Dziś przybliżymy Wam nieco szklarnie ogrodowe. Szklarnia służy do całorocznej lub pozasezonowej uprawy roślin i sadzonek. Zapewnia bezpieczną strukturę podłoża, z półprzezroczystą kopułą zapewniającą niezbędne oświetlenie słoneczne. W szklarni możesz uprawiać wszelkiego rodzaju rośliny, kwiaty i warzywa, takie jak pomidory, kapustę, ogórki, rośliny doniczkowe itp.
Szklarnie – rodzaje
Na rynku istnieje wiele różnych typów i konfiguracji szklarni ogrodowych. Początkujący ogrodnik staje więc przed kilkoma pytaniami, takimi jak: które szklarnie są najtrwalsze? Lub ogólnie i jednocześnie bardzo konkretnie: Jaką szklarnię wybrać na początek? Można rozróżniać różne kryteria, ale zazwyczaj decydującą rolę odgrywa budowa i lokalizacja. I tak można wymienić następujące trzy główne typy szklarni:
- zatopiona – z równym podkładem, idealny do papryki, ogórków czy pomidorów;
- wolnostojąca – bardzo popularny typ szklarni, który szczególnie dobrze nadaje się do uprawy doniczkowej;
- pochylona (tzw. pochylona szklarnia) – jedna strona szklarni jest przytwierdzona do ściany domu lub ściany, dzięki czemu ściana jest nagrzewana przez słońce, a w chłodniejsze dni pełni funkcję ochrony przed niskimi temperaturami lub mrozem.
Szklarnie można też pogrupować ze względu na ich zastosowanie. Podstawowe trzy typy szklarni to – szklarnie przemysłowe, dla gospodarstwa i do użytku prywatnego.
Bardzo popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza wśród działkowców, cieszy się szklarnia rolnicza z podwójnymi ścianami z folii. Są one wyposażone w specjalny system ciśnienia powietrza, który uruchamia się w chłodne dni, tworząc komorę powietrzną o szerokości około 30-40 cm. Tworzy to rodzaj „strefy buforowej” między obszarami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Pozwala to zaoszczędzić ciepło w szklarni.
Jednak bardzo często w szklarniach zamiast folii montuje się szkło właśnie. Odpowiedni dobór przeszklenia jest szczególnie ważny z punktu widzenia optymalnej transmisji światła. Do wykonania ścian szklarniowych można użyć prócz specjalnego szkła przeznaczonego do okładzin szklarni także plastikowych paneli wykonanych z pleksiglasu.
Interesuje Cię przeszklony ogród zimowy? Przejdź do artykułu: Zabudowa tarasu – sposób na własny ogród zimowy
Jaka szklarnia do jakich roślin?
Należy również pamiętać, że różne szklarnie są odpowiednie dla różnych roślin. Niska szklarnia jest odpowiednia do uprawy sałaty, ale nie pomidorów i ogórków. Istnieją również pewne różnice w uprawie zieleni i warzyw. Na przykład przy uprawie warzyw potrzebujesz osobnego pomieszczenia na sadzonki. Krótko mówiąc: bez przynajmniej podstawowej wiedzy o uprawach nie można dobrać odpowiedniego sprzętu do szklarni.
Kształt szklarni odgrywa również ważną rolę pod względem estetycznym dla większości miłośników ogrodów. Wachlarz możliwości jest bardzo szeroki, dzięki czemu szklarnia niekoniecznie musi wyglądać jak dom. Dużą popularnością cieszą się na przykład szklarnie tunelowe i kuliste. O ile te pierwsze wyglądają bardziej klasycznie i znajdują szerokie zastosowanie w ogrodnictwie, o tyle kulisty kształt jest jednym z rzadszych, ale bardzo kreatywnych i inspirujących rozwiązań.
Różne typy szklarni ze względu na przeznaczenie
Wyposażenie techniczne szklarni zależy od jej przeznaczenia. Jeżeli właściciel, np. rolnik, zamierza przesunąć zbiory (na później lub na jak najwcześniejszy termin), wskazane jest zainstalowanie odpowiedniego systemu ogrzewania lub oświetlenia. Oprócz wspomnianego ogrzewania i oświetlenia, przemysłowe systemy szklarniowe obejmują również nawadnianie, osłony, wentylację i chłodzenie (systemy rozpylające lub mgły).
Szklarnia z systemami ekranów lub zasłon daje możliwość zapewnienia roślinom światła lub cienia bez użycia energii elektrycznej. W ten sposób możesz zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie zapewnić uprawom oświetlenie, którego potrzebują. Potencjalnym problemem jest to, że różne rośliny uprawne wymagają różnych ilości światła. Zmniejsza to koszty ogrzewania, ale trzeba zadbać o to, aby rośliny były regularnie i zgodnie z ich potrzebami oświetlone. Efektywność takich systemów to 50% redukcja strat ciepła (z osłoną).
System nawadniania zależy od wyboru upraw. Każda pojedyncza roślina wymaga innej metody uprawy. Na przykład warzywa bezwzględnie wymagają nawadniania kroplowego, podczas gdy sałata i zielone warzywa liściaste wymagają zwilżenia korzeni (w tym hydroponiki i aeroponiki). Więcej o automatycznym nawodnieniu przeczytasz w artykule:
Z kolei ogrzewane szklarnie nadają się do całorocznej uprawy tylko pod warunkiem zainstalowania systemu oświetlenia. Najlepsza okazuje się bateria grzewcza. W rzeczywistości taki system nie tylko osusza powietrze, ale także pozwala na równomierne ogrzewanie szklarni, dzięki czemu wszystkie rośliny rosną w tej samej temperaturze. Warunki uważa się za optymalne, gdy różnica temperatur nie przekracza 1°C, niezależnie od obszaru.
Rosnącą popularność szklarni rolniczych można wyjaśnić z kilku powodów. Najważniejsze jest to, że jego zastosowanie znacznie ogranicza inwestycje w ogrodnictwo, jednocześnie zmniejszając ryzyko dla sadzonych upraw.