Trudno wyobrazić sobie dom bez kwiatów. Jeśli ktoś wprowadza się do nowego mieszkania to właśnie kwiaty doniczkowe są bardzo częstym prezentem do nowego domu. Nic więc dziwnego, bo są ważnym elementem dekoracyjnym, ale nie tylko. Twoja domowa hodowla mówi o Tobie bardzo wiele. Czy dbasz o naturę, czy jest Ci bliska.
Niestety wielu z nas, zwłaszcza na początku swej przygody z kwiatami, nie zna ich nazw, a co dopiero mówić o prawidłowej pielęgnacji biednych roślin. Początkującym domorosłym ogrodnikom, którzy chcą zgłębić trochę temat i poznać bliżej swoich mieszkańców na parapecie okiennym, zapraszam do przeczytania poniższego artykułu.
Najpopularniejsze kwiaty doniczkowe – nazwy i zdjęcia
Nie będziemy tu z siebie robić nie wiadomo jakich znawców tematu roślin doniczkowych. Postaramy się jednak by każdy, kto przeczyta ten artykuł, był w stanie rozpoznać i nazwać najpopularniejsze kwiaty, które goszczą w naszych domach.
Przedstawimy 15 najpopularniejszych odmian hodowanych roślin doniczkowych – ze zdjęciami i krótkimi opisami każdej z nich.
Pelargonia
Pierwszą rośliną, która przychodzi do głowy, myśląc o kwiatach w domu to często pelargonia. Nic dziwnego. Za czasów naszych babć pelargonia była częstym lokatorem mieszkań w bloku i każdy szanujący się balkon musiał mieć co najmniej jedną donicę z tą rośliną.
Pelargonie mają gęste, okrągłe listowie i mocno wybarwione kwiaty – najczęściej w kolorze intensywnej czerwieni. Choć pelargonia występuje również w kolorach białym, różowym i fioletowym. Jeśli odpowiednio się o nie troszczysz, one podziękują Ci okraszając Twój balkon bądź parapet przecudnymi wielopłatkowymi kwiatami.

Kwiaty doniczkowe oczyszczające powietrze
Skrzydłokwiat
Kolejną bardzo popularną rośliną domową jest skrzydłokwiat (Spathiphyllum). Te piękne kwiaty doniczkowe są nie tylko wytworną ozdobą naszego mieszkania, ale też pozytywnie wpływają na jakość powietrza we wnętrzu. Skrzydłokwiaty posiadają zdolność oczyszczania powietrza z toksyn, dlatego warto rozważyć ich kupno. Mają błyszczące, lancetowate liście znad których w momencie kwitnienia pojawiają się pędy, z których powstają delikatne, białe liście w kształcie skrzydeł. Stąd właśnie roślina wzięła swoją niebanalną nazwę.
Skrzydłokwiat może kwitnąć nawet cały rok, jeśli zapewni się mu odpowiednie warunki do kwitnienia. Ja mam tę roślinę u siebie w domu już 10 lat, a zakwitła dopiero teraz, także proces aklimatyzacji w moim mieszkaniu przebiegał wyjątkowo wolno 🙂

Zielistka Sternberga
Oto kolejny kwiat, który oczyszcza powietrze w pomieszczeniu – zielistka Sternberga. Ma wąskie, długie liście, rosnące gęsto w kępie. Każdy liść jest dwubarwny – przez środek każdego idzie linia jaśniejszej zieleni, co nadaje roślinie niebanalnego wyglądu. Naturalnie im gęstsze listowie, tym piękniej zielistka będzie się prezentować. Zwłaszcza, że często uprawia się zielistki w podwieszanych donicach, które ładnie prezentują bujne, wiszące w dół dwukolorowe liście rośliny.
Pielęgnacja zielistki nie jest szczególnie kłopotliwa, zatem powinna wytrzymać nawet z początkującym właścicielem kwiatów. Ponieważ oczyszcza powietrze, idealnie nadaje się np. do sypialni.

