staw w ogrodzie jak zrobić

Staw w ogrodzie – jak zrobić – krok po kroku

Staw w ogrodzie nada mu tajemniczego wyglądu i wprowadzi niepowtarzalny klimat. Podpowiemy Ci jak złożyć swoje własne oczko wodne i pokażemy, że to wcale nie jest aż takie trudne jak się wydaje.

Jak zrobić oczko wodne w ogrodzie?

Jeśli chcesz w prosty sposób poprawić ogólny wygląd swojego ogrodu, idealnym rozwiązaniem będzie samodzielnie wykonany staw ogrodowy. W kilku prostych krokach możesz w ten sposób osiągnąć niesamowity efekt wizualny. Aby Twoje oczko wodne zachwycało po miesiącach czy nawet latach od założenia, musisz nie tylko pielęgnować je w odpowiedni sposób. Najważniejsze to prawidłowe założenie stawu ogrodowego. I tu właśnie przychodzimy z pomocą. Dzięki naszej instrukcji krok po kroku wykonasz instalację oczka bez żadnych problemów.

Tworzenie stawu ogrodowego – instrukcja krok po kroku

Niestety oczko wodne zajmuje sporo miejsca w ogrodzie, więc nie nadaje się do każdej przestrzeni. Jeśli jednak dysponujesz wystarczająco dużym ogrodem to możesz sobie pozwolić na oczko wodne. Jeśli posiadasz ogródek działkowy i tam chciałbyś zainstalować staw w ogrodzie, nic nie stoi na przeszkodzie.

Zanim zaczniesz budowę stawu ogrodowego, musisz zaopatrzyć się w niezbędne materiał i narzędzia. Niektóre z tych rzeczy prawdopodobnie masz już u siebie, w inne z łatwością zaopatrzysz się w każdym sklepie ogrodniczo-budowlanym. Do przygotowania stawu ogrodowego potrzebne będą:

  • drewniana deska
  • folia do oczka wodnego, najlepiej butylowa (bardzo trwała i tania)
  • wielkie kamienie
  • poziomica
  • piasek budowlany
  • łopata
  • woda (najlepiej deszczówka)
  • różne rośliny stawowe do dekoracji
staw w ogrodzie z figurami ogrodowymi
staw w ogrodzie z figurami ogrodowymi

Potrzebny czas: 1 dzień

Zobacz teraz co musisz zrobić, by zaaranżować swój wymarzony ogród z oczkiem wodnym.

  1. Wybierz odpowiednie miejsce na staw w ogrodzie

    Aby świat zwierząt i roślin odniósł jak największe korzyści, najlepiej umieścić oczko wodne w ciepłym, nasłonecznionym miejscu. Możesz użyć liny, aby zaznaczyć obszar, który chcesz wykorzystać na oczko ogrodowe. 

  2. Kopanie dziury pod oczko wodne

    Podczas kopania dziury na staw, umieść drewnianą deskę z poziomicą na górze wzdłuż boków stawu. W ten sposób upewnisz się, że nie ma różnic wysokości. Wskazane jest również zbudowanie kilku różnych poziomów z lekkim nachyleniem w stawie. Ułatwia to dzikim zwierzętom korzystanie ze stawu.

  3. Dno stawu

    Usuń wszelkie ostre kamienie, korzenie itp. z dna stawu. Następnie wysyp około 5 cm warstwę piasku.

  4. Mocowanie folii

    Folia w oczku wodnym służy do powstrzymania wody do wsiąknięcia do gruntu. Aby przymocować folię, wykop mały rów na skraju wykopanej dziury. Następnie naciągnij folię na rów i umocuj ją za pomocą kamieni. Nadmiar folii możesz odciąć nożyczkami. na dno na folię wysyp pozostały piasek -zrób 5 cm warstwę.

  5. Napełnianie stawu wodą

    Możemy wreszcie zacząć napełniać staw wodą. Najlepiej wykorzystać do tego wodę deszczową, ponieważ jest to naturalne siedlisko dla flory i fauny. Wodę lej powoli, by jej nie zmącić, najlepiej za pomocą węża ogrodowego.
    Po napełnieniu stawu zalecamy przysypanie powierzchni wykładziny piaskiem, ziemią, kamieniami itp. Pomoże chronić arkusz butylu przed promieniami słonecznymi, czyniąc go bardziej wytrzymałym.

