ogródek przed domem pomysły

Ogródek przed domem – pomysły

Ogródek przed domem to rodzaj dodatkowego pomieszczenia na zewnątrz domu. Służy do wyznaczenia pośredniego obszaru własności prywatnej, co oznacza, że ​​pozostaje on ograniczony drogą. Jednocześnie frontowy ogród stanowi również strefę wejściową, jeśli chodzi o dostęp do domu.
Postrzegany w ten sposób może być uznany za przestrzeń reprezentacyjną. Dlatego ludzie zwykle dokładają wszelkich starań, aby ich podwórko było tak atrakcyjne i zadbane, jak to tylko możliwe. Nie można jednak zapominać, że istnieją nie tylko zasady, ale i wyjątki. Nie stawiaj więc żadnych dogmatycznych ograniczeń swojej wyobraźni i kreatywności. Eksperymentowanie czasami oznacza znajdowanie nowych rozwiązań problemów, które wcześniej uważano za nierozwiązywalne. A błędy popełniają tylko ci, którzy nie przejmują inicjatywy!

Z poniższego artykułu dowiesz się, co możesz zrobić z podwórkiem przed domem i uzyskasz inspirujące wskazówki.

Pomysły na ładny ogródek przed domem

Niejednokrotnie właściciele domów szukają pomysłów na aranżacje swojego ogródka przed domem, które zaproszą przypadkowego obserwatora lub zaproszonego gościa do wejścia do domu. Ten obszar wejściowy daje, że tak powiem, przedsmak tego, co jest w domu. Oczywiście nie musi tak być, bo frontowy ogród może również kontrastować z wnętrzem. Istnieje jednak tendencja do uzyskiwania harmonijnego efektu. Frontowy ogród bywa nazywany nawet „twarzą domu”, ponieważ robi na gościach pierwsze wrażenie.

Należy podkreślić, że funkcje frontowego ogrodu mają nie tylko charakter estetyczny. Nie bez znaczenia są również aspekty praktyczne. Zakres funkcji okazuje się dość szeroki, np.: wjazd i parking (tzw. drive-in); mały kawałek ziemi przed domem, na którym spędzasz trochę czasu; miejsce relaksu i odpoczynku z rodziną, przyjaciółmi lub sąsiadami; lub prywatna przestrzeń, aby oddzielić się od świata zewnętrznego. W zależności od osobistych życzeń i oczekiwań frontowy ogród będzie miał zupełnie inny wygląd. Jeśli użyjesz go jako parkingu, wszelkie drzewa i rośliny powinny oczywiście zostać usunięte z podjazdu.

Zobacz także nasze inspiracje na ładny taras. Przeczytaj:

Aranżacja tarasu – pomysły

Istotną rolę odgrywa również oświetlenie, od którego będzie zależał wybór roślin czy kwiatów. Dlatego w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić planowane podwórko. Chcesz uprawiać owoce i warzywa, jagody i kwiaty? Jeśli tak, to może potrzebujesz do tego szklarni? Z drugiej strony, jeśli frontowy ogród ma służyć bardziej jako miejsce relaksu, można pomyśleć o dodatkowym miejscu na grilla. A może lubisz ogrody skalne w stylu angielskim lub orientalnym? Wszystko można zrobić, wystarczy dokładnie wiedzieć, jaki efekt chcesz ostatecznie osiągnąć.

ogród przed domem
ogród przed domem z miejscem na wiatę

Kwiaty przed domem

Jak już mówiliśmy, istnieje wiele pomysłów na ogródek przed domem. Jeśli nie masz środków finansowych, czasu lub miejsca na prawdziwy ogród, kwietnik przed domem będzie naprawdę dobrym pomysłem. Zwłaszcza, że ​​zazwyczaj potrzebujesz tylko trochę drewna, ziemi i ulubionych roślin. Cóż, kilka skrzynek może być całkiem przydatnych. Jeśli chodzi o wybór roślin, logicznie zależy to od preferencji właścicieli domów i mieszkańców. Istnieją jednak niektóre z najczęstszych rodzajów roślin, które są używane szczególnie często i z przyjemnością na podwórku.

Należą do nich takie rośliny ozdobne jak:

 • Przywrotnik miękki
 • Zawilec japoński
 • Żółte orliki ogrodowe
 • Dzwonki Campanula
 • Bodziszek korzeniasty
 • Turzyca
 • Czyściec wełnisty
 • Szałwia omszona lub stepowa
 • Gaura biała
 • Serduszka okazałe – prawda, że piękna nazwa?
kwiaty do posadzenia przed domem
Kwiaty serduszka okazałe będą pięknie wyglądać przed domem

Powyższa lista to tylko maleńka kropla w oceanie roślin, z której możesz wybrać odpowiednią dla swojego jedynego w swoim rodzaju podwórka. Stwórz w ten sposób przytulną i stylową oazę tuż przed domem. W takiej przestrzeni wypoczynkowej można cieszyć się relaksującym chłodem w upalny dzień, uprawiać sport czy jogę, czy po prostu poczytać książkę, posłuchać muzyki itp.