Zobacz także:
Ogród wertykalny w domu
Kwiaty doniczkowe na szczęście
Pieniążek
Ślicznym kwiatkiem w naszym domu na pewno będzie pinea zwana także pieniążkiem. Mówi się, że ma przynosić swojemu właścicielowi masę pieniędzy. Nazwę swą zawdzięcza swoim drobnym, okrągłym listkom, które wyglądają jak zielone monety. Czy sprzyja fortunie? Przekonasz się, jeśli sprawisz sobie Pilea peperomioides – bo tak brzmi łacińska nazwa tej rośliny. Jedno jest pewne – Twoja kolekcja kwiatów na pewno się wzbogaci o nową roślinę. Taki żarcik 🙂

Drzewko szczęścia – grubosz
Kolejnym szczęśliwym okazem na naszym parapecie jest drzewko szczęścia (grubosz). Nie wiem kto bardziej się cieszy w tej symbiozie czy grubosz czy my. Jedno jest pewne – ten sukulent to kwiat dla każdego, nawet dla najmniej obytego w pielęgnacji domowej flory. Rozmnożyć go można nawet z jednego listka. Dobrze czuje się w wilgotnym pomieszczeniu, więc jeśli masz łazienkę z oknem, to możesz umieścić tam pięknego grubosza.
Grubosz swą nazwę zawdzięcza swym mięsistym, grubym liściom, które magazynują wodę. Im bardziej zadbany grubosz, tym jego korona gęstsza, a liście lśniące.

Szczęśliwy bambus – dracena sanderiana
Swego czasu bardzo modne były pędy bambusowe z serpentynową końcówką trzymane w szklanych wazonach. Te pędy miały przynosić szczęście właścicielowi i wyglądały bardzo ciekawie. Choć moda na nie trochę spowolniła, nadal można zobaczyć dracenę sanderianę (bo tak nazywa się ta roślina) w wielu domach czy miejscach publicznych jak kawiarnie czy restauracje.

Lecznicze kwiaty w doniczkach
Aloes – kwiat, który leczy
W zestawieniu nie może zabraknąć tej rośliny. Mowa tu o aloesie. Gatunek, który najczęściej uprawiamy w domach to aloes zwyczajny (aloe vera). Posiada właściwości lecznicze – jego żel pomaga na dolegliwości skórne. Uprawa aloesów jest dość prosta – nie jest to roślina wymagająca. Wręcz przeciwnie – rozrasta się bardzo szybko. Wybacza zapominalskim ogrodnikom brak podlewania nawet przez dwa tygodnie.

Geranium pachnące – anginka
Należąca do rodziny pelargonii anginka to kwiat o leczniczych właściwościach. Warto mieć ją u siebie na parapecie. Geranium ma bardzo charakterystyczny, intensywny zapach o nucie cytrynowej. Woń tej rośliny z pewnością przywodzi nam na myśl dzieciństwo spędzone u babci.

Monstera – najmodniejsza roślina w domu
Hit parapetów od dobrych paru sezonów to okazała monstera. Kiedyś kojarząca się z PRL-owskim biurem dziś powraca na salony w nowej krasie. Swego czasu wszystko musiało mieć deseń charakterystycznych dużych dziurawych liści monstery – od plakatów po pościel, kubki i T-shirty. Sama roślina również przeżywa renesans i coraz częściej staje się towarzyszem w naszych mieszkaniach.
Jest to okazały kwiat o dużych, dziurawych liściach. Kupując monsterę warto przemyśleć dla niej więcej miejsca, bo może urosnąć do naprawdę okazałych rozmiarów.

Sansewieria – wężownica
Roślina o smukłych, długich liściach to sansewieria inaczej zwana wężownicą. Roślina ma jeszcze inną potoczną nazwę – język teściowej, która odnosi się do ostro zakończonych liści rośliny.
Swą właściwą nazwę sansewieria zawdzięcza natomiast włoskiemu księciu Raimondo di Sangro z San Severo.
Jest to kolejny bardzo wyrozumiały kwiat, który przetrwa błędy uprawowe. Wystarczy postawić ją na parapecie i podlewać od czasu do czasu.
Wężownica to „żywy filtr powietrza” – dobrze sprawdzi się jako roślina w sypialni.
Doświadczonemu ogrodnikowi sanseweria może zakwitnąć. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i potrzeba do tego doskonałej znajomości rośliny. Kwiaty są drobne , białe i o zapachu jaśminu.

