uprawa grzybów w ogrodzie

Uprawa grzybów w ogrodzie

Grzybobranie we własnym ogrodzie zamiast wielogodzinnych spacerów po lesie? To możliwe. Co więcej, to spełnienie marzeń ogrodników hobbystów, którzy są zarazem entuzjastami grzybów. Uprawa grzybów w ogrodzie jest stosunkowo prosta do zrobienia i przynosi mnóstwo satysfakcji. Dowiedz się jakie grzyby można uprawiać w ogrodzie oraz jakie warunki należy spełnić, aby uprawa ta przynosiła smaczne owoce.

Uprawa grzybów w ogrodzie – warunki do rozwoju grzybni

Całkiem powszechna od dłuższego już czasu jest uprawa grzybów takich jak: pieczarki, boczniaki, twardziaki jadalne oraz shii-take. Nowością w tym temacie jest uprawa grzybów leśnych. Ona również nie jest skomplikowana. Trzeba wiedzieć o kilku ważnych sprawach i uwzględnić je planując rozpoczęcie działań. Grzybom trzeba zapewnić sprzyjające warunki do tego, aby rosły w ogrodzie. Innymi słowy jest kilka czynników, bez których uprawa grzybów w ogrodzie niestety się nie uda, a są to: towarzystwo wybranych drzew, odpowiednia gleba oraz wilgotność. Sprzyjającym warunkiem jest oczywiście pogoda. Grzyby zarówno leśne jak i te uprawiane w ogrodzie najlepiej rosną kiedy dni są ciepłe i wilgotne, a noce chłodne.

Hodowla leśnych grzybów w ogrodzie lub na działce

Drzewa

Koniecznością powodzenia akcji pt. uprawa grzybów w ogrodzie jest obecność na terenie ogródka lub działki drzew. Najlepiej, aby był to: dąb, buk, sosna, świerk lub brzoza. Bez drzew oraz ich korzeni niestety nie uda nam się stworzyć środowiska sprzyjającego grzybom.

Od dawna wiadomo, że grzyby żyją z drzewami w symbiozie. To współistnienie nosi nazwę mikoryza. Polega ona na tym, że grzyby dopasowują się do potrzeb korzeni drzew. Zasiedlają strefę korzeniową roślin i transportują składniki pokarmowe z miejsc do których korzenie nie sięgają. Dzięki temu grzyby rosną, jednocześnie wspomagając rozwój innych roślin (nie tylko drzew). Dlatego też pod określonymi gatunkami drzew znajdziemy określone rodzaje grzybów.

  • maślaki pod sosnami i modrzewiami,
  • borowiki szlachetne, pod świerkami, dębami i sosnami
  • podgrzybki rosną pod sosnami, dębami
  • rydze rosną między sosnami i świerkami,
  • koźlaki znajdziemy pod brzozami,
  • gąski pod sosnami,
  • kurki rosną w lasach liściastych oraz w towarzystwie młodych drzew iglastych,

Grzybnie leśne

Kolejnym warunkiem na początku przygody z uprawą grzybów leśnych na działce jest uzyskanie grzybni grzybów jadalnych. Sklepy specjalizujące się w branży oferują na sprzedaż grzybnie handlowe. Jeżeli zamierzasz skorzystać z tej opcji, to sporo ofert na zakup szczepionek mikoryzowych znajdziesz po wpisaniu hasła „mikoryza” w wyszukiwarkę. Zarodniki można także spróbować pozyskać samodzielnie, jednak nie ma gwarancji, że takie działanie przyniesie sukces.

Warto wiedzieć, że borowików nie uda nam się niestety wyhodować na działkach i w ogrodach położonych z dala od lasu. Ponieważ do wzrostu poza drzewami potrzebne jest im także towarzystwo muchomorów.

Gleba

Leśna ziemia jest specyficzna – wilgotna, wysoko przepuszczalna i bogata w substancje odżywcze. Wszystko za sprawa rozkładającej się na nich liści, które stają sie dla gleby naturalnym nawozem. Dlatego też warto nie grabić liści w tej części ogrodu w której chcesz hodować grzyby leśne. W ten sposób pozwolimy na wytworzenie się gleby próchniczej, która sprzyja rozwojowi grzybów.

Warunki niezbędne do uprawy grzybów leśnych w ogrodzie

Jak sadzić grzyby?