Jeśli należysz do ludzi ceniących sobie połączenia przyjemne z pożytecznym, zawsze możesz założyć zielnik w ogrodzie przed domem.

kwiaty przed domem to doskonały pomysł na aranżację ogródka frontowego

Dlaczego ogródek przed domem powinien być zadbany?

Każda osoba przychodząca z zewnątrz, czy to gość, czy tylko przechodzień, widzi nie tylko nasz dom, ale zazwyczaj także jego najbliższe otoczenie. Dlatego ważne jest, aby frontowy ogród by stylowy, ale też gustowny. Estetyka, funkcjonalność i długotrwały efekt to trzy najważniejsze aspekty. Porządek i piękno zawsze wymagają czasu, wysiłku i odpowiedzialności. Niemniej jednak szczególnie pożądane jest, aby ogród przydomowy nie wymagał zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Błędem byłoby powiedzieć, że podwórko jest czymś nieistotnym, więc elementy, które go tworzą, można zestawiać w dowolną kombinację. Niestety negatywne skutki takiego podejścia są widoczne dość często. A każdy, kto tego doświadczył, potwierdzi, że chaotycznie lub wcale nie przemyślane podwórko może w niekorzystnym świetle pokazać nawet oszałamiająco piękny dom. Losowo wybrane rośliny i kwiaty; krzewy, które tu i ówdzie rosną dziko, ale nie w zgodzie z naturą i w ogóle do siebie nie pasują – to wszystko tak naprawdę nie robi dobrego wrażenia na obserwatorze.

Jak zaplanować ogród przed domem – wskazówki

Problem polega prawdopodobnie na tym, że ogródek przed domem jest często uważany za nieprawdziwy ogród i dlatego jest zaniedbywany. W żadnym wypadku nie powinno to być regułą. Oczywiście nie oznacza to, że należy poświęcić na tę czynność ogromną ilość czasu i pieniędzy, bo nie w tym rzecz. Należy jednak wziąć pod uwagę miarę i smak. Poniżej znajduje się kilka podstawowych zasad, na które powinieneś przynajmniej zwrócić uwagę, aby nadać podwórkowi schludny wygląd.

 • Przede wszystkim weź pod uwagę takie aspekty, jak warunki oświetleniowe czy skład i kwasowość gleby, na której będą rosły planowane rośliny.
 • Wskazane byłoby zaprojektowanie frontowego ogrodu zgodnie z ogólną architekturą domu, ale nie zawsze tak jest. Dlatego odpowiedni dobór roślin może niejako zniwelować pewne rozbieżności.
 • Idealnie jest gdy, wysokość roślin przed domem wynosi ⅔ wysokości domu. Krzaki przylegające do ściany powinny zakrywać górną część piwnicy. Miara to miara, ale i tutaj są wyjątki, takie jak miejskie wieżowce. Ale nie tylko. Na dziedzińcu wiejskiego domu może również brakować wolnego miejsca.
 • Podwórko przed domem nie powinno być zbyt przestronne, ale powinno być przyjemne dla oka. Szczególnie nadają się do tego nisko rosnące (iglaste) drzewa o karłowatych formach i płytkim systemie korzeniowym. Dzięki temu w miarę dojrzewania nie uszkodzą fundamentów budynku.

Dekoracje ogrodowe przed domem

Na koniec kilka wskazówek dotyczących dekoracji podwórka. Sensownie skupić się przede wszystkim na roślinach odpornych na warunki atmosferyczne, o długiej żywotności i żywotności ozdobnej. Odradzamy zatem drzewa owocowe i krzewy przed domem, bo ich zbiór wymaga dość czasochłonnej regularności i utrudnia np. wyjazd w sezonie. Ponadto sady owocowe sprawiają, że podwórko jest zarówno atrakcyjne, jak i otwarte na „niechcianych gości”. I niekoniecznie chcesz, aby wszyscy nieznajomi korzystali na twojej jabłoni lub krzewie porzeczki.

kontrastujące kolory przed domem
kontrastująca z czerwienią fasady zieleń krzewów bardzo dobrze wygląda

Zdecydowanie zalecamy rośliny kontrastujące kolorystycznie z Twoim domem. Na przykład możesz umieścić jasne lub kolorowe rośliny przed ciemną fasadą domu lub ogrodzenia, a ciemnolistne lub soczyście zielone kwiaty przed jasną fasadą. Dobrym pomysłem byłoby użycie dekoracyjnej ściółki, aby oszczędzić sobie częstego pielenia. Taka ściółka pomoże Ci również utrzymać odpowiednią wilgotność w glebie, jakiej potrzebują Twoje rośliny. A efekt dekoracyjny jest następnie dodawany bezpłatnie.

Radzimy jednak, aby przy wyborze roślin pamiętać, że rośliny jasne lub kolorowe najlepiej rosną na ciemnych ścianach lub fasadach. Taka mieszanka kolorów oddaje zrelaksowany nastrój chłodu, który przepuszcza się spokojem.

Można zastosować różne dekoracje ogrodowe, takie jak fontanny, jeziorko, gliniane doniczki, doniczki i amfory, figurki, kamienie, a nawet ławki lub inne meble ogrodowe zgrupowane wokół małego stolika. Najważniejsze, że wszystko jest na swoim miejscu, a miara jest zachowana.