Dzwonek dalmatyński - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Dzwonek dalmatyński – wymagania, pielęgnacja i uprawa

Dzwonek dalmatyński to niezwykła, wieloletnia roślina- piękny, nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani sprzętu ogrodniczego. Jest wyjątkowo odporny i toleruje wiele ekstremalnych warunków atmosferycznych- to idealny wybór dla początkujących lub zabieganych. Co trzeba wiedzieć, aby osiągnąć sukces i cieszyć się dzwonkiem dalmatyńskim przez długi czas?

Co to jest dzwonek dalmatyński? 

Campanula porto to gatunek rośliny kwitnącej, która należy do rodziny bylin. W okresie kwitnienia tworzy kopce kwiatów o fioletowo- niebieskich odcieniach. Pochodzi z Chorwacji, dokładniej z gór Dalmacji- stąd jej nazwa. Roślina jest bardzo gęsta i niska- wysokość to około 10- 20 cm, szerokość sięga 50 cm.

Liście mają kształt serca (lub nerki) o ząbkowanych brzegach i pięknym, żywym zielonym kolorze. Kwiaty są małe- ich wielkość to ok. 2 cm. Grona są bardzo krótkie i składają się z 8-10 kwiatów. W okresie kwitnienia obficie pokrywają roślinę. 

Dzwonek dalmatyński nada się idealnie do ogródków bylinowych i skalnych czy murów- jego łodygi są dosyć delikatne, więc wygląda najlepiej właśnie na ścianach. Sprawdzi się również w formie okrywowej przy chodnikach i alejkach. A to oczywiście nie wszystko, może być z powodzeniem hodowany na balkonach i w pomieszczeniach- jako roślina ozdobna. Co ciekawe, kwiaty dzwonka dalmatyńskiego nie pachną. 

Roślina może być sadzona z innymi bylinami- najczęściej wyższymi, dla efektu wizualnego, dzwonkami czy dowolnymi rodzajami roślin skalnych, które mogą stworzyć niesamowitą mozaikę. 

Zobacz także: Dzwonek poszarskiego – wymagania, pielęgnacja i uprawa

Wymagania

Dzwonek dalmatyński ma bardzo małe wymagania. Chociaż lubi stanowiska nasłonecznione i ciepłe, nada się również do miejsc półcienistych. Warto jednak pamiętać, że im więcej światła tym lepsze kwitnienie- chociaż i tu trzeba zachować umiar.

Najlepsze pH podłoża będzie miało odczyn od zasadowego do obojętnego (6,6 do 8,5 pH), a to duża uniwersalność w świecie roślin. Gleba powinna być lekka, umiarkowanie wilgotna i średnio żyzna. Roślina lubi przede wszystkim przepuszczalną glebę- zastoje wodne mogą szybko zniszczyć roślinę.

W najbardziej optymalnym wariancie ziemia powinna być próchnicza lub piaszczysto- gliniasta, ale nie jest to koniecznością. Ta niezwykła bylina radzi sobie naprawdę świetnie w (praktycznie) każdym środowisku.

Campanula Porto doskonale znosi wiele skrajnych warunków atmosferycznych, jak na przykład okresowe przesuszenia- chociaż na pewno nie zaszkodzi jej dodatkowe podlewanie.

Uprawa i pielęgnacja

Jeżeli chodzi o dzwonek dalamtyński uprawa jest prosta i nie wymaga dużych nakładów pracy ani czasu. Efekty są za to spektakularne i…szybkie. 

Wysiew

Wysiew najlepiej przeprowadzić wiosną, po ustaniu ostatnich przymrozków. Najpopularniejsza metoda zakłada użycie gotowych sadzonek, co daje gwarancję natychmiastowego rezultatu. Campanula porto należy sadzić w grupach po 2-3 rośliny lub zupełnie pojedynczo- w zależności od preferencji i efektu jaki chcemy osiągnąć. Odpowiednia odległość między sadzonkami to ok. 30- 40 cm. Roślina rozrasta się naprawdę szeroko, pięknie pokrywając podłoże. 

Trochę inaczej (co nie znaczy, że trudniej) wygląda wysiew z nasion. Ziemia powinna być przekopana, spulchniona i podlana. Nasiona należy delikatnie zasypać ziemią i to właściwie wszystko. W optymalnych warunkach powinny wykiełkować w ciągu trzech tygodni. Jeżeli jednak na dworze jest chłodno, może to potrwać trochę dłużej. 

Warto wiedzieć, że w pierwszym roku po wysianiu może się zdarzyć, że roślina nie zakwitnie. Nie powinno to jednak zniechęcać, trochę cierpliwości wystarczy- bo roślina będzie wyglądać wspaniałe w następnym sezonie. 