  6. Rośliny w oczku wodnym

    Teraz możesz umieścić w swoim oczku wodnym odpowiednie rośliny. Jeśli bardzo zależy Ci na dzikiej przyrodzie, najlepiej wybrać odmiany, które zapewniają dobre siedlisko. Jeśli wybierzesz odpowiednie rośliny do stawu, nie będziesz musiał się później tak bardzo martwić o pielęgnację swojego stawu. Możesz również użyć pni drzew lub kamieni, aby stworzyć naturalne miejsca odpoczynku dla ptaków, żab lub płazów.

klimatyczny staw w ogrodzie
nawet niewielkie oczko wodne nada wyjątkowego klimatu Twojemu ogrodowi

Staw w ogrodzie z wodospadem

Marzysz o oazie spokoju i prawdziwego głębokiego relaksu? W takim razie w Twoim ogrodowym stawie nie powinno zabraknąć wodospadu. Pokażemy Ci, jak łatwo zaplanować i zrealizować taki wodospad. Aby całość działała dobrze, potrzebna jest pompa do stawu i wąż. Umożliwia to pompowanie wody ze stawu ogrodowego w górę, gdzie następnie spływa ona z powrotem do niecki stawu spadkiem. Najlepiej wybrać lokalizację wodospadu, gdzie najlepiej go zobaczyć i usłyszeć. Nie ma sensu ukrywać czegoś tak pięknego.

mały wodospad w oczku wodnym
oczko wodne ze stawem to piękna dekoracja

Zwróć też uwagę, że im wyższy wodospad, tym głośniejszy plusk wody. Jeśli chcesz trzymać ryby w oczku ogrodowym, szczególnie ważne jest, aby wodospad im nie przeszkadzał.

Najważniejszą rzeczą oprócz odpowiedniej pompy jest wzniesienie, z którego może spływać woda. Jeśli nie masz podniesionego miejsca w pobliżu stawu ogrodowego, będziesz musiał zrobić to sam. Na przykład możesz wypełnić glebę i stworzyć niewielką naturalną elewację. Ale jest też wiele innych opcji, takich jak zbudowanie muru z betonu, lub podniesienie go za pomocą przedmiotu dekoracyjnego (np. kamieni, beczek itp.) tak, aby woda mogła być zbierana na górze, a następnie odpływać. Pamiętaj jednak o odpowiednim uszczelnieniu i drenażu.

Nasadzenia w oczku wodnym

Zasadzenie stawu ogrodowego to jedno z najprzyjemniejszych zadań w ogrodnictwie. Dopiero gdy dasz kwiaty i rośliny w stawie, ożywiasz go. Bez roślin staw ogrodowy wygląda bez życia. Dowiedz się, jakie rośliny najlepiej nadają się do oczka ogrodowego. Podczas sadzenia stawu ogrodowego należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest to, że każdy rodzaj roślin ma swoje własne optymalne warunki do życia. Oznacza to, że musisz zwracać uwagę na to, gdzie i na jakiej głębokości Twoja roślina czuje się najlepiej.
Utrzymuj około połowy zbiornika wody z dala od roślin. Niezastosowanie się do tego może spowodować brak równowagi i narazić staw na ryzyko gnicia. Poza stawem, tj. na brzegu, praktyczna zasada jest taka, że ​​maksymalnie dwie trzecie są nadal w porządku.

Więcej o doborze roślin do oczka wodnego przeczytasz w artykule:

Rośliny do oczka wodnego – najpiękniejsze odmiany

Kolejną ważną kwestią podczas sadzenia jest czas. Najlepszy czas to wiosna. W tym czasie Twoje rośliny będą rosły szczególnie dobrze i nie będziesz ryzykować, że umrą z powodu złych warunków pogodowych. Aby oszczędzić sobie niepotrzebnego wysiłku, należy najpierw posadzić niżej rosnące rośliny. Stamtąd idziesz coraz wyżej, od strefy do strefy. Tworząc oczko wodne, musisz również wziąć pod uwagę sadzenie w różnych strefach wodnych. Oczko wodne dzieli się na ogół na strefę głęboką, płytką, bagienną i nadbrzeżną.

