trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne – pielęgnacja i porady

Trawy ozdobne to potoczne określenie niektórych gatunków traw. Trawy takie są pięknym elementem dekoracyjnym w ogrodzie i często sadzi się je obok bylin. Trawa ozdobna sama w sobie może czasem wydawać się naprawdę pozbawiona życia, ponieważ nie ma żadnych kwiatów. Wygląda jak dzika, wysoka trawa. Ale gdy tylko połączysz trawę ozdobną z innymi elementami w ogrodzie, stanie się nie tylko wspaniałym wypełniaczem, ale także elegancką dekoracją ogrodu.

Trawy ozdobne występuje w wielu różnych formach, kolorach i kształtach. Pewnie dlatego tak bardzo upodobali je sobie miłośnicy ogrodów. Niektóre z traw pozostają małe, inne zaś rosną gęsto i są wysokie przez co mogą stać się osłoną prywatności.  Warto o tym pomyśleć, gdy mieszkasz tuż obok wścibskiego sąsiada.

Zobacz też

Jak odgrodzić się od sąsiada?

Możliwości kombinacji jakie oferuje trawa ozdobna, są niezliczone. Jest to roślina, której zdecydowanie nie powinno zabraknąć w ogrodzie.

Trawy ozdobne do ogrodu

Jeśli chcesz zaprojektować ogród z trawą ozdobną, ważne jest, aby zrozumieć, jak będzie się ona prezentowała także w późniejszych latach. Trawa ozdobna nie jest rośliną dominującą, a jedynie akcentuje ogród. Dzięki temu idealnie łączy się z innymi roślinami i nadaje ogrodowi niepowtarzalny wygląd. Innymi słowy: trawa ozdobna nie ma akcentu dominującego – nie ma kolorowych kwiatów czy owoców, ale świetnie sprawdzi się jako ich tło. Dlatego zdecydowanie powinieneś posadzić inne byliny w ogrodzie z trawą ozdobną.

Oczywiście w naturze zawsze są jakieś wyjątki. W tym przypadku jest to trawa pampasowa lub proso rózgowe. Urocze kwiaty w połączeniu z jaskrawo kolorowymi liśćmi pozwalają tym dwóm odmianom odgrywać wiodącą rolę w ogrodzie z trawą ozdobną.

Ponieważ trawy ozdobne zwykle rośnie tylko latem, w miarę możliwości należy je sadzić obok bylin i krzewinek. Nie martw się, jeśli musisz wykonać małą próbę i błąd, zanim wszystko będzie wyglądać oszałamiająco. To jest absolutnie normalne! Trawę ozdobną można sadzić pojedynczo lub w grupach.

Trawy ozdobne wysokie

Istnieje wiele różnych form traw ozdobnych. Jeśli chcesz, aby trawa ozdobna rosła wysoko, powinieneś wybrać specjalne, wysokie trawy. Takie odmiany doskonale sprawdzają się również jako naturalny parawan, który odgrodzi Cię od sąsiadów. Jeśli więc masz niskie płoty między swoim podwórkiem a ogrodem sąsiada, wysoka trawa ozdobna może być rozwiązaniem, które uchroni Cię przed wzrokiem ciekawskich.

Jeśli chcesz używać trawy ozdobnej głównie jako osłony prywatności, musisz wiedzieć, że prywatność przez cały rok nie jest możliwa. Trawa ozdobna jest wystarczająco duża tylko latem i pozostaje taka najpóźniej do zimy.

Dzięki ekranowi prywatności trawa ozdobna powinna rosnąć wysoko, a gatunki takie jak trawa pampasowa lub trzcina chińska są do tego odpowiednie. Ta wysoka trawa ozdobna może osiągnąć nawet 3 metry wysokości. Powinieneś również upewnić się, że masz wystarczającą ochronę przed wiatrem, ponieważ zbyt silny wiatr może złamać długie źdźbła. Jeśli chcesz posadzić trawę ozdobną w zacienionym miejscu, możesz użyć odmiany turzycy olbrzymiej.

Zimą wysokie trawy ozdobne należy związać razem. Po zakończeniu zimy można je przyciąć do ziemi i nawozić na wiosnę.

Ozdobne trawy wysokie – odmiany:

  • Trzcinnik ostrokwiatowy

umiejscowienie: częściowo zacieniony teren

Wysokość wzrostu: 100 do 150 cm

Kolor: żółty do brązowego

Okres kwitnienia: lipiec – sierpień

trawa ozdobna trzcinnik ostrokwiatowy
  • Miskant chiński Flamingo

umiejscowienie: słonecznie

Wysokość wzrostu: do 170 cm

Kolor: zielony z różowymi kolcami kwiatowymi

Czas kwitnienia: od września

  • Bambus Fargesia murielae

umiejscowienie: półcieniste do cieniste

Wysokość wzrostu: 150 do 400 cm

Kolor: miękki zielony

Czas kwitnienia: brak

Trawy ozdobne – odmiany

Trawy ozdobne inspirują nie tylko możliwością łączenia z innymi roślinami, ale także dużym wyborem gatunków. Są łatwe w pielęgnacji i pasują do każdego ogrodu. Idealny wybór dla każdego właściciela ogrodu.

