Forsycja to piękny krzew kwitnący wiosną. Jest bardzo popularnym nasadzeniem w polskich ogrodach i działkach. By był gęsty i obficie kwitnął, należy odpowiednio o niego dbać i posadzić w odpowiednim miejscu. Dowiedz się jak go uprawiać, by cieszyć się jej ozdobą nie tylko w okresie jego kwitnienia.
Sam krzew należy do rodziny oliwkowatych i choć oryginalnie pochodzi z rejonów Azji, to rośnie pospolicie w wielu rejonach świata. Charakterystyczną dla forsycji cechą jest kwitnienie wczesną wiosną przed rozwojem liści. Gatunki najbardziej popularne w Polsce to forsycja pośrednia i zwisająca.
Kiedy kwitnie forsycja?
Gdy odchodzi zima, a na dworze jest jeszcze szaro i ponuro forsycja wypuszcza swoje drobne, gęste kwiatki nadając kolorytu naszej działce. To pewnie dlatego tak bardzo lubimy te krzaki. Kwitną intensywnie, zażółcając ogród pierwszymi oznakami wiosny. Już w marcu możemy spotkać pierwsze kwitnące forsycje. Pewnie dlatego lubimy dekorować ukwieconymi gałązkami nasze domy oraz koszyczki wielkanocne. Pięknymi żółtymi kwiatami możemy cieszyć się aż do maja.
Po przekwitnięciu kwiatów na gałązkach rozwijają się ząbkowane listki, utrzymujące się aż do jesieni. Odpowiednio przycinana rośnie gęsto i jest świetną rośliną na żywopłot.
Poznaj różne gatunki wiosennych kwiatów – Kwiaty na wiosnę.
Przycinanie forsycji
Ponieważ krzew rośnie bardzo intensywnie, niezbędne jest jego regularne przycinanie. Pamiętajmy przy tym, że krzew kwitnie na pędach, które wyrosły w zeszłym roku, dlatego bardzo istotny jest termin cięcia. Zbyt późno wykonane przycinanie spowoduje, że nasza forsycja będzie słabo kwitła na wiosnę lub nie zakwitnie wcale. Za przycinanie zabieramy się między kwietniem a majem, gdy krzew zaczyna już przekwitać, ale jeszcze nie wypuścił liści. Pędy skracamy o 1/3 długości. Krzew jeszcze w tym samym sezonie zacznie intensywnie odrastać. Warto też przy okazji przerzedzić pędy, które zaceniając siebie nawzajem, powodują, że krzak kwitnie słabiej. Krzew w zależności od odmiany osiąga wysokość od 0,5 do nawet 8 metrów.
Warto co kilka sezonów przeprowadzić tzw. cięcie odmładzające. Polega ono na przycinaniu starych pędów tuż przy nasadzie. To samo tyczy się uschniętych i chorych gałęzi.
Podczas cięcia można wziąć kilka pędów z kwiatami i wsadzić je do wazonu. Będą pięknie się prezentować na wielkanocnym stole.
Jak uprawiać forsycję?
Bujne krzewy rosną na podłożach wilgotnych, letnich i żyznych. Źle znosi sadzenie w glebie wapiennej i glinianej. Najlepsza będzie gleba o neutralnym pH. Optymalny zakres to wartości pomiędzy 6,8-7,7. Forsycja lubi miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte przed silnym wiatrem. Generalnie jest to roślina bardzo odporna i mało wymagająca, jednak zapewniając jej optymalne warunki, będziemy mogli cieszyć się jej pięknem w całej jej krasie.
Ubogą w składniki mineralne glebę pod forsycję należy dodatkowo nawozić nawozem bogatym w fosfor, potas i azot. Nawożenie można przeprowadzać nawet 3-4 razy do roku. Najważniejsze jest jednak pierwsze nawożenie, które wykonujemy wczesną wiosną. Bardzo istotne jest też regularne nawodnienie krzewów. Bo choć nie lubią nieprzepuszczalnej gleby, mają płytki system korzeniowy, który wymaga dość regularnego nawodnienia.
Forsycja to krzew, który bardzo łatwo się rozmnaża. Wystarczy, że podczas cięcia pędów zachowamy kilka 10-centymetrowych gałązek, wsadzimy je w ukorzeniaczu, a następnie zasadzimy w wilgotnej ziemi. Do końca sezonu sadzonka powinna się przyjąć i puścić korzenie.
Forsycja świetnie sprawdza się w formie żywopłotu, który można w dowolny sposób formować. Dobrze prezentuje się także jako mniej ukształtowany krzew. Sadząc ją jako żywopłot, zachowaj około 0,5 m odległości. Z kolei samodzielny krzew powinien mieć co najmniej metr przestrzeni z każdej strony, by ładnie rosnąć.
Choroby i szkodniki forsycji
Jak każda roślina, także i forsycja narażona jest na ataki szkodników i choroby. Bardzo często zdarza się, że krzaki zostają zaatakowane przez kolonie mszyc. Objawami tego szkodnika są przebarwienia liści i deformacje, słaby wzrost rośliny i zamieranie wierzchołków. Ponadto na nowych łodygach i spodniej części liści znajdziemy całe mnóstwo małych robaczków w kolorze zielonym, żółtym lub brązowym. To właśnie będą mszyce. Jak pozbyć się tych nieproszonych lokatorów z Twojego krzaka? Sprawdź nasze Domowe sposoby na mszyce.
Oprócz szkodników, forsycję zaatakować mogą także choroby grzybowe. Najpopularniejsze z nich to mączniak prawdziwy i rdze grzybowe. Ten pierwszy rozpoznasz po białym, mączystym nalocie na liściach. Drugi z kolei charakteryzuje się rdzawo-pomarańczowymi plamami na listowiu. By pozbyć się grzyba musimy najpierw usunąć zainfekowane części roślin i spalić je. Następnie wykonujemy opryski.
Ogólnie rzecz biorąc, forsycja to prosty w pielęgnacji krzew, który zniesie wiele. Dlatego nadaje się nawet dla niewprawionych ogrodników. Dobrze znosi mrozy i wybaczy nieumiejętne przycinanie. Jeśli zapewnimy jej podstawowe warunki do wzrostu odwdzięczy się pięknym ukwieceniem wiosną i bujnym listowiem w lato.