Trawnik z rolki wydaje się rozwiązaniem idealnym – szybkim i prostym. Rozwijasz trawę na rolce niczym dywan i od razu widzisz efekt. Nie musisz siać i czekać aż trawa wzejdzie, wszystko jest już gotowe. Niestety to rozwiązanie również ma swoje wady, a nieumiejętnie wykonana usługa może skutkować efektem szachownicy twojego trawnika. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednio przygotowane podłoże pod trawnik. I to już nie ważne jaką metodę się wybierze – z siewu czy z rolki – grunt pod trawnik musi być przygotowany tak samo solidnie. Przeczytaj też artykuł o ziemi pod trawink.
Zalety trawnika z rolki
Dywan z trawy. Kto to wymyślił musiał być po prostu geniuszem. Czarną, smutną ziemię w jednej chwili można zakryć soczyście zielonym trawnikiem bez chwastów, dziur i przerzedzeń.
Natychmiastowy efekt
Niewątpliwą zaletą stosowania trawy na rolce jest natychmiastowy efekt. Nie musimy borykać się z problemami takimi jak równomierny wysiew trawy czy walka z chwastami (przynajmniej na początku). Prawidłowo nawadniany trawnik na rolce nie powinien mieć pustych przestrzeni, co często zdarza się w przypadku wysiewu. Trawnik od razu jest piękny, reprezentatywny i zielony. Co prawda należy ograniczać jego użytkowanie przynajmniej przez okres pierwszych dwóch tygodni – aż trawa się ukorzeni, ale i tak możemy od razu cieszyć nim oczy.
Dłuższy okres zakładania trawnika
Zakładanie trawnika z siewu można robić w okresie od kwietnia do października. W przypadku trawy na rolce można układać ją nawet w listopadzie (oczywiście jeśli pozwala na to pogoda). Rolki nie potrzebują bowiem dużo czasu na ukorzenienie i wystarczy, że zrobi się to na 2-3 tygodnie przed mrozami. Naturalnie trudno przewidzieć pogodę w listopadzie, jednak niewątpliwie jest to jakieś rozwiązanie dla niecierpliwych, którzy chcą mieć gotowy trawnik przed wiosną.
Trawnik z rolki jest prosty w założeniu
Układanie rolek trawy na przygotowanym podłożu rzeczywiście nie jest jakoś szczególnie skomplikowane. Rolki z trawą rozwija się niczym dywan. Najlepiej zacząć od linii prostych występujących w ogrodzie – np. wzdłuż ogrodzenia lub budynku. Należy unikać przerw pomiędzy rolkami i układać je na tzw. cegiełkę. Na koniec dociśnij darń ubijakiem, aby uniknąć pustych przestrzeni między rolką a gruntem. Po skończonym układaniu rolek, trawnik należy zwałować i podlać.
Wady trawnika z rolki
Trawa z rolki nie sprawdzi się w każdej sytuacji. Poza tym nie jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Zobacz jakie największe wady ma trawa z rolki.
Trawnik z rolki – cena
Jeśli chodzi o trawnik na rolce nie jest to niestety tania rzecz. Koszt jednej rolki trawy to wydatek rzędu 12-16zł na m2. Jeśli zatem mamy do pokrycia powierzchnię 100m2 to jak łatwo obliczyć na sam trawnik wydamy 1200-1600 zł. A to wszystko nie licząc robocizny i przygotowania podłoża pod rolkę. To sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Ten sam teren wysiany trawą z nasion i to uwzględniając potrzebę dosiewania, zjedzenia części nasion itp. to wydatek 50-100 zł. Różnica jest zatem ogromna. Płaci się jednak za natychmiastowy efekt i jednorodność dywanu z trawy.
Nie można dobrać gatunku trawy
W porównaniu z nasionami, rolowane trawniki nie mają takiej różnorodności gatunkowej. Co prawda można sprawdzić skład wysianych traw na rolce, jednak są to zazwyczaj mieszanki przygotowane pod rekreację. Jeśli chcielibyśmy mieć jakiś bardziej specjalistyczny trawnik, musielibyśmy zamówić go indywidualnie, co zwiększy też koszty.
Rolki nie mogą być magazynowane
Z układaniem trawy na rolce można wstrzymać się jedynie 2-3 dni. Po zakupie trawę z rolki najlepiej od razu rozłożyć na gruncie. Nie może być magazynowana jak na przykład nasiona, więc nie możesz kupić rolek na zapas. Poza tym jeśli akurat pogoda się załamie i to opóźni rozkładanie trawy, może się okazać, że część rolek się zmarnuje, bo trawa na nich wyschnie.
Trawa z rolki narażona na wysuszenie
Bezpośrednio po ułożeniu trawa nie jest jeszcze przytwierdzona do gruntu, co może spowodować jej wyschnięciem. Powstaje wówczas tzw. „efekt szachownicy”, kiedy to niektóre partie trawnika się przyjęły, a inne uschły. Rozwiązaniem jest wymienienie uschniętych części trawnika i wypełnienie braków nowymi rolkami, co jednak zwiększa koszty zakładania trawnika z rolki.
Dlatego tak ważne przy zakładaniu trawnika na rolce jest odpowiednie jego ubicie i osadzenie na gruncie. By darń mogła łatwo się zakorzenić, a ty cieszyć pieknym trawnikiem.