kompostownik

Kompostownik – sposób na własny nawóz

Kompostownik to miejsce, na które powinniśmy przeznaczyć miejsce na swojej działce czy ogródku. Dzięki temu będziemy mogli mieć dostęp do jednego z najlepszych nawozów organicznych i co więcej – ograniczymy ilość odpadów.

Jak powstaje kompost?

Kompost to nic innego jak przetworzona przez grzyby i odpowiednie bakterie materia organiczna. W ten sposób powstaje uniwersalny, naturalny nawóz, którym możemy zasilać wszystkie rośliny rosnące na działce bez obaw o ich przenawożenie.

Przeczytaj także artykuł o nawożeniu trawnika:

Nawozy do trawy – jakie wybrać?

Dlaczego warto postawić swój kompostownik?

Rośliny uprawiane w ogrodzie i na działce wykorzystują do wzrostu nie tylko energię słoneczną, ale też zawarte w glebie składniki odżywcze. Biopierwiastki są pobierane przez rośliny podczas wzrostu, przez co gleba wyjaławia się. Dzięki kompostowaniu resztek pożniwnych i innych odpadów organicznych, możliwe jest częściowe odbudowanie żyzności gleby i rekompensata zaczerpniętych z gleby składników.

Więcej na temat kompostowania przeczytasz w artykule:

Kompost – ekologiczne przetwarzanie resztek

Jak zrobić swój kompost samemu w domu?

Dzięki powtórnemu wykorzystaniu resztek biologicznych przyczyniamy się nie tylko do redukcji wytwarzania bioodpadów, których wywóz przecież kosztuje. Przywracamy także równowagę środowisku i oszczędzamy pieniądze na kupnie sztucznych nawozów. Chronimy w ten sposób nasze środowisko i oszczędzamy pieniądze. Nic więc dziwnego, że wielu jeśli nie wszyscy szanujący się działkowcy na swojej działce mają kompostownik.

kompostownik z drewna
kompostownik to bardzo istotny element na działce

Co wrzucać do kompostownika?

Nie wszystkie resztki roślinne nadają się do kompostu. Pamiętajmy by nie wrzucać roślin, które wycięliśmy z powodu choroby. Możemy w ten sposób zarazić inne nasze plony. Poza tym przy kompostowaniu chwastów upewnijmy się, że nie zawierają one nasion.

Bardzo dobrze na kompost nadaje się skoszona trawa, liście oraz resztki pożniwne. Poza tym możemy na kompost przeznaczyć resztki z naszej kuchni. Fusy po kawie i herbacie warto przeznaczyć na kompost, ponieważ zakwaszają glebę. Obierki warzywne i owocowe, skorupki jajek także warto przeznaczyć na ten cel zamiast po prostu wyrzucać do śmieci.

Drobne gałęzie np. po przycinaniu krzewów czy drzew także można wyrzucić do kompostownika, ale najlepiej będzie wcześniej rozdrobnić je w rębaku do gałęzi.

Gdzie umieścić kompostownik na działce?

Według wytycznych ROD ( § 42 pkt 2 Regulaminu ROD) miejsce układania kompostu powinno być oddalone 1 m od granicy działki. Oprócz tego nie ma innych regulacji, choć warto rozważyć umiejscowienie kompostownika w naturalnie zacienionym miejscu. Nadmierne przesuszenie materii organicznej może spowolnić lub nawet zatrzymać proces rozkładu. Pamiętaj zatem by chronić kompost przed nadmiernym nasłonecznieniem w lato. Dlatego też przy kompostownikach sadzi się krzewy, które w upalne dni tworzą naturalny parasol.

Sposób układania materii w kompostowniku

Główną zasadą podczas kompostowania jest mieszanie materiałów o dużej zawartości azotu z materiałami zwierającymi węgiel. Resztki organiczne z azotem to przede wszystkim skoszona trawa, roślinne resztki żywności, młode chwasty i resztki roślin z gatunku bobowatych. Z kolei odpady roślinne zawierające dużo węgla to słoma, twarde łodygi, trociny, zrębki i kora oraz liście dębu i olchy.

Pamiętamy przy tym by każdą świeżą warstwę odpadów nakryć dojrzałym kompostem. Jeśli dopiero zaczynamy zakładanie kompostownika, możemy posłużyć się specjalnym starterem zawierającym w swoim składzie odpowiednie szczepy drobnoustrojów, które wspomogą rozkład materii. Alternatywą dla tego rozwiązania jest przygotowanie roztworu wody z dodatkiem nawozu azotowego, którym następnie nasączymy nowy materiał roślinny.

Aby materiał dobrze się rozkładał, należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności i dostępu powierza. Nie ubijamy materii, bo w ten sposób niższe warstwy są pozbawione tlenu, a prawidłowy proces zachodzi tylko w warunkach tlenowych. Dlatego układając kolejne warstwy należy zadbać o materiały takie jak gałązki i łodygi, które rozluźnią konstrukcję i zapewnią dopływ powietrza do niższych warstw. Układamy je warstwowo co 25-30 cm. Jeśli masz drewniany kompostownik, pamiętaj, że powinien być on ażurowy, by nie blokować cyrkulacji powietrza pomiędzy warstwami materii.

Do prawidłowego procesu przemiany resztek w kompost potrzebny jest materiał roślinny, który jest dobrze rozdrobniony. Pamiętaj, aby pociąć gałęzie przed wrzuceniem do kompostu.

Proces przemiany w dojrzały kompost zależy od warunków atmosferycznych i tempa przemian. Średnio trwa to od 8 do 12 miesięcy.

Nie masz działki, a chciałbyś zacząć kompostować w domu? Wykorzystaj resztki kuchenne i zrób swój własny kompost w domu na balkonie!