Trawa pampasowa

Trawa pampasowa – kiedy sadzić, jak pielęgnować, najważniejsze informacje

Trawa pampasowa, czyli Cortaderia selloana, to jedna z najpiękniejszych traw ozdobnych, która coraz częściej pojawia się w naszych rodzimych ogrodach. Nazwę zawdzięcza naturalnym siedliskom, w których występuje. Pampasowa czyli rosnąca na pampach. Pampy to stepowe trawiaste zbiorowiska, na których zwykle wypasane jest bydło. Jest to bylina, roślina dwupienna. Najbardziej zjawiskowe są jej żeńskie kwiaty – męskie nie są aż tak spektakularne (są mniejsze, sprawiają wrażenie posklejanych i mokrych). Najczęściej trawy pampasowe są białe czy też kremowe, jednak coraz częściej można spotkać kolorowe odmiany, np. trawa pampasowa różowa. Najbardziej znane różowe odmiany trawy pampasowej to rosea, pink feather oraz rendatleri. Z kolei jedną z najbardziej odpornych na nasz rodzimy klimat odmian, jest odmiana remorino. Źdźbła tego gatunku sięgają do ponad 2,5 metra wysokości, a piękne srebrzyste kwiatostany robią niesamowite wrażenie estetyczne. Inne odmiany ze srebrnymi kwiatostanami to nieco mniej okazałe odmiany pupila czy elegans.

Zobacz inne popularne odmiany traw ozdobnych w artykule – Trawy ozdobne – pielęgnacja i porady.

Przez większość sezonu, główną ozdobą trawy pampasowej jest gęsta kępka liści, które tworzą wizualną fontannę. Jej liście są wąskie, sztywne. Gdy przyjrzeć im się bliżej, okazuje się, że jej brzegi pokryte są drobnymi ostrymi ząbkami. Jesienią (mniej więcej od września do listopada) roślina kwitnie, a całą uwagę skupiają bardzo atrakcyjne kwiatostany. Są one duże, puszyste, wiechowate. Mają kształt wielowymiarowego pióra czy wręcz miotełki do sprzątania. Są niezwykłą ozdobą jesiennego ogrodu.

trawa pampasowa

Trawa pampasowa uprawa

Trawy pampasowe jako gatunek są ciepłolubne, potrzebują stanowisk ciepłych, słonecznych, raczej osłoniętych przed wiatrem. Gatunek jest wymagający – najlepiej rośnie w żyznej i dobrze odżywionej glebie. Ta odmiana trawy lubi wilgoć, więc trzeba dbać o jej odpowiednie nawodnienie i jeśli pogoda nie jest sprzyjająca dodatkowo podlewać. Najlepiej trawę sadzić wiosną, dzięki temu do zimy będzie miała czas na zaklimatyzowanie się. W okresie wegetacji roślinę trzeba nawozić, średnio co 3-4 tygodnie. Paradoksalnie, choć latem trawa pampasowa ubóstwia wilgoć, w zimie nie znosi jej najlepiej. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie trawy na wzniesieniu, dzięki czemu uda się uniknąć przemarznięcia rośliny.

trawa ozdobna

Doskonale dla traw pampasowych sprawdzą się np. rabaty zlokalizowane pod ścianami budynku, które osłonięte są ogrodzeniem. Nawożenie trawy to okres wiosny i lata – najlepsze dla niej są nawozy mineralne. W sierpniu lub wrześniu dodatkowo można podać nawozy o zmniejszonej ilości azotu, ale za to z większą ilością potasu.

Bardzo ważne jest, by wybierać dobrej jakości sadzonki. Aby mieć pewność, że nasza trawa odbije, przyjmie się i będzie cieszyć nasze oko, najlepiej zamawiać sadzonki trawy pampasowej w certyfikowanych sklepach z roślinami. Oczywiście warto kupować przede wszystkim egzemplarze żeńskie, bo to one zapewnią nam piękniejsze ozdoby w ogrodzie.

Ta odmiana trawy jest jedną z najchętniej wykorzystywanych dekoracji ogrodu na świecie. Trawy pampasowe tworzą szerokie kępy, które składają się z długich, raczej rynienkowatych i zwieszających się źdźbeł. Trawy dobrze komponują się z innymi roślinami ozdobnymi, iglakami, jednak same w sobie są często wystarczającą dekoracją ogrodu.

