Jeśli marzysz o rozkoszowaniu się zapachem świeżo zebranych przypraw, zastanów się nad stworzeniem ogródka ziołowego. To bardzo prosty sposób na wprowadzenie do ogrodu zachwycającego zapachu ziół i poszerzenie możliwości kulinarnych w swoim domu. W tym artykule pokażemy Ci co zrobić aby Twój zielnik w ogrodzie był nie tylko funkcjonalny ale też estetyczny.
Żaden szanujący się ogród nie obejdzie się bez miejsca przeznaczonego na zielnik Dla jednych zioła w ogrodzie służą poprawie smaku potraw, dla innych są cennym lekarstwem. Zioła ogrodowe mogą być wykorzystywane zarówno do celów kulinarnych, jak i leczniczych. W każdym razie powinny być uprawiane według indywidualnego gustu.
Zakładamy zielnik ogrodowy
Do sadzenia ziół najlepiej nadaje się dobrze przygotowana grządka. Siew roślin między kwiatami i warzywami może spowodować, że przyprawy przejdą ich zapachem, dlatego opłaca się stworzyć specjalną grządkę dla ziół. Jeśli chcesz, aby Twój ogród był spektakularny, możesz stworzyć kwietnik o nietypowym kształcie, np. litery B., w formie koła lub gwiazdy. Najważniejsze jest jednak to, aby Twój zielnik znajdował się jak najbliżej kuchni, abyś mógł łatwo do niego dotrzeć podczas gotowania.
Większość roślin potrzebuje co najmniej sześciu godzin słońca dziennie, więc grządka powinna znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu. Przy zbyt małej ilości światła zioła tworzą maleńkie listki o słabym zapachu. Temperatura, w której roślina czuje się najbardziej komfortowo, zależy od gatunku. Bazylia, majeranek i rozmaryn, pochodzące z ciepłych, słonecznych krajów, potrzebują stosunkowo wysokich temperatur i ochrony przed wiatrem. Mięta i estragon są lepiej przystosowane do niskich temperatur, dzięki czemu można je posadzić w bardziej zacienionym miejscu.
Podniesiona grządka – na zioła
Przygotowanie grządki ziołowej zacznij od wyboru odpowiedniej gleby. Najlepszym wyborem jest gleba dobrze przepuszczalna, ale niezbyt ciężka lub gliniasta. Aby przygotować glebę, wykop ją i dokładnie rozbij wszelkie grudy. Następnie wymieszaj glebę z kompostem, aby zioła miały dostęp do próchnicy i cennych bakterii, które sprzyjają wzrostowi ziół. Pamiętaj, aby usunąć wszelkie chwasty, aby nie zatkały obszaru przypraw i nie pozbawiły go wody. Jeśli teren w Twoim ogrodzie jest podmokły, lepiej zdecydować się na podniesione grządki na zielnik w ogrodzie, które pozwolą Ci wykorzystać odpowiednią glebę.
Podwyższone rabaty ziołowe są idealne do ogrodów o ograniczonej przestrzeni. Ułatwiają ci sortowanie roślin i sprawiają, że pielęgnowanie zielnika jest znacznie łatwiejsze i mniej kłopotliwe. To nie tylko dobre miejsce na zioła, ale także na kwiaty i warzywa, które można z nim uprawiać. Dodatkowym atutem wysokich grządek jest jego schludny wygląd. Ponadto podwyższona grządka umożliwia uprawę większej liczby roślin w tym samym czasie, co pozwala uzyskać większy plon z ograniczonej przestrzeni.
Takie grządki można też wykorzystać w uprawie pomidorów.
Podwyższone grządki. Zielnik w ogrodzie
Uprawa ziół w wysokich grządkach oszczędza miejsce i stanowi ciekawą dekorację. To dobry wybór, jeśli mieszkasz w dużym mieście i masz mały ogródek, ponieważ podniesiona grządka pozwala układać różne rodzaje ziół i umieszczać je obok kwiatów i warzyw.
