drzewa szybko rosnące do ogrodu

Drzewa szybko rosnące

Nie każdy ma to szczęście, że posiada działkę lub ogród z wieloletnimi nasadzeniami, które w upały dają rozkoszny cień. Zazwyczaj właściciele nowego domu nie mają jeszcze żadnych roślin wokół, nie wspominając o drzewach. Dlatego podpowiemy jakie drzewa są szybko rosnące, dzięki którym w niedługim czasie dostarczymy naturalnego cienia w swoim ogrodzie i osłonimy się od sąsiadów.

Po co sadzić drzewa w ogrodzie?

Przy starych domach zawsze znajdą się jakieś duże, wiekowe drzewa. To dlatego, że dawniej drzewo rosnące przy domu miało dawać schronienie dobrym duchom, które opiekowały się domem i jego mieszkańcami. Zdecydowanie rzadziej spotkamy natomiast drzewa iglaste rosnące przy starych domostwach. One z kolei według wierzeń były siedliskiem złych mocy, dlatego unikano sadzenia iglaków wokół domu. Dlatego przy starych domach do tej pory znajdziemy potężne, leciwe dęby, jabłonie czy grusze. Niestety jeśli dopiero zakładamy nowy ogród na pustej działce nasadzenia będą na tyle małe, że na odpoczynek w ich cieniu przyjdzie nam jeszcze czekać.

Drzewa są niewątpliwie najmocniejszym akcentem w ogrodzie. Nadają charakteru i urozmaicają przestrzeń. Te liściaste w znaczny sposób zmieniają obraz całej działki w zależności od pory roku. Wiosną korony okraszają się pięknymi, pachnącymi kwiatami, jesienią mienią się różnokolorowymi liśćmi, a latem dają rozkoszny cień pod swoją zieloną koroną liści. A no właśnie. Właściciele działek cenią sobie bardzo naturalny cień rzucany przez listowie bądź też igliwie drzew.

Drzewa szybko rosnące – dające cień

Planując ogród warto robić to myśląc nawet o dziesięciu latach naprzód. Czy rośliny, które sadzisz nie rozrosną się zbytnio. Warto już zawczasu przewidzieć dla krzewów i drzew trochę więcej przestrzeni. Pamiętajmy, że sadzonka potrzebuje czasu, by stać się dorosłym drzewem. Jeśli potrzebujemy cienia w ogrodzie na powiedzmy przyszłą sobotę na grilla, to niestety nie możemy polegać na dopiero co zasadzonym drzewku.

Najlepszy moment, żeby zasadzić drzewo był 20 lat temu. Drugi najlepszy moment jest teraz.

stare chińskie przysłowie

Na szczęście dla nas rośliny różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale też tempem wzrostu. Niektóre nasadzenia rosną bardzo wolno, a inne zdecydowanie szybciej. My podpowiemy Ci, które z tych drzew warto posadzić, by cieszyć się ich pięknem i cieniem w możliwie jak najkrótszym czasie. Oczywiście znów nie będzie to na Twoją imprezę ogrodową w przyszłą sobotę, ale na za kilka sezonów czemu nie.

Jakie zatem drzewa w ciągu kilku lat najszybciej przybiorą w obwodzie i wysokości? Oto nasza lista drzew, które szybko rosną.

Sumak octowiec

Pochodzący z Ameryki Północnej sumak octowiec Rhus typhina jest rośliną bardzo popularną w naszym klimacie. Zalicza się do wysokich krzewów lub niskopiennych drzew. Rośnie do 4 metrów i tę wysokość potrafi osiągnąć w ciągu trzech sezonów. Posiada piękną koronę dużych, pierzastych liści, które dają łagodną, ażurową przysłonę przed słońcem bardzo ładnie wybarwiającą się na czerwono na jesień. Okazały kwiatostan w kolorze głębokiej czerwieni utrzymuje się na roślinie przez całą zimę. Żeby tego było mało sumak to drzewo miododajne, więc chociażby z tego powodu warto mieć go na swojej działce.

Sumak jest rośliną wytrzymałą i odporną na susze, słabej jakości glebę czy zanieczyszczenia powietrza. Wszystko to sprawia, że świetnie nadaje się do niewielkich przydomowych ogródków miejskich. Jeśli chcesz założyć ogród w stylu japońskim to sumak octowiec świetnie się nada jako nasadzenie z jego egzotycznym, nieco orientalnym wyglądem.

szybko rosnący sumak octowiec
sumak octowiec – w szybkim czasie zapewni cień w Twoim ogrodzie
drzewa szybko rosnące do ogrodu- sumak
jesienna odsłona pięknego sumaka

Tulipanowiec amerykański

Oryginalnie wyglądający tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera to zaiste drzewo dla niecierpliwych. Jego roczny przyrost może sięgać rzędu 30-40 cm, a sama roślina dożywa nawet 300 lat. Ale nie to jest w tym drzewie najciekawsze. Tulipanowiec posiada bardzo nietypowe, charakterystyczne liście wyglądające jak wycięte z szablonu. Swą nazwę zawdzięcza pięknym, kielichowym żółtym kwiatom podobnym do tulipanów.

drzewo które rośnie szybko tulipanowiec
kielichowe kwiaty wyglądają jak tulipany – stąd tulipanowiec wziął swoją nazwę

