Tulipany to kwiaty, które zawędrowały do nas aż z Azji. Obecnie cieszą się niesłabnącą popularnością – znamy ponad 100 gatunków tych roślin. Tulipany w ogrodzie nie są jakoś szczególnie trudne w uprawie. Przy odrobinie uwagi z naszej strony, będziemy mieć cały klomb tych pięknych wiosennych kwiatów.
Tulipany ogrodowe przybyły do Europy z Turcji w połowie XVI wieku i od tego czasu cieszą się nieprzerwaną popularnością. Kwiaty te często kojarzą się z Holandią, ponieważ to właśnie tam uprawia się większość tulipanów. Sama nazwa rośliny pochodzi z łacińskiego słowa tulipa oznaczającego kwiat, który wygląda jak turban. Kwiat należy do rodziny liliowatych, która należy do klasy jednoliściennych. Rośliny te wytwarzają tylko jeden liścień, stąd nazwa klasy.
Zobacz Jak narysować tulipany?
Niektóre tulipany nawet nie czekają, aż śnieg zniknie z klombów, a ich liście zwykle wystają z ziemi już w marcu: przeważnie duże, mięsiste, z wyraźnymi purpurowymi wzorami i falistymi brzegami. Rośliny te dobrze czują się na glebach piaszczysto-gliniastych o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 6,5 do 7,5). Podłoże powinno być bogate w składniki pokarmowe, przepuszczalne i humusowe.
Tulipany mają duże zapotrzebowanie na wodę w okresie wzrostu pędów i kwitnienia. Następnie nie należy ich zbytnio podlewać, ponieważ wpłynie to na dojrzewanie cebuli. Tulipany najlepiej kwitną w miejscach, gdzie jest dużo słońca. Ważne powinno być również odpowiednie nawożenie. Wiosną rośliny nawożone są nawozami azotowymi, które stymulują ich wzrost. Jednak nawozy jesienne powinny zawierać fosfor i potas.
Tulipany – sadzenie
Najlepszym terminem sadzenia tulipanów jest okres od 15 września do 15 października. Jeśli posadzisz tulipany zbyt późno, zwłaszcza w listopadzie, są szanse, że wiosną nie zakwitną. Powód jest prosty: tulipany nie będą miały wystarczającej ilości czasu na zakorzenienie się przed zimą. Najczęściej wiosną takie cebule mogą wypuszczać tylko liście. Złemu terminowi sadzenia tulipanów sprzyjają jednak wyprzedaże w sklepach, które często odbywają się w listopadzie lub na wiosnę.
Tulipany też nie mogą kwitnąć z powodu zbyt małych cebulek. Nie ma jednak jednego rozmiaru cebul, który gwarantuje, że wytworzy kwiat. Ogólnie rzecz biorąc, im większa cebula, tym lepiej. Istnieją jednak odmiany tulipanów, które nigdy nie mają dużych cebul. Należą do nich np. botaniczne tulipany (zawsze kwitną jako pierwsze i są niskie) czy czarny tulipan Queen of the Night. Ponadto musisz pamiętać, że cebula umrze po wyjściu kwiatu. Jednak produkuje cebulki na kolejne lata. W zależności od odmiany może być jedna lub więcej. Z tego powodu tulipany, które nie były sadzone od lat, tworzą swego rodzaju „gniazda”. Z drugiej strony młode cebule stają się mniejsze. Wrastają też coraz głębiej w ziemię. Po kilku latach kwiaty mogą wytworzyć tylko najsilniejsze cebulki, i nie zawsze (nawet przy zapłodnieniu). Dlatego najlepiej przesadzać tulipany co 2-3 lata.
Jak długo kwitną tulipany w ogrodzie?
Tulipany mają dość krótki okres wegetacji, rozpoczynający się w połowie marca i kończący się w czerwcu. Najpierw kwitną dzikie, stworzone przez naturę tulipany Kaufmanniana, karłowate, ale z dużymi kwiatami, które są o połowę mniejsze od łodygi. Dzięki tej roślinie Konstantin Pietrowicz Kaufmann – gubernator Turkiestanu – napisał swoją historię. Bo w jego kraju (dzisiejszy Kazachstan) wszystkie pola obrośnięte były właśnie tulipanami. Dzikie są kremowe, ale w ogrodach pojawiają się bardziej kolorowe odmiany: ceglastoczerwona „Fashion”, biało-czerwona „Sweet Lady”, łososiowa „Shakespeare” czy biała „Concerto”.