Nauka dotycząca grzybów to mykologia. Zgodnie z nią grzyby, niegdyś zaliczane do świata roślin, zostały finalnie uznane za osobne królestwo. Wyodrębniono cztery stopnie organizacji budowy grzyba. Pierwszym jest komórka, drugim strzępki, trzeci etap to grzybnia, ostatnim natomiast są owocniki i przetrwalniki. Uprawa grzybów ma na celu uzyskanie dwóch ostatnich stadiów. Można to zrobić na kilka sposobów: samodzielnie spróbować uzyskać zarodniki z kapeluszy dojrzałych grzybów, z pomocą szczepionek mikoryzowych oraz przez sadzenie grzybni.

Hodowanie grzybni samodzielnie

Zacząć trzeba oczywiście od przygotowania zarodników. Możliwe jest uzyskanie ich z dojrzałych grzybów. Wystarczy po prostu kapelusz grzyba położyć (spodnią częścią w kierunku gleby) na wilgotnej ziemi w okolicy jednego z wymienionych wyżej gatunków drzew. W kapeluszu znajdują się zarodniki, które w ten sposób dostaną się do ziemi. Ten sposób nie daje jednak 100% gwarancji powodzenia.

Szczepionki mikoryzowe

Innym rozwiązaniem, jest zakup specjalnej szczepionki grzybowej tzw. mikoryzowej. Trzeba podać ją w okolice korzeni drzew w których obecności grzyby rosną, czyli dębu, buka, sosny, świerku lub brzozy. W pierwszej kolejności podlewamy miejsce pod wybranym drzewem, tam gdzie wpuszczona będzie szczepionka. W podłożu robimy otwór na około 20 cm głębokości. Energicznie mieszamy zawartość szczepionki i wlewamy ją do otworu w ziemi. Następnie zalewamy wodą i zasypujemy. Po 2-3 latach powinny zacząć pojawiać się grzyby. W ten sposób możemy uzyskać borowiki szlachetne, potocznie nazywane prawdziwkami, maślaki i podgrzybki. Mikoryzę stosujemy w miesiącach obfitych opadów, najlepiej wiosną lub jesienią, gdy panuje temperatura wyższa niż 10°C. Niestety nie ma gwarancji, że będą to tylko grzyby jadalne.

Grzyby dla polepszenia jakości gleby

Mikoryzę wykorzystuje się przede wszystkim do efektownej uprawy roślin ogrodowych. Dzięki mikoryzie w znaczący sposób można poprawić ich kondycję i uodpornić je na choroby. Grzyby są w tym przypadku miłym efektem ubocznym. Grzyby świetnie urządzają glebę za sprawą ich zdolności do rozkładania cząsteczek organicznych na składniki pierwsze. W tę sposób użyźniają glebę.

Grzybnie

W pierwszej kolejności należy przygotować następującą mieszankę: zakupioną grzybnię wymieszać z torfem oraz węglem drzewnym lub popiołem powstałym ze spalenia węgla. Najczęściej opakowania mają ok 10g. Grzybnię z opakowania należy wymieszać z 5 litrami torfu (najlepiej sprawdza się torf włóknisty) , 1 litrem węgla lub popiołu. Specjaliści zalecają dodanie także po 0,5 l gipsu oraz perlitu w celu polepszenia parametrów struktury gleby. Dzięki temu będzie ona lepiej napowietrzona, a wilgoć będzie utrzymywała się dłużej.

Następnie przygotowaną mieszankę należy zwilżyć i w wybranym miejscu w okolicy odpowiedniego drzewa, wykopać niewielkie dołki około 20 cm głębokości. Wsypujemy do nich przygotowaną mieszankę, podlewamy i przysypujemy około 5 cm warstwą ziemi. Należy pilnować wilgotności gleby w tym miejscu, bo jak wiadomo grzyby lubią wilgotne środowisko.

Grzyby leśne z własnego ogrodu

Zobacz także:

Kompostownik na działce – dlaczego warto

Uprawa grzybów w ogrodzie – rodzaje grzybów

W ofercie sklepów branżowych znaleźć można grzybnie prawdziwków, które nasadza się pomiędzy kwietniem, a październikiem. Prawdziwki będzie można zbierać po około 1-2 lat po nasadzeniu grzybni. Kurki, czyli pieprznik zwyczajny, sadzimy w tym samym okresie. Należy pamiętać, że kurki lubią rosnąć na osłoniętym przed słońcem terenie w towarzystwie leśnych drzew liściastych i w okolicy młodych iglaków. Dlatego też podobne warunki należy dla nich stworzyć w ogrodzie. Od czasu nasadzenia trzeba zaczekać około 2-3 lata na pierwsze zbiory kurek. W większości przypadków grzyby owocują średnio 3-4 lata .

W ofercie sklepów internetowych znajdziemy także grzybnie gąsek, kozaków, maślaków, podgrzybków, boczniaków, rydzów, a także pieczarek.