Kwiaty do domu dla wymagających – storczyki
Orchidea to piękna roślina o spektakularnych kwiatach. By jednak storczyk zakwitł, potrzebuje wprawnej pomocy swojego opiekuna. Nie nacieszy się nią długo ogrodniczy amator.
Storczyk to epifit czyli roślina rosnąca na gałęziach drzew. Nie jest natomiast pasożytem – nie pobiera substancji odżywczych z rośliny, na której rośnie. Dzięki zgrubiałym łodygom i korzeniom powietrznym orchidea jest w stanie czerpać wodę z wilgotnego powietrza. Z tego względu storczyki uprawia się w szklanych, przeźroczystych doniczkach i nie sadzi w ziemi. Jako podłoże najlepiej służy storczykom torf.

Aglaonema
Piękny kwiat o różnokolorowych liściach, którego imienia nigdy nie pamiętasz to właśnie aglaonema. Może mieć wybarwienie jasnozielone po różowo-zielone – w zależności od odmiany. Jej niebanalne liście pasują do wszelkiego rodzaju wnętrz.
Aglaonemy to rośliny mało wymagające – jeśli będziesz podlewać je regularnie i nie wystawisz na zbyt mocne słońce, roślinka będzie ładnie rosła.

Kaktusy doniczkowe
Niekwestionowanymi królami sukulentów w naszych mieszkaniach są oczywiście kaktusy. Kto z nas nie miał choćby jednego kłującego zielonego lokatora na swoim parapecie? Oczywiście pytam retorycznie, bo zakładam, że każdy. Nawet Ci co tak za kwiatkami nie bardzo – posiadali niewielkiego kaktusika zakupionego w promocji w jednym z dyskontów.
Do najpopularniejszych kaktusów w Polskich domach należą takie odmiany jak echinokaktus grusona (zwany fotelem teściowej), cefalocereus (bardziej kojarzony jako głowa starca), kaktus bożonarodzeniowy (grudnik), wilczomlecz trójżebrowy, opuncja, ferokaktus, notokaktus, pałczak, mamilaria i echinopsis.

Paproć
Paprotki to również wydawać by się mogło relikt przeszłości w naszych mieszkaniach. Na szczęście dla nich i ich miłośników podobnie jednak jak monstery, paprotki wracają do łask. Intensywna zieleń pióropuszowych liści nada wnętrzu efekt urban jungle. Paprotka to dobry wybór jako kwiat do sypialni. Oczyszcza powietrze z formaldehydu i podnosi wilgotność powietrza.
Paprotki lubią cień i wilgotną ziemię, ale nie należy doprowadzać do zalegania wody w doniczce.

Fikus benjamina
Obejmująca ponad 800 rodzajów rodzina fikusów to także bardzo popularne kwiatki. Należą do nich takie odmiany jak fikus benjamina o biało-zielonych liściach, fikus bengalski, fikus sprężysty, fikus deltolistny – by wymienić kilka.
Fikusy źle znoszą przeciągi – mogą wtedy tracić liście. Zapewnij mu dostęp do świeżego powietrza i odpowiednie nasłonecznienie. Podlewaj go regularnie – fikus lubi wilgoć. Możesz też od czasu do czasu zraszać jego liście przefiltrowaną wodą.

Fikus benjamina zwany potocznie beniaminkiem bądź fikusem płaczącym to najpopularniejszy fikus uprawiany w naszych domach. W swoim naturalnym środowisku w Azji ta roślina to duże drzewo.
Najważniejszą zasadą w uprawie beniaminka jest pozostawienie go na swoim miejscu. Nie lubi przekręcania i przenoszenia z miejsca na miejsce. Nie lubi też skoków temperatury i suchego powietrza. Fikusowi trzeba zapewnić regularne nawożenie, odpowiednią ilość światła i wilgotność.
Kwiaty doniczkowe – podsumowanie
Powyższe zestawienie to tylko kropla w morzu odmian kwiatów hodowanych na naszych parapetach. Warto jednak zaznajomić się ze swoimi zielonymi lokatorami, poznać ich podstawowe upodobania, byśmy mogli stworzyć piękną symbiozę w naszych domach. I by ta często przypadkowo zrodzona relacja („kupiłem, bo ładna doniczka”, „dostałam od kogoś na jakąś okazję”) mogła zamienić się w piękną, obopólną przyjaźń.
Zobacz także:
„Muszki w kwiatach – jak pozbyć się ziemiórek?„