kwiaty na wiosnę

Kwiaty na wiosnę

Nie ma nic piękniejszego niż pierwsze kwiaty na wiosnę. Mroźna zima wreszcie się skończyła, co jak co roku wydaje się zdecydowanie za długa. Kolor w końcu wkracza w Twoje życie. Niektóre rodzaje kwiatów kwitną już, gdy na zewnątrz jest jeszcze trochę śniegu, na przykład przebiśnieg. Przypomina nam, że wiosna jest tuż za rogiem. Natura znów ożywa. Prawdziwa uczta dla oczu w kółko, dla tych, którzy cenią sobie poznanie zawiłości życia. Jakby znikąd przyroda budzi się nieustannie z dnia na dzień. Bądź ostrożny, kiedy idziesz na spacer. Kwitnienie pierwszych kwiatów wiosną to jedna z najszczęśliwszych rzeczy ze wszystkich czterech pór roku. Jeśli i Ty chcesz lepiej rozpocząć zimę, nie zapomnij posadzić niektórych z tych wiosennych kwiatów. Chcielibyśmy przedstawić Wam niektóre odmiany tych wiosennych kwiatów i postanowiliśmy posortować je według koloru. Ułatwi to znalezienie odpowiednich wiosennych kwiatów do Twojego domu.

Zobacz też artykuł Kwiaty cebulowe – pielęgnacja i kalendarz sadzenia.

Żółte wiosenne kwiaty

Wiosenne kwiaty w kolorze żółtym rozświetlą Twój ogród. Jeden z najjaśniejszych ze wszystkich, ten kolor symbolizuje nadzieję, odwagę i radość. Wielu kojarzy żółty ze słońcem i jego przyjemnym ciepłem. Jeśli w końcu chcesz dać sobie szczyptę dobrego nastroju po szarych i chłodnych zimowych miesiącach, te żółte wiosenne kwiaty są do tego idealne. Oto lista wiosennych kwiatów żółtych:

 • żonkile
 • kaczeńce
 • rannik zimowy
 • tulipany
 • jaskier lodnikowy
 • mniszek lekarski
 • smagliczka
 • forsycja

Żonkile

Żonkil jest jednym z najpopularniejszych wczesnych kwitnących roślin. Dzieje się tak nie tylko dzięki pięknej jasnożółtej barwie, ale także dzięki jego zapachowi. Ten zapach czuć nawet z daleka! Już nigdy go nie zapomnisz. To sprawia, że ​​żonkil jest doskonałym wyborem, jeśli chodzi o kwiaty do pomieszczenia.

Podobnie sprawa się ma z narcyzami do których żonkil należy. Chcesz dowiedzieć się jaka jest różnica pomiędzy tymi dwoma kwiatami? Sprawdź w artykule – Narcyz a żonkil – różnice.

Aby żonkil kwitł optymalnie, cebulki należy sadzić między wrześniem a październikiem poprzedniego roku. Na głębokości od 10 do 15 cm mroźna zima nie może im zaszkodzić. Posadź ten kwiat w słonecznym miejscu i upewnij się, że gleba nie jest zbyt mokra. Żonkil nie lubi nasiąkania wodą.

 żonkile popularne wiosenne kwiaty
żółte wiosenne kwiaty – żonkile

Rannik zimowy (Eranthis hyemalis)

Jak sama nazwa wskazuje, rannik zimowy jest jednym ze zwiastunów wiosny. Piękna roślina, która wytwarza dywan z jasnożółtych kwiatów. Kiedy pojawiają się pierwsze silniejsze promienie słońca, czas, by rannik zimowy wyczołgał się z legowiska. Najlepiej posadzić ten kwiat w wilgotnym, zacienionym miejscu z żyzną glebą. Wrzesień i listopad to bardzo dobry czas na sadzenie. Jeśli unikasz kwaśnej gleby i drzew iglastych jako miejsca sadzenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wiosenny widok był radosny.

