Jak odgrodzić się od sąsiada, bądź ruchliwej i często uczęszczanej drogi? Niełatwe zadanie, ale z całą pewnością do zrealizowania. Przedstawiamy Wam 5 pomysłów czym i jak odgrodzić się od sąsiada. Sprawdź, jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej w Twoim ogrodzie.
Jak odgrodzić się od sąsiada?
Jak odgrodzić się od sąsiada? Każdy człowiek, niezależnie od tego, czy lubi sąsiada, czy też nie, potrzebuje odrobiny prywatności. A o takową ciężko, gdy jest się ciągle na widoku. Ogród to nasz azyl i niekoniecznie chcemy być pod obstrzałem wielu par oczu przez 24 godziny na dobę. Dodatkowo jeśli nasza działka lub dom znajduje się tuż przy często uczęszczanej, czy ruchliwej drodze, to również chcielibyśmy się jakoś osłonić przed spojrzeniami licznych przechodniów i przejeżdżających aut.
Istnieje wiele sposobów jak odgrodzić się od sąsiada – najbardziej ekologiczne, ale i przepięknie wyglądające będą tzw. żywe żywopłoty, które bajecznie prezentują się jako osłona od sąsiada. Niestety, ale takiego żywego żywopłotu nie osiągniemy od razu, choć jest jeden sposób na szybki przyrost zielonej masy w ciągu jednego sezonu. Piszemy o nim w dalszej części naszego artykułu. Ogrodzenie z żywych roślin wymaga trochę czasu, nierzadko nawet kilka lat. I tutaj z pomocą przychodzą nam sztuczne ogrodzenia.
Czym osłonić się od sąsiada? Ogrodzenie betonowe
Ogrodzenie betonowe to na pewno jedna z szybkich i tańszych alternatyw na to, czym osłonić się od sąsiada. Ale czy na pewno jest to ładne? Kwestia dyskusyjna. Jeśli zależy nam na uniknięciu niechcianych spojrzeń, takie ogrodzenie można zamontować dosłownie w kilka dni. Na pewno przetrwa wiele lat i doskonale spełni swoją funkcję. A jeśli nie chcemy oglądać betonu przez okno, warto pomyśleć nad jakimś pnączem, które zakryje szarość ogrodzenia. Z takich bardzo efektownych i szybko rosnących pnączy możemy polecić winobluszcz pięciolistkowy. Nie dość, że ładnie zamaskuje ogrodzenie, to jeszcze przepięknie się przebarwia jesienią przybierając jaskrawoczerwony kolor. Należy jednak pamiętać, że winobluszcze jest pnączem dość ekspansywnym i jeśli nie będziemy odpowiednio go pielęgnować, błyskawicznie może zapanować nad naszym ogrodem.
Zobacz także:
„Kolumny betonowe do ogrodu„
Płot drewniany. Czym zasłonić płot?
Płot drewniany, na którym nasze babcie wieszały gliniane dzbanki, odszedł już dawno do lamusa. Gdzieniegdzie jeszcze na wsiach można spotkać drewniany płot z pozbijanych naprędce sztachet, czy desek, które nie zawsze są jednakowych rozmiarów. Takie ogrodzenie od sąsiada zazwyczaj nie prezentuje się najlepiej. Ostatnio jednak drewniane płoty ze sztachetami wracają do łask ze względu na mnogość barw, jakimi można zaimpregnować drewno oraz dostępność w sklepach najróżniejszych kształtów. W dowolnym markecie budowlanym zakupimy przęsło z równiutkimi sztachetami w naprawdę dobrej cenie.
Musimy jednak pamiętać, że drewniane płoty co jakiś czas wymagają impregnacji, gdyż są ciągle wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Aby skutecznie odgrodzić się od niechcianych spojrzeń, sztachety w takim ogrodzeniu powinny być dość gęsto rozmieszczone na przęśle. Płot drewniany można dobrać kolorystycznie do własnych wymagań. Bardzo często stosuje się biały kolor na takie ogrodzenia, gdyż doskonale kontrastuje on z zielenią ogrodu. Czym zasłonić płot drewniany? Najlepiej niczym, gdyż stanowi ona piękną dekorację naszej działki. Można przy nim posadzić na przykład niskie rośliny zimozielone, do których należy bukszpan. Bardzo ładnie prezentuje się przez cały rok, jeśli jest odpowiednio prowadzony.
Panele drewniane odgrodzą od niechcianych spojrzeń
Panele drewniane na ogrodzenia stanowią doskonałą osłonę przed widocznością. Jest to taka alternatywa pomiędzy ogrodzeniem betonowym, a płotem drewnianym. Panele drewniane, podobnie jak ogrodzenie betonowe, w całości zasłaniają nasz ogród przed ciekawskimi spojrzeniami. Prezentują się one jednak znacznie bardziej elegancko, niż beton. Naturalne drewno, pomalowane na odpowiedni kolor będzie dodatkowo stanowiło piękną ozdobę naszej działki. Co kilka lat musimy jednak zabezpieczać drewniane panele przed wpływem niepogody, inaczej kolor straci swój blask, a całość będzie się prezentować bardzo nieestetycznie.
