Kiedy przycinać drzewka owocowe?
Przycinanie drzewek owocowych wykonuje się w dwóch terminach – letnim (po owocowaniu) oraz zimowym (w okresie spoczynku). Najczęściej jednak drzewka owocowe przycina się na przełomie lutego oraz marca. Natomiast podczas kolejnego cięcia latem usuwa się nadmiar pędów. Dokładna technika oraz terminy cięcia drzew owocowych uzależnione są od gatunku roślin, warunków atmosferycznych oraz regionu Polski. Istotne jest również, aby zimowe cięcie nie zostało przeprowadzone wówczas, temperatura spadnie poniżej minus 8 stopni Celsjusza. Optymalna jest pogoda bezdeszczowa o umiarkowanej temperaturze powietrza. Przycinanie drzewek owocowych po posadzeniu powinno być oparte na skróceniu przewodnika około 10 cm.
Kiedy przycinać jabłoń, śliwę i gruszę?
Warto wiedzieć kiedy przycinać drzewka owocowe, aby dzięki temu odpowiednio prowadzić zabiegi pielęgnacyjne. Cięcie drzew owocowych takich jak jabłoń, śliwa czy grusza wykonuje się na przełomie lutego i marca. Jest to termin cięcia zimowego. Natomiast cięcie letnie można przeprowadzić od lipca do końca sierpnia.
Kiedy przycinać inne gatunki – wiśnie, czereśnie, brzoskwinie?
Profesjonalne przycinanie drzewek owocowych takich jak wiśnie, czereśnie oraz brzoskwinie należy realizować tylko po owocowaniu. Przypada to na okres od połowy lipca do końca sierpnia. Wynika to z faktu, że gatunki te są wówczas mniej podatne na raka bakteryjnego kory, a także na infekcje grzybiczne.
Zobacz także:
„Kiedy przycinać róże? – pielęgnacja krzewu różanego„
Jak przycinać drzewka owocowe?
Dla uzyskania najlepszych efektów istotne jest to jak przycinać drzewka owocowe. W przypadku drzewek z samym przewodnikiem, które pozbawione są rozgałęzień należy wykonać cięcie na wysokości 70 cm – 90 cm. Natomiast rośliny rozgałęzione należy przyciąć intensywniej. Konieczne jest usunięcie wszystkich pędów bocznych znajdujących się poniżej 50 cm. Natomiast pozostałe należy skrócić o 1/3 ich długości. Z kolei przewodnik skraca się na wysokości 30 i 40 cm, wykonując ukośnie cięcie nad pąkiem. To, jak przycinać stare drzewka owocowe, zależy przede wszystkim od ich odmiany. Cięcie jednak warto wykonywać regularnie.
Techniki cięcia drzew owocowych
Istnieje kilka technik cięcia drzew ogrodowych, co uzależnione jest od wieku rośliny, gatunku, ale także jej kondycji. Najczęściej stosowane jest cięcie odmładzające, zwłaszcza w przypadku starszych drzew. Wykonuje się jest w stanie spoczynku roślin, lecz również po zbiorze owoców. Cięcie odmładzające jest bardzo intensywne, polega na usuwaniu najstarszych pędów oraz konarów, a także silnym przycinaniu pędów rozgałęzionych. Pobudza to drzewa do rozwoju i wzrostu nowych pędów. Innym rodzajem cięcia jest cięcie formujące, które polega na uzyskaniu odpowiedniego pokroju korony drzewa. Wykonuje się je co około 2 lata, rozpoczynając od momentu, kiedy roślina rozpocznie okres owocowania. Cięcie formujące pozwala nadać pędom poziome położenie względem gruntu. Można wykonać także cięcie prześwitujące, w przypadku nadmiaru pędów. W ten sposób więcej promieni słonecznych dociera do owoców.
Zobacz także:
„Drzewa szybko rosnące„