie, czerwone irysy i magnolie.

Nawet cienkie trawy emanują spokojem i odprężeniem, dlatego są idealnymi roślinami do ogrodów japońskich. Możesz użyć między innymi trzcinnika ostrokwiatowego, rozplenicy japońskiej czy kostrzewy niebieskiej.

ogród w stylu japońskim

Projektowanie ogrodu w stylu japońskim

Ogród japoński nie powinien być pozbawiony wody. W stylu azjatyckim woda odgrywa główną rolę i działa bardzo relaksująco w ogrodach, czego nie powinno zabraknąć, zwłaszcza w ogrodzie japońskim. Strumienie, stawy, małe i duże elementy wodne to jeden ze sposobów na wprowadzenie spokoju wody do Twojego ogrodu Zen.

Ogród japoński powinien służyć jako miejsce odosobnienia i dlatego potrzebuje wystarczającej prywatności. Jeśli naprawdę planujesz się zrelaksować, posiadanie wystarczającej liczby ekranów prywatności jest bardzo ważne. Możesz zasadzić wzdłuż ogrodzenia rząd tui, które Cię osłoni.

Zobacz co zasadzić w ogrodzie japońskim:

Iglaki do ogrodu

Japońskie figury betonowe

Japońskie figury ogrodowe, które są najczęściej używane w postaci betonowych figurek, są bardzo popularne. Istnieje wiele różnych odmian – od zwierząt, symboli po pagody. Rozejrzyj się, na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Dobrym pomysłem są lampiony w kształcie orientalnej pagody, które oprócz funkcji ozdobnej dają przyjemne źródło światła w Twoim ogrodzie.

Ponadto warto wybrać typowo orientalny akcent do ogrodu w postaci betonowych figur buddy. Asortyment jest naprawdę spory i można wybrać figurki siedzącego Buddy jak również stojące. Materiał z którego je wykonano to trwały biały beton, więc doskonale sprawdzą się jako trwała ozdoba do ogrodu.

Ogród japoński – estetyka ogrodu w orientalnym stylu

Szczególną japońską estetykę, której szukasz, często osiąga się dzięki równowadze roślin i kamieni w ogrodach. Są obszary z kamykami i obszary z zadbanym mchem lub trawą. Oba obszary są ze sobą w harmonii i tworzą piękną estetykę dla oka.

Japoński projekt ogrodu opiera się na pastelowych kolorach i wyraźnie określonych obszarach. Ogólnie jest to bardzo prosty i minimalistyczny styl, mający na celu wywołanie spokoju w umyśle. Pompatyczne dekoracje i jasne kolory nie pasują do japońskiego ogrodu. Dekoracje są w większości bardzo tradycyjne i mają głębokie znaczenie w kulturze japońskiej. Należą do nich np. posągi Buddy czy japońskie kamienne latarnie.

Koniecznie zwróć uwagę na rozmieszczenie elementów dekoracyjnych, bo to jest najważniejsze w japońskim projektowaniu ogrodów. Połącz naturalne elementy kamienia, wody i ziemi i stwórz miejsce harmonii i nieskazitelnej estetyki. Nie ma znaczenia, czy Twój ogród jest duży czy mały.

Piękno ogrodu japońskiego polega na tym, że nie generuje on żadnej dodatkowej pracy w porównaniu z ogrodem owocowo-warzywnym. Oczywiście prawdziwy ogród japoński również musi być regularnie pielęgnowany, ale nadal wymaga to znacznie mniej wysiłku niż w klasycznym ogrodzie europejskim. Może to być spowodowane tym, że w ogrodzie japońskim jest dużo żwiru.

ogród japoński przykład

Przy projektowaniu ogrodu japońskiego ogromnie pomagają elementy wodne. Woda nadaje ogrodowi efekt zen. Płynąca woda potrafi zniewolić i zahipnotyzować widza. Nawet jeśli nie patrzysz, możesz zobaczyć mały wodospad w ogrodzie.

Jeśli masz tylko niewielki obszar na mały ogród japoński, trudno jest wprowadzić elementy wodne. Możesz jednak temu zaradzić za pomocą białych lub szarych kamyków. Takie kamyki grabione w kształcie fali symbolizują efekt płynącej wody. Możesz również użyć małych fontann elektrycznych, jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca na oczko wodne lub strumień.

Chcąc stworzyć mały japoński ogród, trzeba wszystko dokładnie zaplanować wcześniej. W końcu miejsce powinno być oazą spokoju, a nie magazynem zbędnych dekoracji. Wbuduj małe krajobrazy żwirowe i umieść ławkę wykonaną z kamienia lub drewna. Szczególnie zaokrąglone siedzenia prezentują się bardzo harmonijnie.