kamień w ogrodzie inspiracje

Kamień w ogrodzie – inspiracje

Kamień może być bardzo ładnym dodatkiem do roślin w ogrodzie. Można tworzyć z niego pomysłowe aranżacje i wykorzystać w różny sposób. Ten surowiec daje nam naprawdę duże pole do popisu, zwłaszcza, że jest bardzo dużo rodzajów kamieni ogrodowych. Świetnie wyglądają w połączeniu z roślinami i nasadzeniami. Zainspiruj się i stwórz swój niepowtarzalny ogród z kamieniem.

Kamień ozdobny w ogrodzie – rodzaje

Niewątpliwym plusem przemawiającym za aranżacją ogrodów z ozdobnych kamieni jest fakt, że jest to surowiec naturalny i uniwersalny. Kamień jako element krajobrazu doskonale sprawdza się w architekturze ogrodowej. W zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, będziemy sięgać po inne rodzaje kamieni. Wybór jest doprawdy duży, dlatego by się w tym nie pogubić przedstawimy po krótce listę dostępnych kamieni stosowanych w ogrodnictwie. Ze względu na budowę kamienie dzielimy na:

  • żwiry i otoczaki,
  • grys
  • łupek
  • dzikówka

Wielu ogrodników wykorzystuje kamień ozdobny w ogrodzie jako niebanalną aranżację przestrzeni. Ponieważ jest bardzo wiele rodzajów kamieni ogrodowych do wyboru, każdy może stworzyć swoją kompozycję, najlepiej oddającą jego pomysł i charakter.

Ozdobne kamienie – otoczaki i żwiry

Otoczaki oraz żwir mają charakterystyczny obły kształt, są gładkie bez żadnych ostrych krawędzi. Naturalnie powstają w rzekach, gdzie nurt wody wymieszany z drobinami piasku szlifuje jego kształt przez lata. Ale otoczaki można także stworzyć mechanicznie – przy pomocy specjalnych bębnów odtwarza się proces ścierania, tworząc otoczaki.

ogrodowe kamienie otoczaki
otoczaki

Otoczaki to dobry wybór do ogrodu z dziećmi. Ponieważ nie mają ostrych krawędzi, w razie upadku na nie nie grozi nam poważne skaleczenie. Dobrze prezentują się jako usypane ścieżki a w połączeniu z dodatkami wodnymi, tworzą naprawdę nietuzinkową aranżację.

Najpopularniejszym wyborem wśród otoczaków jest otoczany biały kamień ogrodowy Thassos z Grecji. Wygląda bardzo efektownie usypany wokół nasadzeń. Oprócz greckiego białego kamienia dekoracyjnego popularnym wyborem jest też klasyczny kamień polny o szarej barwie, czerwony kamień dekoracyjny, łupek otoczany, żwir klasyczny oraz kora kamienna.

Żwirki z kolei bardzo dobrze sprawdzą się w roli ścieżek ogrodowych. Są to mniejsze od otoczaków kamyki, które rozsypane, tworzą piękną powierzchnię. Ponieważ żwir jest niewielki, z łatwością pokryjesz nim agrowłókninę i wypełnisz luki. Do wyłożenia ścieżek nie nadaje się jednak okrągły żwir rzeczny. W tym celu lepiej postawić na bardziej rozdrobnione kruszywo o mniej obłych kształtach. Jeśli lubisz ogród w stylu angielskim, zastanów się nad wyściełaniem kilku alejek żwirem o drobnej frakcji.

Grys w ogrodzie

Podstawową różnicą pomiędzy kamieniami otoczanymi a grysem jest kształt. Grys to poruszone na mniejsze kawałki skał o dość ostrych krawędziach. Najpopularniejszymi rodzajami grysów wykorzystywanych w polskich ogrodach są grysy marmurowe, kwarcowe, granitowe, bazaltowe i biały Thassos.

Granitowy grys produkuje się w kilku miejscach w Polsce, ale najbardziej znanym jest ten produkowany w Strzegomiu, na który potocznie mówi się grys strzegomski. To także doskonały materiał jeśli chodzi o aranżację ciekawych ścieżek czy skalnych nasadzeń.

Łupki i kora kamienna w ogrodzie

Tego typu kamienie mają bardzo niesprecyzowane kształty. Dzięki temu tworzą w ogrodzie bardzo naturalne kompozycje. Są też znacznie tańsze od okrągłych kamieni. Ponieważ z reguły są płaskie, bardzo dobrze nadają się na kamienie na ścieżki i dróżki.

Kora kamienna z kolei to kruszywo ogrodowe wykonane z gnejsu. Jest to skała przypominająca budową łupek. Skała gnejsowa ma bardzo ciekawe zabarwienie – jest szaro-brązowa w paski. Kora kamienna tworzy piękne połączenie z grysem. Swoje zastosowanie w ogrodzie znajduje głównie jako kamień ozdobny na rabaty. Ale uwaga – gnejs sam w sobie jest skałą o ujemnym pH, co znaczy, że zakwasza ziemię. Dlatego nadaje się na rabaty z kwiatami o takich wymaganiach glebowych.

Naturalna forma łupków i kory kamiennej sprawia, że można je wykorzystać w większości aranżacji ogrodowych. Jest to też sposób na chwasty w ogrodzie, które przy takiej aranżacji będą miały utrudnione warunki do wzrostu.

Kamień w ogrodzie na skalniak

Skalniaki czyli wydzielona część ogrodu naśladująca górski krajobraz. Przeważają tam kamienie, głazy, niskie rośliny, krzewy oraz byliny. Dzięki ciekawie dobranym bryłom kamieni, skalniak stanowi całoroczną ozdobę ogrodową, nawet po przekwitnięciu roślin. Dlatego jest bardzo kuszącą opcją w nowoczesnej architekturze ogrodowej. Ponieważ z założenia skalniak przypominać ma naturalną formację wyżynną, nie stosujemy okrągłych kamieni i otoczaków. Nieregularne, ostre kształty kamieni nadają skalniakowi górskiego klimatu i wyglądają ciekawiej. Poza tym, wybierając kamienie na skalniak powinniśmy zwrócić uwagę na ich odporność na warunki atmosferyczne.

Połączenie kamieni z roślinami wygląda bardzo malowniczo i dodaje klimatu naszemu ogrodowi. Na skalnikach bardzo dobrze prezentują się trawy ozdobne – np. trawa pampasowa.

Nie można zapominać też o wykorzystaniu kamienia na ogrodzenie. Bardzo popularne ostatnio stały się tzw. gabiony. Są to metalowe kosze wypełnione różnego rodzaju kamieniami. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie na nietypowe ogrodzenie w ogrodzie. Możesz w ten sposób wykończyć tylko niektóre elementy Twojego ogrodzenia, robiąc z kamieni jedynie akcenty.

Wiadomo jak ze wszystkim, tak z używaniem kamienia w architekturze ogrodu należy mieć umiar. Skalniak przykładowo powinien zajmować tylko niewielki fragment ogrodu, a żwir czy kora kamienna być wysypana tu i ówdzie. Jeśli przesadzimy z kamieniem – zwłaszcza z białym i okrągłym, możemy stworzyć nieco sztuczny i kiczowaty efekt.