pomidory jak uprawiać

Pomidory – uprawa i pielęgnacja

Dojrzewające w słońcu pomidory przynoszą odrobinę lata z każdym kęsem. Jednak niewiele zdrowych krzaków produkuje wiadra tych owoców. Dlatego opłaca się trochę rozpieszczać pomidory. Jak? Dowiecie się z tego wpisu.

Sadzonki pomidorów

Przy wyborze odmian sadzonek pomidorów należy zwrócić uwagę na odporność na choroby i zastosowanie w kuchni. Z sadzonkami ekologicznymi możesz obejść się bez użycia chemicznych pestycydów. Kolejnym kryterium wyboru odmiany sadzonek jest przeznaczenie owocu. Jedne, jak „Poranek”, najlepiej smakują świeże, inne, jak „Sokal”, polecane są na przetwory (soki, przeciery).

Zakupione sadzonki powinny mieć 15-30cm wysokości z bryłą korzeniową o średnicy około 10cm. Jeśli wybraliśmy już sadzonki, wyjdźmy do ogrodu i pogrzebmy w spalonej słońcem ziemi.

Sadzonki pomidorów sadzi się zwykle w połowie maja, kiedy miną wiosenne przymrozki. Mówi się, że nie powinno sadzić do gruntu przed 12 maja, a najlepiej poczekać z tym po tzn. zimnych ogrodnikach. To dni pomiędzy 12 a 14 maja kiedy to zdarzają się ostatnie wiosenne przymrozki. Nazwa pochodzi od patronów poszczególnych dni – kolejno: Pankracy, Serwacy i Bonifacy. Po tych trzech dniach jest jeszcze tzw. Zimna Zośka przypadająca na 15 maja. Dlatego doświadczeni ogrodnicy czekają z sadzeniem do gruntu do po 15 maja.

Krzaczki sadzimy do gruntu w pochmurny i deszczowy dzień. Wybierz słoneczne miejsce na swojej działce na pomidory. Ponieważ im więcej słońca dostaną krzaki, tym intensywniej wybarwione i soczyste będą owoce. Obszar uprawy musi być osłonięty od wiatru, ponieważ łodygi pomidorów są kruche i łatwo się łamią. Najlepsza gleba pod pomidory jest lekko kwaśna (pH 5,5-6,6).

Gęstość sadzenia zależy od rodzaju sadzonek. W przypadku dużych pomidorów odległość między sadzonkami powinna wynosić 50 cm, a między rzędami – 1 m. Rośliny karłowate powinny być oddalone od siebie o 40-60 cm, a odległość między rzędami powinna wynosić 40 cm. W miejscu sadzenia zaznacz wymagane odległości, wykop dziury i włóż paliki.

sadzonki pomidorów
sadzonki pomidorów szadzimy do gruntu w maju

Sadzenie pomidorów – instrukcja

W fazie sadzenia wskazane jest wzmocnienie rośliny nawozem organicznym po wykopaniu dziury w ziemi. Bezpiecznym i popularnym naturalnym nawozem do pomidorów jest pokrzywa. Umieść dużą kępę świeżo zebranej rośliny w wykopanym dole. Następnie przykryj cienką warstwą ziemi. Pokrzywa to prawdziwa kopalnia składników odżywczych, dostarczająca mikroelementów i pomagająca zachować wilgoć i składniki odżywcze tak długo, jak potrzebują ich rośliny.

W tak przygotowanym dole z pokrzywami posadź pomidory. Po posadzeniu pomidory należy obficie podlać, a następnie przysypać ziemią i zagęścić tak, aby młoda roślina pozostała mocno w ziemi. Glebę należy przykryć warstwą ściółki o grubości 5-10 cm w celu zniszczenia chwastów i utrzymania równomiernej wilgotności gleby. Słoma i rozdrobnione liście to doskonała ściółka dla pomidorów.

Pielęgnacja pomidorów

Wbrew pozorom pielęgnacja pomidorów nie jest skomplikowana. Obficie podlewaj sadzonki pomidora raz w tygodniu, uważając, aby nie przelać liści i owoców (wspiera to rozprzestrzenianie się choroby). Podlewaj częściej, gdy jest sucho! Pomidory nie lubią wysokiej wilgotności. Jeśli hodujesz pomidory w szklarni lub tunelu, powinieneś je codziennie wietrzyć. Optymalna temperatura wzrostu pomidora to 22-27 °C.