Różnorodność, jaką oferuje trawa ozdobna, jest ogromna: zielona, ​​czerwona, żółta, brązowa lub czarna, niska lub wysoka, jest tam wszystko. Co najważniejsze, większość odmian traw ozdobnych jest odporna. Gdy sadzisz trawę ozdobną w ogrodzie, nie musisz martwić się o ochronę rośliny. Pod rośliną prawie nie ma chwastów, a trawy ozdobne są prawie odporne na grzyby i szkodniki.

Poniżej przedstawiamy kilka popularnych odmian traw ozdobnych. Dowiedz się, co wyróżnia poszczególne odmiany i znajdź idealną odmianę trawy ozdobnej do swojego ogrodu.

Trawa pampasowa

Trawa pampasowa to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych odmian traw ozdobnych. To jeden z tych przyciągających wzrok, których nigdy nie zapomnisz. Latem odmiana ta inspiruje ogromnymi wiechami białych kwiatów. Ale są też odmiany z żółtymi lub różowymi kwiatami. Wiechy kwiatowe osiągają wysokość od 2 do 2,5 metra. Piękne wiechy kwiatów przetrwają w głęboką, mroźną zimę.

Ponieważ długie łodygi bardzo łatwo się wyginają, trawę pampasową należy sadzić w miejscu chronionym przed wiatrem. Roślina preferuje zasobną w składniki odżywcze, niezbyt suchą glebę na słonecznym miejscu.

Zanim posadzisz trawę pampasową, powinieneś zwrócić uwagę na wystarczająco dużo miejsca. Po kilku latach ta trawa ozdobna może osiągnąć średnicę ponad metra.

Rozplenica japońska – Pennisetum alopecuroides

Trawa Pennisetum ma również uderzający wygląd. Kwiatostany mają pierzasty wygląd o brązowo-różowym kolorze. Trawa ta ma raczej zielny wygląd i nie jest bardzo wysoka. Chociaż jest wieloletnia i wytrzymała, wymaga ochrony przed mrozem.

Maksymalnie źdźbła osiągają wysokość jednego metra, a liście osiągają maksymalną długość około 80 centymetrów. Wraz z nadejściem jesieni liście żółkną i mocno opadają.

Szczeciniaste kwiaty pojawiają się późnym latem i utrzymują się przez zimę. Odmiana najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od wiatru na ogrodzeniu lub ścianie domu.

japońskie trawy ozdobne

Imperata cylindryczna – Imperata cylindrica

Jeśli chcesz pobawić się kolorami dopełniającymi w swoim ogrodzie, zdecydowanie powinieneś spojrzeć na japońską krwawą trawę. Jak sama nazwa wskazuje, ta ozdobna trawa ma krwistoczerwony kolor i zapewnia dynamiczne kontrasty w ogrodzie.

Ponieważ czerwony i zielony są kolorami dopełniającymi się, ta odmiana łatwo staje się atrakcją dla oka. Trawa japońska to wolno rosnąca, wolno rozprzestrzeniająca się roślina, która osiąga maksymalną wysokość od 30 do 40 centymetrów. Ponieważ nie rośnie tak dziko, idealnie nadaje się jako element dekoracyjny w ogrodzie. Gleba powinna być piaszczysta i pożywna, a miejsce nasłonecznione. Możesz również hodować tę odmianę w doniczce.

trawa ozdobna czerwona

Kostrzewa popielata- Festuca glauca

Kostrzewa niebieska ma efektowny turkusowy lub niebiesko-zielony kolor. Rośnie tylko od 15 do 20 centymetrów i ma bardzo regularny, kulisty wygląd. Odmiana nadaje się do sadzenia na suchych, kamienistych powierzchniach.

Jest niezwykle mało wymagająca i wytrzymała. Piękna niebiesko-zielona barwa jest tym wyraźniejsza, im uboższa i uboższa gleba. Tę odmianę należy posadzić w miejscu nasłonecznionym lub częściowo zacienionym.

kostrzewa trawa do ogrodu

Ostnica – Stipa

Trawa piórkowa jest nieco podobna do kostrzewy niebieskiej pod względem lokalizacji i wyglądu. Ale trawa z piórami staje się nieco wyższa. Jest wąski u dołu i rozszerza się u góry. Ta trawa lubi rosnąć na suchych, ubogich w składniki odżywcze obszarach i dlatego jest bardzo dobra do ogrodu skalnego.

Rośnie dość wolno, ale może osiągnąć maksymalną wysokość około 250 cm. Wysokość zależy od podgatunku. Miejsce powinno być słoneczne, a gleba luźna i sucha.

delikatna trawa ozdobna ostica