Tulipany Fosteriana kwitną pod koniec marca i na początku kwietnia. Są wyższe (do pół metra), mają kwiaty przypominające kielichy, a ich liście opadają lub leżą na ziemi. Ogrodnicy zwykle marzą o szkarłatnym „Czerwonym Cesarzu” i czerwono-żółtym „Juanie”. „Zombie” również wygląda naprawdę magicznie.
Wreszcie ostatni z botanicznej trójcy – Greigii Tulip. Kwitnie w pierwszej połowie kwietnia, ma zielonkawo-żółtą podstawę płatków, liście złożone z ciemnofioletowymi paskami.
Tulipany uprawiane są na klombach, skalniakach, tarasach i balkonach, więc są bardzo powszechne w naszym regionie. Służą głównie do tworzenia aranżacji w wazonach, do pięknego dekorowania pomieszczeń i dodawania im uroku. Tulipany nadają się zatem do uatrakcyjnienia wnętrz naszych domów, jak i zewnętrznej części budynków.
Przeczytaj także artykuł Rabaty kwiatowe – inspiracje i przykłady.
Tulipany w ogrodzie – podstawy pielęgnacji
Należą do najpopularniejszych kwiatów w domu i ogrodzie. Tulipan to wieloletnia roślina cebulowa. Istnieje ponad kilka tysięcy odmian tych kwiatów. Niestety okres kwitnienia, który rozpoczyna się wczesną wiosną, trwa nieco ponad dziesięć dni. Wybierając odpowiednie odmiany do swojego ogrodu, nadal możesz cieszyć się widokiem kwitnących tulipanów od marca do maja. Tulipany świetnie prezentują się w grupie na grządce ogrodowej, ale stanowią również naprawdę wspaniały dodatek do kwiatów ciętych w bukiecie lub wazonie. Bardzo dobrze komponują się na rabatach kwiatowych złożonych z innych wiosennych kwiatów jak żonkile, hiacynty czy szafirki. Tworzą piękną, kolorową kompozycję cieszącą oko na wiosnę.
Tulipany są w zasadzie roślinami mrozoodpornymi, ale statystyki te znacznie się pogarszają, gdy mamy mroźną i bezśnieżną zimę. Zwłaszcza jeśli cebule posadzimy zbyt płytko. Gruba warstwa śniegu jest najlepiej chroniona nawet podczas silnych mrozów. Wybierając cebulę na jesień, należy upewnić się, że jest zdrowa. Sprawdzamy, czy nie są poobijane, zniszczone lub zgniłe. Choroby grzybicze często rozwijają się w miejscach uszkodzeń. Dlatego przed sadzeniem należy namoczyć cebule w preparacie grzybobójczym.
Tulipany po kwitnieniu
Tulipany to najpiękniejsze rośliny kwitnące wiosną w ogrodzie. Rośliny te, o różnorodnych kwiatach, budzą zachwyt większości kobiet. Niestety po kwitnieniu tulipany całkowicie tracą swoje walory dekoracyjne. W łóżku pozostają tylko szerokie, eliptyczne liście i nagi pęd z kwiatostanu. Taki „kwiat” należy podlewać przez jakiś czas, aby cebula mogła się lepiej zregenerować. Jednak po opadnięciu płatków tulipany należy odciąć od słupków i woreczków nasiennych na końcu szypułki. Możesz to zrobić, odcinając pęd tuż pod zwiędłym kwiatem ostrym nożem, sekatorem, nożyczkami lub po prostu łamiąc go palcami. Kilka tygodni po kwitnieniu nadziemna część tulipana zaczyna obumierać.
Cebule tulipanów można zazwyczaj wykopywać od czerwca. Należy je oczyścić, wysuszyć, a następnie przechowywać w umiarkowanie chłodnym, ciemnym, przewiewnym pomieszczeniu. Cebulki tulipanów należy przechowywać bez opakowania lub w skrzynkach o równym podłożu (np. piasku lub torfu). W dłuższej perspektywie tulipany należy sadzić od drugiej połowy września. Warto stosować ażurowe koszyczki, które ochronią rośliny przed szkodnikami i ułatwią późniejsze odnalezienie cebulek. Tulipany należy również odpowiednio chronić przed chorobami grzybiczymi.