lilie wodne – piękne kwiaty do sadzawki ogrodowej

Strefa głębokiej wody

W strefie tej około 60 cm pod wodą rosną tzw. rośliny podwodne. Bezpośrednie światło słoneczne na powierzchni nie jest dla ciebie dobre. Rośliny w tej strefie wzbogacają oczko wodne w tlen i pomagają osiągnąć równowagę biologiczną w oczku ogrodowym. Kolejną zaletą tych roślin jest to, że dobrze zwalczają szkodliwe substancje i zapobiegają wzrostowi glonów. Oto niektóre rośliny należące do strefy głębinowej: grzybieńczyk wodny, okrężnica bagienna, wywłócznik. 

Strefa płytkiej wody

Strefa płytkiej wody ma głębokość od 20 do 60 cm. Nie ma tu nic specjalnego do powiedzenia, poza tym, że niektóre z płytkowodnych roślin mogą również dobrze radzić sobie w strefach głębokiej wody lub strefach bagiennych. Rośliny preferujące płytką wodę: ponikło igłowate, żabieniec, rozpław sercowaty.

Staw strefy bagiennej

W strefie bagiennej żyją rośliny, które radzą sobie z suszą. Zwykle jest tam zmienna, ale generalnie strefa bagienna ma około 20 cm głębokości. Przykłady roślin strefy bagiennej: mięta nadwodna, irys azjatycki, pałki.

Strefa nadbrzeżna

Strefa nadbrzeżna oferuje miejsce dla bardzo łatwych w pielęgnacji roślin. Łatwo rosną w różnych warunkach pogodowych i nie mają nic przeciwko ciągłemu półcieniu. Zwykle sadzi się tam trawy. Pomagają filtrować wodę w oczku ogrodowym, a także mają ładny efekt estetyczny. Do sadzenia w strefie brzegowej można użyć następujących roślin: bambus, trawa pampasowa, turzyca japońska.

Staw w ogrodzie – wskazówki dotyczące pielęgnacji

Ważne jest, aby zaplanować wystarczająco dużo czasu na konserwację stawu. Niezastosowanie się do tego może spowodować staw, który nie zapewnia optymalnych warunków dla dzikiej przyrody.

Przede wszystkim zaopatrz się we właściwe narzędzie. Z pewnością będziesz potrzebować siatki do czyszczenia stawu. Pomoże Ci wyłowić niechciane śmieci, takie jak liście czy resztki martwych roślin. Rozważ także inwestycję w próżnię błotną. Za pomocą tego urządzenia można kontrolować ilość składników odżywczych w stawie i tym samym zapobiegać rozwojowi glonów.

Gorące letnie miesiące sprzyjają wzrostowi glonów. Nie lekceważ tego. Lepiej wcześniej niż za późno, bo glony pozbawiają staw ważnego tlenu i prowadzą do zachwiania równowagi biologicznej w stawie. Filtr zeolith doskonale nadaje się do zwalczania alg.

Czasami lato jest tak upalne, że trzeba chronić staw ogrodowy przed silnymi promieniami słońca. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku małego oczka ogrodowego, w którym woda się nie porusza. Możesz położyć na wodzie specjalne maty ochronne dla ochrony.

Z kolei w zimie nie pozwól, aby Twój oczko wodne całkowicie zamarzło. W przeciwnym razie ryby pływające w Twoim stawie mogą się udusić. Jeśli twój staw jest zamarznięty, nie możesz prostu przełamać lodu, ponieważ tworzy to fale ciśnienia i może uszkodzić pęcherze pławne ryb. Lepszą alternatywą jest umieszczenie na lodzie garnka z gorącą wodą na krótki czas, aby go stopić.

Jeśli chcesz oszczędzić sobie trochę pracy jesienią, przykryj staw siatką na liście. Oznacza to, że nie musisz łowić liści każdej jesieni.

Również rośliny należy przycinać w oczku ogrodowym. Jeśli to możliwe, zrób to, zanim stare liście opadną na ziemię i zgniją. Mogłoby to sprzyjać rozwojowi glonów.

Poznaj także zalety zrobienia basenu z kontenera:

Basen z kontenera – w ogrodzie