Dobrym pomysłem jest sadzenie roślin przy murze lub ogrodzeniu, aby stworzyć rodzaj zielonej ściany, która ochroni Cię przed zgiełkiem miasta.
Uprawa w skrzyni ogrodowej nie tylko dobrze wygląda, ale także ułatwia pielęgnację ziół. Dzięki podwyższeniu uprawy odciążamy kręgosłup podczas pielęgnacji, bo nie musimy się nieustannie schylać do grządek. To rozwiązanie sprawia, że pielenie zielenika staje się przyjemnością. Ponadto z łatwością sięgniesz po każdy rodzaj ziół, kiedy będziesz ich akurat potrzebował w swojej kuchni.
Możesz umieścić obok siebie różne gleby, aby każda roślina otrzymała substancje potrzebne do rozwoju. Więcej miejsca ma sens, jeśli chcesz uprawiać zioła, takie jak mięta, rumianek lub szałwia, które są bardzo chciwe w stosunku do innych roślin i mogą szybko rozprzestrzenić się na sąsiednie rabaty. Podwyższona grządka ułatwia zobaczenie, w którą stronę wystają liście. Dzięki temu masz czas na odpowiednio szybką reakcję i usunięcie dzikich pędów, aby zioło nie przeniosło się do następnej grządki.
Drewniane skrzynie na podwyższone grządki
Zielnik na podwyższeniu w ogrodzie powinien mieć wysokość od 40 do 60 cm. Szerokość grządki musi być na tyle duża, aby nie ograniczała wzrostu ziół pośrodku. Pamiętaj, że jeśli ustawisz skrzynię pod ścianą, to zostaw za nią miejsce, aby móc sięgnąć do ziół rosnących z tyłu.
Zwróć też uwagę na odpowiedni materiał na podniesione grządki. Drewno idealnie nadaje się dobudowy podwyższonych grządek. Jest jednym z najpopularniejszych materiałów ze względu na swoją trwałość i wysoką dostępność. Może przybrać formę palisad lub nóg, które podtrzymują nawet bardzo długą grządkę. Grube deski wytrzymują nacisk ziemi i dostosowują swój kształt do zmieniającej się objętości gleby. Innym powszechnym rozwiązaniem są płyty chodnikowe, które wybierane są ze względu na niską cenę. Jednak wygląd takiego wybrzuszenia pozostawia wiele do życzenia i w przeciwieństwie do drewna nie jest elastyczny.
Jak zrobić zielnik w ogrodzie? – pomysły
Kiedy zaczynasz projektować swój zielnik w ogrodzie, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wybrać system uprawy, który chcesz wykorzystać. To określi ostateczny wygląd i rozmieszczenie grządek w Twoim ogrodzie. W tradycyjnej uprawie rzędowej na grządkę przypada wiele rzędów ziół. Do oznaczenia równych rzędów można użyć liny zawieszonej na dwóch podporach.
Przy podziale ziół na grządki warto pogrupować je w rośliny o podobnych potrzebach. Rośliny jednoroczne, które wymagają żyznej gleby, regularnego podlewania i wyższych temperatur, łatwiej schronić przed zimnem, jeśli są sadzone blisko siebie. Odporne zioła, takie jak szałwia i rozmaryn, są wytrzymałe i wymagają niewielkiej ilości wody i dobrze przepuszczalnej gleby.
Projektując rabaty ziołowe można puścić wodze fantazji i ułożyć je w ciekawe wzory. Popularnym wzorem jest koło zamachowe z ziołami posadzonymi między szprychami. Jeśli nie możesz tego uzyskać, podobny efekt możesz osiągnąć układając ceglane „szprychy”. Innym pomysłem jest ułożenie wzoru szachownicy z kostki brukowej przeplatanej ziołami. Zasadniczo możesz stworzyć ogródek ziołowy tak, jak chcesz, o ile zapewnisz odpowiednie warunki dla swoich roślin.