Pomidory to rośliny samopylne. Jeśli hodujesz pomidory w tunelu lub szklarni, codziennie otwieraj osłony, aby zapylające owady wykonały swoją pracę, lub potrząśnij kwiatami pomidora, aby pyłek uniósł się w powietrze. Usuń dolne liście w miarę wzrostu pędów. Zwłaszcza jeśli wykazują plamy lub przebarwienia. Gdy owoce pomidora są dobrze rozwinięte, przylistki można usunąć, aby zapewnić im więcej słońca, bez którego warzywa nie mogą rozwinąć swojego smaku i aromatu. Rośliny pomidora są podatne na wiele chorób, zwłaszcza grzybiczych. W celach profilaktycznych można je co tydzień spryskiwać bulionem czosnkowym (pokrojone cebulki czosnku powoli gotować w 1 litrze wody przez około 20 minut), a podczas owocowania mlekiem rozcieńczonym wodą (1:4).

pomidory z własnej uprawy
uprawa pomidorów na własnej działce wcale nie jest taka trudna

Pomidory – przycinanie krzaków

Przycinanie pomidorów jest bardzo istotne, jeśli chcemy zebrać duże i zdrowe owoce pomidora. Późnym latem rośliny owocujące na początku sezonu wegetacyjnego wykazują oznaki wyczerpania. Możesz uratować te smutne pomidory. Najpopularniejszą metodą uprawy jest prowadzenie z jednym pędem. Usuwamy wszystkie pędy boczne (wyrastające z rogów liści) i zostawiamy tylko pęd główny. Można też zostawić 2-3 pędy, ale wtedy owoce będą mniejsze.

Przycięte pędy pomidorów przeznacz na kompost. Zobacz jak zrobić własny nawóz:

Kompostownik – sposób na własny nawóz

Jak często podlewać pomidory?

Wielu z nas często zadaje sobie pytanie – jak często podlewać pomidory? Rośliny pomidora uwielbiają słońce i dlatego są bardzo spragnione. Co najważniejsze, pomidory wymagają innego rodzaju podlewania w fazie wzrostu niż po zawiązaniu owoców. W początkowej fazie pomidory glebowe są podlewane dwa razy w tygodniu dużą ilością wody. Nazywa się to głębokim podlewaniem. W okresie owocowania należy je podlewać co drugi dzień, ale niewielką ilością wody. Powinna być rozłożona wokół krzewów tak, aby całe korzenie mogły się nawodnić. Przy regularnym podlewaniu w okresie owocowania pomidory szybciej dojrzewają i będą miały lepszy kolor. Dzięki temu będą smaczniejsze i bardziej soczyste.

Nawożenie pomidorów

Rośliny nawozić co 3-4 dni sfermentowanym mniszkiem lekarskim, skrzypem i obornikiem pokrzywowym. Rozcieńczyć 1:10 w wodzie i podlać pomidory 2-3L roztworu na roślinę). Pomidory mają wysokie wymagania żywieniowe. Niewłaściwe nawożenie pomidorów lub całkowity brak nawożenia może szybko wpłynąć na jakość i plon owoców. Na koniec pamiętaj, że nasz kochany Pan Pomidor ma nie tylko preferencje hospitalizacji, ale także preferencje społeczne. Bliskie sąsiedztwo ogórków, grochu i kukurydzy przyprawia go o gęsią skórkę. Z kolei akompaniament z bazylią, czosnkiem i szczypiorkiem to bardzo dobry pomysł, a pomidor zdrowo się zarumieni.

Pomidory – kiedy i jak zbierać owoce

Owoce pomidora można zbierać w różnych stadiach dojrzałości – w zależności od przeznaczenia. Owoce mają największą wartość, gdy dojrzeją na roślinie. Pomidory można zbierać (w zależności od odmiany) od lipca do października. 2 do 3 razy w tygodniu, najlepiej rano, kiedy słońce nie jest tak silne. Dojrzałe pomidory należy zbierać, gdy tylko wydają się pozbywać roślinom ich wagi.

Czy pomidory są zdrowe?

Jak zdrowe są pomidory? To pytanie można łatwo wyjaśnić w kilku słowach. Pomidory to świetny dodatek do każdej diety. Są ubogie w energię i białko, ale bogate w witaminy i minerały. Pomidor zawiera likopen, aktywny przeciwutleniacz, związek szczególnie cenny dla zdrowia człowieka, ponieważ działa hamująco na komórki nowotworowe i chroni przed zawałami serca. Owoce zawierają duże ilości witaminy C oraz B1 i B2. Pomidory są dobrym źródłem soli mineralnych, zwłaszcza potasu, wapnia, fosforu, magnezu i żelaza.

Warto jest zatem nie tylko jeść, ale i uprawiać pomidory samodzielnie. Nic bowiem nie zastąpi smaku prawdziwych pomidorów wyhodowanych własnoręcznie na swojej działce. Zobacz też jak zrobić swój własny Zielnik w ogrodzie.