kiedy najlepiej przycinać róże

Kiedy przycinać róże? – pielęgnacja krzewu różanego

Aby Twoje róże kwitły wspaniale, ważne jest, aby je regularnie przycinać. Nie chcemy, żeby róże w ogrodzie wyglądały na zaniedbane, prawda? Przycinanie róż sprawi, że Twoje róże będą wyglądać pięknie i przetrwają wiele lat. Tylko kiedy jest odpowiedni czas na ścinanie róż? Cóż, mamy dwie opcje – albo wiosną, albo zimą. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy obie opcje oraz przedstawimy ich zalety i wady.

Zanim przejdziemy do tego, kiedy przycinać nasze róże, zabierzmy Cię na bardzo małą, ale ciekawą wycieczkę. Wtedy zrozumiesz, dlaczego przycinanie róż jest tak ważne, a dzięki tej wiedzy wkrótce staniesz się ekspertem od róż wśród swoich przyjaciół. Na początek stara mądrość wieloletnich ogrodników:

„Ogólnie róże oraz inne kwiaty i rośliny powinny być w stanie radzić sobie całkowicie samodzielnie w naturze”.

Oczywiście to stwierdzenie jest prawdziwe, ale faktem jest również, że dodatkowa pielęgnacja znacznie ułatwi życie Twoim różom. Widać to m.in. we wzroście i długości życia rośliny. Kiedy róże są ścinane, wytwarzany jest hormon zwany auksyną. Hormon ten jest hormonem wzrostu i motywuje roślinę do tworzenia nowych pędów w miejscach cięcia. Przycinając róże, kontrolujesz również ich wielkość i kształt. Dzięki temu roślina lepiej kwitnie i może przyczynić się do ogólnego stanu zdrowia.

Przycinanie róż na wiosnę

Przycinanie róż powinno odbywać się raz w roku, a najlepszy czas na przycinanie róż to połowa marca. Nie można jednak tak dokładnie określić dokładnego dnia cięcia. To zależy od regionu, w którym mieszkasz. Upewnij się, że nie ma prognozowanych mrozów, zanim zaczniesz przycinać róże. Mróz może uszkodzić świeże pędy.

Cechą szczególną wiosennego cięcia jest to, że można go używać do wszystkich rodzajów róż. Dlatego nie musisz się martwić, że twoje gatunki róż nie będą tolerować tego przycinania. Przycinanie polega przede wszystkim na usuwaniu chorych pędów. Roślina nie może już nic zrobić z takimi pędami. Usuń je, aby roślina mogła wykorzystać swoją energię na zdrowe i mocne pędy. Złamane, niezdrowe pędy można usunąć albo u podstawy rośliny, albo na początku silnego pędu. W drugim kroku należy usunąć pędy, które rosną zbyt gęsto lub których kierunek wzrostu nie jest do końca optymalny. Pomoże to różom lepiej oddychać i rosnąć w zrównoważony sposób. Zbyt gęsty wzrost może prowadzić do gnicia lub innych chorób. Upewnij się, że Twoje róże dobrze oddychają.

kiedy przycinać róże
odpowiednia pielęgnacja krzewów różanych pozwala na cieszenie się pięknymi kwiatami

Zobacz także:

Przycinanie drzewek owocowych – wszystko co powinieneś wiedzieć

Przycinanie róż – najczęstsze błędy

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę najczęstszych błędów podczas przycinania róż. Przeczytaj je uważnie. Lista zawiera jasne wyjaśnienie, na co należy zwrócić uwagę podczas przycinania. Tylko w ten sposób możesz mieć pewność, że unikniesz tych błędów w przyszłości.

  • Niewłaściwy czas. Jak wyjaśniono powyżej, najlepszą porą na przycinanie róż jest wiosna. Na dworze nie może być zimno; unikaj przymrozków.
  • Złe narzędzie. Narzędzie musi być ostre! Rozrywanie lub ściskanie pędów może uszkodzić roślinę. Jest wtedy bardziej podatny na choroby. Unikaj tego za wszelką cenę i używaj sekatorów obejściowych.
  • Za dużo lub za mało przycinania. Podczas przycinania róż obowiązuje zasada: bujnie rosnące duże róże są mniej przycinane niż smukłe róże. Zbyt ciasne cięcie nad okiem. Uważaj, aby nie przeciąć większego pędu zbyt blisko pędu bocznego. Zaleca się pozostawienie około 5-10 mm wolnej przestrzeni nad okiem, w przeciwnym razie mogą powstać nieprzyjemne kikuty.
  • Nieprawidłowe ustawienie sekatorów. Nożyce ogrodowe mają dwa różne ostrza. Jeden jest mały i bardzo ostry, drugi gruby i zakrzywiony. Ustaw sekatory grubszym ostrzem w taki sposób, aby nie uszkodziły obszaru pozostawionego pędu.
  • Zły kąt podczas cięcia. Spróbuj ciąć pod kątem 45 stopni. Unikaj kąta mniejszego niż 45 stopni.

Zobacz także:

Jak przygotować trawnik na zimę?

Kiedy przycinać róże – wiosną czy jesienią?

Przycinanie róż jesienią to dość kontrowersyjna kwestia. Jeśli chodzi o przycinanie wiosenne, wszyscy eksperci od róż są zgodni i dają kciuki do góry, ale przycinanie jesienne pozostaje nieco kontrowersyjne. Dziś przycinanie jesienne nie jest tak powszechne, jak kiedyś. To dlatego, że zmieniła się baza wiedzy. Kiedyś uważano, że niedojrzałe pędy przycina się jesienią. Zakładano, że zimą w taki czy inny sposób zamarzną one na śmierć i obawiano się, że szkody spowodowane mrozem będą miały negatywny wpływ na całą roślinę. Z tego powodu te niedokończone pędy zostały odcięte. Uważano to za słaby punkt rośliny, nie chcieli, aby zimowy mróz wykorzystał go i pozbawił całą różę energii życiowej.

Dziś wiemy lepiej. Przycinanie jesienne nie jest tak naprawdę konieczne. Nieobcięte, niedojrzałe pędy róży zimą nie stanowią problemu dla rośliny, wręcz przeciwnie. Możesz trochę pomóc, tłumiąc silne wiatry. Teraz wiesz, kiedy jest najlepszy czas. Co więcej, dowiedziałeś się również, dlaczego przycinanie róż ma tak wiele zalet. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie by i w Twoim ogrodzie kwitły piękne róże, prawda?