Kaczeniec (Caltha palustris)

Ciekawą rzeczą w kaczeńcach jest to, że uwielbiają wodę. Rośliny te wolą żyć w pobliżu stawu ogrodowego lub na skraju zbiorników wodnych lub bagien. Więc jeśli masz oczko wodne, uważaj się za szczęściarza. Kaczeniec potrzebuje dużo słońca i wilgoci, aby dobrze zakwitnąć. Jego piękno to wyraźny kontrast między jasnożółtymi kwiatami a jasnozielonymi łodygami.

Fioletowe kwiaty na wiosnę

Fioletowe wiosenne kwiaty magicznie przyciągną wzrok. Uspokajające działanie pól lawendy przypisuje się również innym fioletowym kwiatom. Fioletowy reprezentuje siłę i głębię psychologiczną, ale może również oznaczać smutek i stratę. Dowiedz się więcej o fioletowych wiosennych kwiatach. Zdecydowanie możemy polecić następujące trzy odmiany.

Pachnące fiołki / marcowe fiołki (Viola odorata)

Te ciemnofioletowe kwiaty po prostu cudownie pachną, co zdradza nazwa pachnących fiołków. Cecha szczególna tej odmiany jest to, że jest jadalna! Tak, dobrze słyszałeś. W przeciwieństwie do wielu innych kwiatów, które zazwyczaj są lekko toksyczne, słodki fiołek nadaje się również do spożycia. Smak jest podobny do samego zapachu, czyli fizyczny, słodkawy. Odmiana ta lubi pełne słońce lub półcień i umiarkowanie suchą do umiarkowanie wilgotną glebę.

Krokus wiosenny (Crocus vernus)

Krokusy przebijają się już w lutym lub marcu, a następnie zaczyna kwitnąć. Liście rosną w różnych odcieniach fioletu, a kwiat jest żółto-pomarańczowy. Najlepszy czas na sadzenie to okres od września do listopada. Posadź cebulki około 5-10 cm blisko siebie pod ziemią (wystarczy jeden odstęp między cebulkami). Ten kwiat też nie ma wysokich standardów. Od słońca do półcienia i unikanie nadmiernej wilgoci w glebie pozwoli wiosennemu krokusowi kwitnąć optymalnie przez kilka lat.

kwiaty na wiosnę - krokusy
Fioletowe krokusy od razu kojarzą się z wiosną

Hiacynty (Hiacynty) – kwiaty na wiosnę

Zapach hiacyntów jest wyraźnie słodki i uwodzicielski. Jeśli chcesz wyhodować ten kwiat w swoim ogrodzie, jesienią poprzedzającego roku należy go posadzić na głębokość około 5 cm w ziemi. Hiacynty kwitną przez około trzy tygodnie i mają fioletowe kwiaty w kształcie dzwonu. Widok kwietnika tej odmiany z pewnością Cię oczaruje. Posadź cebulki w słonecznym, ciepłym i jasnym miejscu.

Niebieskie kwiaty na wiosnę

niebieskie kwiaty niezapominajki
delikatne drobne kwiatki niezapominajek w kolorze błękitnym

Niebieskie wiosenne kwiaty są niezwykle rzadkie. Dzieje się tak, ponieważ niebieski rzadko występuje w naturze. Wielu ekspertów uważa, że ​​niebieskie kwiaty wcale nie są niebieskie, ale raczej mieszankę fioletu i bzu. Faktem jest jednak, że my, ogrodnicy-amatorzy, bardzo dobrze widzimy niebieskie kwiaty! Znaleźliśmy dla Ciebie jedne z najpiękniejszych niebieskich wiosennych kwiatów. Twój ogród w mgnieniu oka przyciągnie wzrok. Poniżej przedstawiamy listę niebieskich wiosennych kwiatów i krótko opisujemy niektóre z nich:

 • szafirek
 • krokus
 • niezapominajka
 • cebulica
 • hiacynt
 • goryczka wiosenna
 • przylaszczka pospolita
 • irys
 • zawilec
 • ułudka wiosenna
 • przetacznik
 • dzwonek dalmatyński
szafirek niebieski kwiat na wiosnę
Szafirek to bardzo popularny kwiat wiosenny

Ułudka wiosenna (Omphalodes verna)

Ułudki wiosenne rosną bardzo nisko, tworząc kobierzec trawy z niebieskim akcentem koloru. Ta odmiana jest jedną z najsłodszych na naszej liście! Kwiaty są bardzo małe i błękitne, a zielone liście przypominają bazylię lub miętę. Odmianę tę należy sadzić wiosną. Najlepiej na żyznej, luźnej glebie oraz w miejscu częściowo zacienionym. Dobrą rzeczą w tej odmianie jest jej zdolność adaptacji. Poradzi sobie bez większych nakładów konserwacyjnych.