Trawa pampasowa aranżacje suszonej trawy

Suszona trawa pampasowa to utrzymujący się trend w dekoracji wnętrz. Ta delikatna i bardzo modna roślina coraz częściej podbija serca dekoratorów wnętrz i staje się nieodłącznym elementem aranżacji. Pasuje zarówno do wnętrz nowoczesnych, modernistycznych, jak i tych klasycznych. Zachwyca miękką formą, pięknymi naturalnymi kolorami. Miliony ludzi na całym świecie pokochały trawę pampasową za… jej prostotę i naturalność. Spektakularne pióropusze zasuszonej trawy pampasowej odmienią każde wnętrze, nadając mu ciepła i naturalnego charakteru. Bardziej zaangażowani mogą stworzyć z trawy pampasowej złożone kompozycje czy wręcz instalacje dekoracyjne.

Trawa pampasowa towarzyszy również organizatorom wesel – jest modnym dodatkiem na ślubach w klimacie boho. Dekoracje sali, kościoła, a nawet element bukietu weselnego – tak, trawa pampasowa jest wszędzie!

aranżacje z trawą pampasową

Zalety trawy pampasowej jako dekoracji:

  • jest piękna tuż po ścięciu, ale i po zasuszeniu
  • jest łatwa w przechowywaniu
  • pasuje niemal do każdego wnętrza
  • jest naturalna
  • ma piękne odcienie beżu, bieli, a także różu czy fuksji
  • jest łatwo dostępna
  • wytrzymuje nawet kilkanaście miesięcy po ścięciu
  • Jak szybko rośnie trawa pampasowa?

Niektóre odmiany trawy pampasowej kwitną już w pierwszym roku po sadzeniu, jednak zdecydowana większość zakwitnie dopiero w 3 sezonie po zasadzeniu. Piękne bujne żeńskie kwiaty są obfite i cieszą oko. Kiedy trawa pampasowa kwitnie, jej rozmiary z kwiatostanami sięgają nawet 3 metrów wysokości. Ozdobne kwiaty trawy mogą utrzymywać się na źdźbłach całą zimę. Różne odmiany trawy pamapasowej mają różny czas kwitnienia oraz cechują się delikatnie odmienną kolorystyką. Jeśli chcemy uzyskać ciekawy efekt wizualny, warto trawy sadzić kępkami, miksując kolory tak, by tworzyły one niebanalną kompozycję. Trawa pampasowa to prawdziwa królowa wśród traw ozdobnych.

Trawy pampasowe rosną szybko – w ciągu jednego sezonu mogą urosnąć do maksymalnego rozmiaru 2-3 metrów. Po zimie, trawa na kolejny sezon odbija od ziemi na przełomie marca i kwietnia.

Trawa pampasowa w ogrodzie i na balkonie – różne aranżacje

Trawę pampasową można uprawiać w ogrodzie, na działce, ale także na tarasie czy na balkonie (o ile jest odpowiednio duży). Trawa pampasowa najlepiej rośnie na podwyższonej rabacie, warto wziąć to pod uwagę planując uprawę w warunkach balkonowych czy tarasowych. Wyższe stanowisko zdecydowanie sprzyja lepszemu rozwojowi i pięknemu kwitnieniu rośliny. Wynika to z faktu, że nadmiar wody swobodnie spłynie, dzięki czemu korzenie nie będą narażone na gnicie.

Możliwe jest hodowanie trawy pampasowej również w donicy, jednak musi to być donica odpowiednio duża. Aby zasadzić trawę w donicy, należy wsypać do niej odpowiednią ilość przepuszczalnej ziemi, a na górę odrobinę żwiru z piaskiem. Przyda się też odrobina kompostu. Roślinę do zimowania w donicy należy przyciąć do wysokości około 40 cm, a następnie zabezpieczyć ją liśćmi. Roślina nie może zimować w temperaturze wyższej niż 10 stopni.

Jak zimuje trawa pampasowa?

Wystarczy, że zwiążesz u góry sznurkiem lub tasiemką liście i pędy, które jesienią są pozasychane. Okolice karpy obłóż obficie grubą warstwą suchych liści i to wszystko.

Gdzie najlepiej rośnie trawa pampasowa?

Najlepszymi stanowiskami dla trawy pampasowej są stanowiska wilgotne i słoneczne oraz gleby żyzne i przepuszczalne.

Po jakim czasie kwitnie trawa pampasowa?

Najczęściej trawa pampasowa kwitnie dopiero po trzech latach od zasadzenia. Niestety nie wszystkie sadzonki zakwitną, trzeba się z tym liczyć.

Kiedy przycinać trawę pampasową?

Jeśli jest to konieczne, trawy zimozielone, w tym pampasowe należy przycinać po zimie, najpóźniej wczesną wiosną. Radykalne cięcie co 2-3 lata.

Co zrobić by trawa pampasowa się nie „sypała”?

Źdźbła trawy pampasowej są suche, więc jeżeli trzymamy je w domu jako dekoracje, należy przechowywać je w wysokich naczyniach bez wody. Aby pióropusze trawy przetrwały dłużej, można je utrwalić lakierem do włosów.