muszki w kwiatach ziemiórki

Muszki w kwiatach – jak pozbyć się ziemiórek?

Gdy tylko zauważymy, że nasze rośliny doniczkowe zaczynają marnieć, od razu szukamy przyczyny ich złego stanu. Oprócz oczywistych zaniedbań pielęgnacyjnych przyczyną mogą być szkodniki takie jak muszki w kwiatach – ziemiórki. Dowiedz się jak sobie poradzić ze szkodnikiem nim zdewastuje cały Twój parapet roślin.

Ziemiórki – małe muszki w kwiatach

Gdy zaobserwujemy latające w domu małe czarne muszki od razu myślimy, ze zalęgły się u nas muszki owocówki. I zazwyczaj nie robimy z tego powodu wielkiego halo. Ot, zdarza się przecież, gdy trzyma się za długo owoce w domu. Problem zaczyna się wtedy, gdy owoców za bardzo nie ma, muszki wciąż są i do tego zauważasz, że z Twoimi kwiatami dzieje się coś niedobrego. Mało tego – zaczynasz obserwować, że muszki są w kwiatach lub blisko nich.

Mamy dla Ciebie dwie wiadomości – nie musisz obawiać się, że masz muszki owocówki, bo ich nie masz. Masz za to ziemiórki.

Dobra wiadomość jest taka, że ziemiórki są niegroźne dla człowieka. Nie przenoszą żadnych groźnych chorób ludziom. Zła, że mogą zniszczyć Twoje piękne rośliny w domu. Ziemiórki to małe czarne muszki, które mimo swych niewielkich rozmiarów (6 mm) mogą stać się zagładą dla roślin doniczkowych w naszych domach. Ich larwy żywią się korzeniami roślin doniczkowych, a jak wiadomo korzenie dla roślin są najważniejsze. Jeśli trafiłeś tutaj, zapewne chciałbyś się dowiedzieć jak pozbyć się tych irytujących szkodników. Teraz, gdy już zidentyfikowałeś swój mały (lub duży) problem, nadszedł czas, aby się do tego zabrać. Ten przewodnik zawiera wszystko, czego potrzebujesz.

Ziemiórki – larwy

Dorosłe ziemiórki mają długie, chude nogi i długą segmentową antenę. Ich czułki odróżniają je od innych much i komarów. Dorosła samica składa w ciągu swojego życia około 200 jaj. Muszki składają żółte jaja na materii organicznej w kierunku powierzchni ziemi doniczkowej rośliny. Larwy muszek osiągają długość do 6 mm i mają jasne ciało. Żyją od 3 do 5 cm pod ziemią doniczkową rośliny.

Po wykluciu się jaj larwy zakopują się w ziemi doniczkowej. Żywią się wszelkimi grzybami i rozkładającymi się częściami rośliny. Żywią się również włosami na korzeniach, a także samymi korzeniami. Dwa tygodnie po wyjściu larw z jaj przechodzą proces metamorfozy. Ten proces zmienia je w poczwarki. Poczwarki istnieją od trzech do czterech dni. Następnie zamieniają się w dorosłe komary i opuszczają glebę.

Muszki w kwiatach kochają wilgoć i glebę. Znajdziesz je latające lub chodzące po glebie twojej rośliny. Larwy znajdziesz w glebie. Ziemiórkom nie przeszkadzają mrozy, w przeciwieństwie do wielu innych owadów. Dzieje się tak, ponieważ muszki mają białka zapobiegające zamarzaniu. Białka przeciw zamarzaniu są rodzajem polipeptydów. Niektóre zwierzęta i robaki mają to białko, więc mogą wytrzymać mrozy.

Dorosłe ziemiórki żyją tylko nieco ponad tydzień. Ich jedynym celem jest prokreacja. Muszki są w stanie wytworzyć całe pokolenie w zaledwie 15-18 dni. Mają kilka nakładających się pokoleń w ciągu roku. Im wyższa temperatura, tym szybciej postępuje reprodukcja i cykl życia.

Zobacz także:

Kwiaty doniczkowe do domu

Sposoby na muszki w kwiatach

Ziemiórki lubią wilgoć z gleby doniczkowej rośliny. Dorosłe owady nie stanowią zagrożenia dla roślin. To ich larw musisz się obawiać. A kiedy ich populacja rośnie, tym więcej jaj jest składanych i tym więcej formuje się larw. Kiedy larwy zagrzebują się w glebie, znajdują korzenie twojej rośliny. Uwielbiają również żywić się tkanką dolnej łodygi na twojej roślinie. Młode rośliny (lub siewki) to rośliny, które są najbardziej zagrożone przez ziemiórki.