Wierzba płacząca

Jeśli myśleliście, że 40cm rocznego przyrostu tulipanowca to wiele, to co powiecie na 100 do nawet 200 cm? Tyle właśnie jest w stanie urosnąć – w zależności od etapu rozwoju – wierzba o płaczącym kroju. Najpospolitszą odmianą jest Salix × sepulcralis 'Chrysocoma’. Jest to mieszanka wierzby babilońskiej i wierzby białej. Rozłożysta korona i długie witki osiągające długość nawet do 6 m dają piękny cień w rekordowo krótkim czasie.

wierzba płacząca rośnie rekordowo szybko
wierzba płacząca

Surmia bignoniowa

Osiągająca wysokość od 10 do 20 m surmia bignoniowa Catalpa bignonioides to jeszcze jedno drzewo szybko rosnące, którego zasadzenie warto rozważyć. Sadząc surmię dobrze jest przeznaczyć na jej rozrost dużo przestrzeni – jej korona może osiągnąć średnicę nawet 8 m. Ponadto surmie lubią miejsca dobrze osłonecznione. Do mniejszych ogrodów zalecamy odmianę Nana, która zazwyczaj sprzedawana jest jako roślina szczepiona na pniu. Okrągła korona osadzona na pojedynczym pniu wyglądem przypomina parasol i wygląda bardzo nowocześnie.

Owocniki przypominające strąki fasoli zwisające z drzewa nadają mu bardzo egzotyczny charakter.

surmia szybko rośnie
okazała surmia w ogrodzie

Surmie posiadają bardzo ładne listowie kształtem przypominające serce. Jeśli tylko zapewnimy jej lekko wilgotne podłoże i żyzną glebę, będzie rosła jak szalona. Jej kwiaty o pięknym dla ludzi zapachu odstraszają komary, dlatego warto mieć w ogrodzie choć jedną surmię.

Drzewo tlenowe

Niezwykle popularna ostatnimi czasy mieszanka Paulowni elongata i Paulowni fortunei zwana oxytree lub po prostu drzewem tlenowym to szybko rosnąca hybryda o ogromnych liściach. W ciągu 6 lat jest w stanie osiągnąć wysokość nawet 16 metrów. Istne drzewo dla niecierpliwych. Po kilku miesiącach możemy liczyć na 3-metrowe, wyróżniające się fioletowo-białymi kwiatami i imponującymi, 50-centymetrowymi liśćmi, drzewo. To naprawdę rekordzista jeśli chodzi o drzewa szybko rosnące. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Drzewo tlenowe – oxytree

Co to jest, właściwości

Świetnie sprawdzi się jako nietuzinkowa ozdoba do ogrodu i w szybki sposób zacieni nam potrzebny teren. Ponadto, dzięki swoim imponującym rozmiarom liści drzewa tlenowe pochłaniają 10 razy więcej dwutlenku węgla niż inne drzewa podobnej wielkości. Doskonale sprawdzi się zatem w miejskich ogrodach.

drzewa tlenowe szybko rosnące
w ciągu trzech miesięcy z tej sadzonki wyrośnie 3-metrowe drzewo

Brzoza pożyteczna

Niezwykle efektowna brzoza pożyteczna betula utilis o białej koronie i drobnych listkach to gatunek, który także charakteryzuje się szybkim wzrostem. Złuszczająca się kora to naturalne zjawisko tej odmiany, nie świadczące o żadnej chorobie. Brzózki ceni się głównie ze względu na ich walory estetyczne i dekoracyjne. Śnieżnobiała kora wygląda niczym wyjęta z Lothlorien – lasu elfów z Władcy Pierścieni.

drzewa szybko rosnące brzoza
brzozę pożyteczną charakteryzuje całkowicie biały pień

Drzewa iglaste szybko rosnące

W przeciwieństwie do drzew liściastych ich iglaści kuzyni rosną zdecydowanie wolniej. Wyjątkiem będzie modrzew europejski Larix decidua, który rośnie stosunkowo szybko. Modrzewie są znane również z tego, że zrzucają igliwie na zimę, co jednak nie przeszkadza mu wyglądać efektywnie przez cały rok.

Modrzewie europejskie naturalnie występują w górach w środkowej Europie, ale dzięki na sadzeniom rozpowszechniły się też na innych terenach. W Polsce modrzew naturalnie rośnie w Tatrach.

drzewa iglaste szybko rosnące
modrzew europejski również szybko rośnie

Młode drzewka charakteryzują się bardzo szybkim wzrostem. Rocznie są w stanie przyrosnąć nawet 1m. Po okresie intensywnego wzrostu, gdy modrzew osiąga ok. 60 lat ich przyrost na wysokość spowalnia. Dorosłe drzewo może żyć nawet 500 lat.

Wykorzystaj zjawisko mikoryzy, aby wspomóc wzrost i rozwój roślin w swoim ogrodzie.

Uprawa grzybów w ogrodzie

Jakie drzewa szybko rosnące do ogrodu?

Przedstawiliśmy kilka naszych typów drzew, które w stosunkowo krótkim czasie zapewnią cień i odgrodzą od sąsiada. Wszystko jednak zależy od charakteru i stylu w jakim chcesz urządzić swój ogródek. Mamy jednak nadzieję, że choć trochę pomogliśmy Ci w podjęciu decyzji.