Pielęgnacja

Pielęgnacja dzwonka dalmatyńskiego nie jest wymagająca. Polega głównie na regularnym przycinaniu- szczególnie po przekwitnięciu. Dzięki temu roślina zakwitnie na nowo we wrześniu. Dodatkowo, wydłuży to znacznie czas kwitnienia i pozwoli zachować bardziej zwartą formę. Ale uwaga, trzeba użyć specjalnych, ostrych nożyczek ogrodniczych co zapobiegnie rozdarciu łodyg kwiatowych i uszkodzeniom. 

Podlewanie jest wskazane szczególnie w okresach suchych. Na wiosnę (w marcu) i na początku jesieni (na przełomie września i października) warto zastosować nawóz, może to być choćby uniwersalna wersja- nie ma żadnych specjalnych wymagań. Warto jednak pamiętać, że specyfik bogaty w fosfor pomoże w tworzeniu kwiatów, a produkty zawierające dużo azotu będą sprzyjać produkcji liści. 

W pielęgnacji równie ważna jest obserwacja rośliny- która jest przysmakiem dla ślimaków i żerowiskiem dla mszyc. W razie pojawienie się szkodników, należy podjąć natychmiastowe i zdecydowanie działanie.

Zimowanie

Campanula porto jest gatunkiem mrozoodpornym, wytrzymuje temperatury sięgające -20oC. Nie wymaga okrywania na zimę. Można jednak odpowiednio przygotować kwiat do tego okresu, szczególnie jeżeli znajduje się na wietrznym obszarze. A to bardzo łatwe- wystarczy zaczekać na pierwsze chłodne dni, które z pewnością przymrożą zewnętrzne liście- można je wtedy wyciąć. Resztę rośliny należy przykryć gałązkami iglaków, które usuwamy na wiosnę. Najważniejszy jest jednak odpowiedni drenaż podłoża.

Jak widać, dla rośliny jaką jest dzwonek dalmatyński zimowanie to nie problem- o ile zapewnimy jej odpowiednią glebę- bez stojącej wody. 

Kwitnienie

Dzwonek dalmatyński kwitnie obficie od czerwca do sierpnia. Stosując odpowiednią pielęgnację możemy cieszyć się dodatkowym kwitnieniem również we wrześniu. Kwiaty przybierają piękny lawendowo- fioletowy odcień pokrywając gęsto całą roślinę. Jej aktywność jest najwyższa w okresie letnim i stopniowo spada jesienią i zimą. 

Rozmnażanie dzwonka dalmatyńskiego

Dzwonek dalmatyński - rozmnażanie

Rozmnażanie dzwonka dalmatyńskiego jest bardzo proste, odbywa się na dwa podstawowe sposoby:

  • podział kępy (na wiosnę lub jesienią), który polega na ostrożnym wycięciu systemu korzeniowego rośliny
  • pobranie sadzonek pędowych- czyli pędów bocznych oderwanych przy nasadzie

Ukorzenienie rośliny to niezwykle łatwy i szybki proces, który zajmuje zazwyczaj kilka tygodni- nie trzeba żadnych specjalnych środków ani zabiegów pielęgnacyjnych, wystarczy odrobina cierpliwości.

Można również pobrać nasiona z dojrzałych kwiatów i użyć ich do rozmnożenia rośliny- przechowując je do wiosny w papierowej kopercie lub torebce, koniecznie w chłodnym i ciemnym miejscu.

Gdzie kupić dzwonek dalmatyński – sklepy 

Campanula porto można kupić w każdym dobrym sklepie ogrodniczym- stacjonarnym lub internetowym czy markecie budowlanym. Występuje najczęściej w formie sadzonek, które można nabyć o każdej porze roku, a co najważniejsze, nie grozi im przemarznięcie w czasie transportu, jeżeli decydujemy się na zakup online. Najlepszym okresem będzie jednak wiosna- roślinę można od razu posadzić. 

Dzwonek dalmatyński- nasiona są równie łatwo i szeroko dostępne, a ich transport i przechowywanie nie przysparzają żadnych problemów. Nie jest to jednak opcja dla niecierpliwych, bo na efekty trzeba będzie trochę zaczekać. Czy warto? Z pewnością!

Dzwonek dalmatyński to roślina, która lubi towarzystwo innych kwiatów. Na uwagę zasługują szczególnie róże, orliki, czyściec wełnisty, przywrotnik, żagwin czy różne odmiany dzwonków. Samodzielnie lub jako dopełnienie innych roślin będzie wspaniałą ozdobą, która nie wymaga dużych nakładów pracy. Jest to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają przygodę z ogrodnictwem lub cenią piękne kwiaty ale nie mają czasu na ich pielęgnację.