Panele drewniane są zazwyczaj dość wysokie, więc można posadzić przy nich rośliny, ale tylko takie, które nie utrudnią nam późniejszej konserwacji paneli. Najczęściej sadzi się przy nich tuje. Z odmian szybkorosnących polecamy brabanty, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przycinania, ponieważ zaniedbanie tych czynności spowoduje przerzedzenie roślin, co nie będzie wyglądało zbyt estetycznie.
Gabiony, czyli ogrodzenie z kamienia
Gabiony są naprawdę mocno dekoracyjne, jeżeli chodzi o odgrodzenie się od sąsiada. Niestety są również bardzo drogie. Nie mniej jednak, jeżeli możemy sobie pozwolić na zakup ogrodzenia z gabionów, to z pewnością nie będziemy tego żałować. Co to jest gabion? To nic innego, jak metalowa siatka, którą wypełniamy dowolną mieszanką kamieni, łupków, czy tłuczonego szkła. Najlepiej prezentują się tutaj większe okazy kamienne, gdyż małe kamyczki mogą wypadać przez okienka. Gabionów nie warto zasłaniać roślinnością, gdyż stanowią one ozdobę same w sobie.
Co na żywopłot? Żywopłot szybko rosnący
Żywopłot to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, jeżeli chodzi o to, jak odgrodzić się od sąsiada. Wymaga jednak sporo czasu i nakładów pracy. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy posadzić rośliny liściaste, szybkorosnące, lub kwitnące.
Żywopłot liściasty
Żywopłot liściasty to zielona ściana, która nie przepuści najmniejszego spojrzenia. Na takie żywopłoty najlepiej nadają się rośliny zimozielone, które nie tracą liści jesienną i zimową porą. Zaliczamy do nich bukszpany, berberysy, czy laurowiśnie. Najczęściej stosowany jest jednak ligustr, ale my szczególnie polecamy żywopłot liściasty z tawuły japońskiej, która dostępna jest w wielu kolorach liści. Bardzo ładną ozdobą jest także żywopłot z ognika szkarłatnego, który ma pół zimozielone liście. Latem stanowi doskonałą osłonę przed ludźmi, a zimą jest źródłem pożywienia dla ptaków, gdyż zawiązują się na nim piękne, pomarańczowo-czerwone owoce.
Żywopłot szybko rosnący
Czy istnieje w ogóle żywopłot szybkorosnący? Oczywiście, że tak. Doskonałym rozwiązaniem na żywopłot szybkorosnący jest miskant olbrzymi (łac. Miscanthus giganteus). To właśnie ten sposób na uzyskanie szczelnego żywopłotu w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, o którym pisaliśmy na początku naszego artykułu. Miskant olbrzymi osiąga docelową wysokość w polskich warunkach do 2,5 – 3 m wysokości. Rozpoczyna swą wegetację w maju, a w lipcu mamy już szczelny kordon z żywych roślin, chroniący nas przed innymi ludźmi.
Miskant olbrzymi nie jest rośliną wędrującą, czyli nie jest zbyt ekspansywny. Co roku musimy jednak nisko ścinać jego liście, aby roślina odpowiednio się zagęszczała i rosła. Należy dobrze się zastanowić nad posadzeniem miskanta olbrzymiego w ogrodzie, gdyż jego późniejsze przesadzanie i dzielenie karp jest niezwykle trudne. Nierzadko należy używać w tym celu siekiery. System korzeniowy tej trawy jest bardzo rozbudowany i sięga nawet 2,5 m wgłąb ziemi.
Kwitnący żywopłot
Kwitnący żywopłot zawsze wywoła zachwyt przechodniów. Niestety nie istnieje taki żywopłot, który jest obsypany kwiatami przez cały rok, lub przynajmniej przez całe lato. Istnieją jednak krzewy, które kwitną nawet przez kilka tygodni i zachwycają nas swoją urodą. Kwitnący krzew na żywopłot to przede wszystkim forsycja. Zaczyna ona swoje kwitnienie już w marcu i obficie obsypuje się żółtymi kwiatami, które utrzymują się na roślinie nawet do maja. Jest to dość szybko rosnący krzew, który wymaga regularnego przycinania, nawet dwa – trzy razy w roku, aby zachował zwarty i kompaktowy pokrój.
Innym, wiosennym krzewem na kwitnący żywopłot jest też wierzba japońska hakuro nishiki. Odpowiednio prowadzona, z pewnością zachwyci nas w maju swoimi bladoróżowymi płatkami.
Jeżeli zależy nam na kwitnącym żywopłocie wiosną i jesienią, warto zdecydować się na krzewuszkę cudowną (łac. Weigela florida). Posadzona w szpalerze będzie się naprawdę nieziemsko prezentować jako osłona przed sąsiadami. Jej karminowoczerwone, lub różowe kwiaty obsypują całe drzewko, które po kwitnieniu przycinamy, aby późnym latem powtórzyło ten proces.
Także róża pomarszczona świetnie sprawdzi się jako kwitnący, i do tego obłędnie pachnący żywopłot. Jest ona mało wymagająca odnośnie pielęgnacji. Należy ją tylko odpowiednio przycinać. Jej intensywnie różowe płatki pokrywają praktycznie cały różany krzew, można je również wykorzystać na pyszne konfitury.