Gdy na swoich roślinach w ogrodzie zauważymy białe, czarne lub zielone małe robaczki umiejscowione na spodzie liści to możemy być niemal pewni, że mamy mszyce. Trzeba działać szybko, bo szkodniki szybko mogą rozprzestrzenić się na inne krzewy i kwiaty w Twoim ogrodzie.
Te niewinnie wyglądające robaczki wysysają soki z łodyg roślin, co może w efekcie doprowadzić do zahamowania wzrostu i kwitnienia. Skutek zatem może być opłakany pozbawiając Cię plonów lub powodując obumarcie całej rośliny.
Na mszyce stosuje się specjalne preparaty chemiczne, ale jeśli nie jesteś za opryskami warto sięgnąć po domowe sposoby na mszyce. Zwłaszcza jeśli problem dotyczy krzaków jak maliny czy pomidory.
Czym zwalczać mszyce?
Przystępując do zwalczania szkodnika, należy najpierw poznać swojego wroga. Mszyce to małe pluskwiaki, które są jednym z najczęstszych szkodników zagrażającym naszym roślinom ogrodowym. Opisanych jest około 5 tysięcy gatunków mszyc, z czego 700 występuje w Polsce. Naturalnym wrogiem mszyc jest biedronka, ale jeśli mszyc jest wiele (a one właśnie żerują stadnie) jeden kolorowy żuczek sobie z nimi nie poradzi. Niemniej dobrze wiedzieć, że w walce z tym szkodnikiem, mamy jakiegoś poplecznika.

Jak pozbyć się mszyc? Domowe sposoby
Jeśli wyznajesz zasadę im mniej chemii w ogrodzie, tym lepiej, to dobrze trafiłeś. My także staramy się wynajdywać naturalne sposoby zwalczające szkodniki na roślinach. Podpowiemy Wam w jaki sposób pozbyć się uciążliwych mszyc z róż, pomidorów czy malin, nie niszcząc przy tym reszty fauny i flory.
Mszyce są bardzo inwazyjnym gatunkiem, który w ciągu jednego sezonu może wydać na świat aż 20 pokoleń. Ponadto szybko się rozprzestrzeniają, przelatując z rośliny na roślinę.
Pluskwiaki w ogrodzie pojawiają się już początku kwietnia, a pierwszymi oznakami ich bytności są poskręcane i klejące liście. Bardzo ważne zatem jest regularny przegląd naszych upraw i pojęcie zwalczania tak szybko jak to możliwe. Zanim szkodniki doszczętnie zniszczą nasze uprawy.
Warto nadmienić, że mszyce w pierwszej kolejności pojawiają się na chwastach , zatem regularne odchwaszczanie ogrodu i podstawowa pielęgnacja to podstawa jeśli chodzi o prewencję.
Zobacz także:
„Domowe sposoby na mrówki – jak pozbyć się mrówek w domu i w ogrodzie?„
Soda na mszyce
Doskonałym i naturalnym środkiem zwalczającym mszyce jest soda oczyszczona. Środek, którego używamy w kuchni jest bezpieczny zarówno dla roślin jak i zwierząt, jednocześnie jest skutecznym preparatem pomagającym pozbyć się mszyc. Roztwór z sodą nie tylko zwalcza pluskwiaki, ale działa też odstraszająco zabezpieczając rośliny przed ponownym natarciem.
Jako że jest to środek naturalny, nie trzeba stosować okresu karencji w przypadku zbiorów owoców. Opryski można też stosować przez dłuższy czas bez obaw o przedawkowanie preparatu czy zatrucie rośliny.
Opryski z sodą należy wykonywać w odstępnie 3-4 dniowym aż do całkowitego pozbycia się szkodników z roślin. Szczególną uwagę zwróć na spodnią część liści, gdzie przeważnie bytują mszyce. Alternatywą do opryskiwania jest przetarcie iści i łodyg ściereczką zanurzoną w preparacie jednak ze względu na pracochłonność zabiegu, zalecamy robić to tylko gdy mszyc jest niewiele np. na roślinach domowych.

Preparat z sodą – przepisy
Jak przygotować skuteczny preparat z sodą przeciwko mszycom? Do wyboru mamy kilka różnych mieszanek sodowych:
- Soda i olej jak preparat przeciwko mszycom
Olej kuchenny lub oliwę w proporcji 1/3 łyżki stołowej mieszamy z 1/4 łyżki sody oczyszczonej w 1 litrze ciepłej wody. Gotowy preparat przelewamy do spryskiwacza i dokładnie wstrząsamy, aby składniki się wymieszały. Następnie opryskujemy zainfekowane rośliny.
- Soda z płynem do mycia naczyń lub szarym mydłem
Pół łyżki sody oczyszczonej wymieszaj z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń lub niewielkim kawałkiem szarego mydła (ok. 20g mydła) i rozpuść je w 1 litrze ciepłej wody. Dzięki zawartości płynu do mycia naczyń preparat dłużej utrzymuje się na roślinach. Z kolei potasowe mydło ogrodnicze to naturalny produkt, który często wykorzystuje się w ogrodzie. Nie szkodzi roślinom, a zawarte w nim kwasy tłuszczowe skutecznie zwalczą nieproszonych gości.
Naturalne środki przeciw mszycom
Oprócz nieocenionej sody, do zwalczenia mszyc świetnie posłuży nam także roztwór chudego mleka z wodą w proporcji 1:1. Jest to tani, szybki i ekologiczny środek, który, o ile zastosowany w pierwszej fazie zainfekowania rośliny, powinien być całkowicie skuteczny. Kolejną wartą napomknięcia metodą jest zastosowanie oprysków z preparatu z czosnkiem. Aby przygotować taki preparat należy pokroić 200 g czosnku, zalać go 10 litrami wody i odstawić na 48 godzin. Po tym czasie nasz domowy roztwór na mszyce jest gotowy do użycia. Przelej go do spryskiwacza i spryskaj roślinę, na której żerują pluskwiaki.
Domowe sposoby na mszyce to świetna alternatywa dla chemicznych środków, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie są tak silne. Dlatego jeśli Twoje rośliny są bardzo zainfekowane i mszyc jest naprawdę wiele, mogą okazać się nieskuteczne. Z tego powodu ważne jest by w przypadku mszyc reagować w miarę szybko, by uratować jak najwięcej.