Hortensje (Hydrangea)

Hortensje to kwiaty na wiosnę, które mogą przybrać niebieski kolor. Są szczególnie łatwe w pielęgnacji i tworzą wesołą kombinację kolorów. Ważne jest, aby pamiętać, że ta odmiana lubi wilgoć. Aby hortensje mogły z czasem uformować korzenie, należy je sadzić późnym latem. Jednak niebieski kolor hortensji jest pewnym wyzwaniem. Po pewnym czasie może zniknąć. Aby rozwiązać ten problem, trzeba nawozić ziemię specjalnymi nawozami. Więcej o pielęgnacji tych pięknych kwiatów dowiesz się z artykułu Hortensja bukietowa.

niebieskie kwiaty - hortensje
piękne niebieskie hortensje

Chaber bławatek (Centaurea cyanus)

Chaber jest szczególnie popularny wśród pszczół, motyli i innych owadów. To nie tylko piękna, ale także użyteczna roślina do Twojego ogrodu. Okres kwitnienia trwa od maja do września. Minusem jest to, że chabry to rośliny jednoroczne. Zaletą chabrów jest natomiast to, że główki kwiatowe bławatka mogą służyć jako dodatek do posiłków. Nie tylko świetnie prezentują się na talerzu, ale też są dość łagodne w smaku. Optymalna lokalizacja to luźna, uboga w składniki odżywcze gleba z wystarczającą ilością słońca. Odmianę tę można wysiewać bezpośrednio w grządce między marcem a lipcem, a następnie przykryć ziemią i podlać obficie.

Zobacz także:

Barwinki – niepozornie delikatne, zabójczo trujące

Jakie kwiaty kwitną na wiosnę?

Niełatwo odpowiedzieć na pytanie, które kwiaty kwitną wiosną. Istnieje wiele odmian, które zaczynają wcześnie kwitnąć. Większość z tych odmian jest bardzo wytrzymała i mrozoodporna. Jak inaczej zdołałyby zakwitnąć w tak niższych temperaturach? Niektóre z odmian wczesnowiosennych pojawiają się nawet wtedy, gdy jest jeszcze śnieg. Powodem, dla którego te szczepy potrafią kwitnąć w tak złych warunkach pogodowych, są często ich cebulki. Kwiaty cebulowe mają duży magazyn zmagazynowanej energii. Ta zmagazynowana energia sprawia, że ​​kwiaty kwitną tak wcześnie. Sama energia światła słonecznego nie wystarczyłaby wiosną, aby kwiaty rosły i kwitły.

Inną cechą wiosennych kwiatów jest to, że większość z nich rośnie bardzo blisko ziemi. Kiedy liście opadają na ziemię, są dobrze chronione przed niskimi temperaturami i wiatrem. Możesz więc zobaczyć, jak dobrze wiosenne kwiaty przystosowały się do mroźnej pory roku.
Co by się stało, gdyby wiosenne kwiaty nagle przestały kwitnąć? Natura straciłaby równowagę. Kwiaty mają nie tylko pięknie wyglądać, ale także pełnią ważną rolę w przyrodzie.

Bez wiosennych kwiatów pszczoły nie byłyby w stanie znaleźć pożywienia na wiosnę. Może to ostatecznie doprowadzić do całkowitego wyginięcia tych i innych owadów. Nasze owady są teraz bardzo zagrożone wyginięciem. Wynika to z pestycydów i niszczenia ich siedlisk przez ludzi. Sadząc wiosenne kwiaty, nie tylko uszczęśliwiasz siebie, ale uszczęśliwiasz całą planetę. Łąka kwietna to sposób na zaproszenie owadów do swojego ogrodu.