Jak pozbyć się ziemiórek z roślin? Są na to sposoby.

jednym ze sposobów na ziemiórki jest lep

Ziemiórki – ekologiczne sposoby

Nie trzeba jednak od razu wyciągać ciężkiej artylerii i sięgać po chemiczne środki zwalczające muszki na kwiatach. Starym domowym sposobem też można się ich pozbyć. I to w dodatku ekologicznie. Ziemiórki mają słabe skrzydełka i nie latają ani daleko ani szybko. Można je z łatwością złapać, ale kto by urządzał polowanie na ziemiórki i czatował aż się pojawią cały dzień.

Pierwszym sposobem jest przygotowanie przepołowionego surowego ziemniaka i wsadzenie go uciętą końcówką w kierunku gleby. Larwy szybko wyczują przekąskę i po 12 do 24 godzinach na ziemniaku będziemy mieć całą gromadkę larw na nim ucztujących. Ziemniaka oczywiście wyrzucamy wraz z jego lokatorami i na następny dzień podmieniamy na nowy. Jest to sposób na upewnienie się czy na naszych roślinach faktycznie żerują ziemiórki. Jako sposób na zwalczanie może nie przynieść satysfakcjonujących efektów. Sposób ogranicza ilość szkodników, ale tylko larw, więc jest to dość żmudny proces w trakcie którego nasze rośliny mogą obumrzeć. Trzeba wszakże pomyśleć o dorosłej formie ziemiórki – latających wokół rośliny muszkach. Na nie ziemniak nie zadziała. Z nimi trzeba inaczej. Na przykład przygotowując pułapkę na ziemiórki.

Pułapka na ziemiórki

Do przygotowania pułapki na muszki wystarczą produkty, które mamy w domu, czyli:

  • plastikowy pojemnik (np. po jogurcie)
  • kilka łyżek octu jabłkowego lub winnego
  • ok. pół szklanki wody
  • kilka kropel płynu do mycia naczyń
  • kurkuma w proszku

Składniki mieszamy i wlewamy do pojemniczka po jogurcie. Gotową miksturę stawiamy na parapecie koło zainfekowanych roślin. Zwabione zapachem octu i żółtym kolorem mikstury ziemiórki chętnie lecą w kierunku pułapki. Muszki toną w cieczy. Przy okazji pułapka działa również na muszki owocówki, których też możemy przy okazji się pozbyć.

Lep na muszki na kwiatach – jak pozbyć się ziemiórek

Specjalny lep na muszki będzie zdecydowanie skuteczniejszy niż woda z octem. Wystarczy kupić w sklepie odpowiednie lepy, a owad przyklei się do niego i zginie. Jest to skuteczna metoda, choć też działa tylko na dorosłe stadium owada, które samo w sobie nie zagraża już roślinie.

Ponieważ ziemiórki lubią wilgoć i mokrą glebę można też spróbować przesuszyć swoje rośliny. W ten sposób możemy pozbyć się przynajmniej części larw.

Jeśli żadne z wyżej wymienionych sposobów nie działają zbyt skutecznie, zawsze możesz wymienić całą ziemię kwiatkom i przesadzić do innej doniczki. Ale pamiętaj by dokładnie oczyścić korzenie i doniczkę do której będziesz przesadzał rośliny. Opłucz korzenie rośliny pod wodą, doniczkę sparz, starą ziemię wyrzuć i nie doprowadź do jej kontaktu z nową. W ten sposób pozbędziesz się w dużym stopniu larw ziemiórek.

Jak nie dopuścić do zainfekowania ziemiórkami?

Ponieważ tak trudno pozbyć się ziemiórek, gdy już się zagnieżdżą, najlepiej zapobiegać zainfekowaniu roślin. Gdy tylko zauważymy muszki na roślinie należy ją odseparować od innych kwiatów doniczkowych. Dobrze jest też nowe kwiaty trzymać przez jakiś czas w odosobnieniu od reszty na kwarantannie. Dopiero po upewnieniu się, że nie przynieśliśmy z zewnątrz jakiegoś pasożyta można dać roślinę na parapet do innych kwiatów.

Najważniejsze jednak w tym wszystkim to odpowiednia pielęgnacja roślin – nie przelewanie kwiatów i zapewnienie stałej cyrkulacji powietrza.