zabudowa tarasu

Zabudowa tarasu – własny ogród zimowy

Odpoczynek na łonie natury i picie kawy na swoim tarasie to marzenie wielu z nas. Niestety w naszym klimacie możemy cieszyć się tymi rozrywkami jedynie późną wiosną i latem, gdy jest ciepło. Rozwiązaniem, które pozwala na korzystanie z odpoczynku w ogrodzie zimą jest zabudowa tarasu.

Przeszklona weranda to nie tylko sposób na urozmaicenie przestrzeni mieszkalnej, ale również sposób na izolację i doświetlenie sąsiadujących pomieszczeń. Taka konstrukcja nie tylko dogrzewa dom zimą, gdy promienie słoneczne odbijają się od szklanej powierzchni, ale też chronią przed hałasem. Jakie inne korzyści niesie ze sobą posiadanie ogrodu zimowego? Przeczytaj.

Zabudowany taras, oranżeria czy może ogród zimowy – jakie są różnice?

Z konstrukcyjnego punktu widzenia wszystkie te trzy budowle są do siebie podobne. Co je zatem różni? Przede wszystkim sposób użytkowania. Ogród zimowy przede wszystkim powinien być spójny architektonicznie z bryłą domu. Nowoczesny styl zabudowanego tarasu nie będzie pasował przecież do domu w starym, tradycyjnym stylu. Oranżeria to z kolei miejsce, w którym prym wiodą rośliny – zwłaszcza te egzotyczne. Bardzo spopularyzowana ostatnimi czasy przez trend urban jungle. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by w swoim ogrodzie zimowym przechowywać egzotyczne rośliny. Jest to dobre miejsce na przezimowanie Twoich delikatnych roślin, które są mniej odporne na niskie temperatury – do takich zalicza się na przykład poinsecja czyli gwiazda betlejemska.

zadaszenie tarasu - oranżeria
przydomowa oranżeria z prawdziwego zdarzenia

Ogród zimowy w formie dobudówki domu pozwala na kontakt z naturą przez cały rok z możliwością siedzenia w wygodnym fotelu czy kanapie. Jest to miejsce pomiędzy domem i ogrodem, dlatego powinno współgrać z obiema tymi przestrzeniami.

Przeczytaj również:

Gdzie zaplanować miejsce na grilla? Strefa relaksu w ogrodzie

Zabudowa tarasu – jakie szkło wybrać?

Ze względu na materiał, z którego wykonuje się ogród zimowy – szkło, trzeba zwrócić uwagę, żeby nie było w nim jak w szklarni. Dlatego ważne jest zastosowanie w tego typu obiekcie innego rodzaju oszklenia . Najlepsze będą tzw. szyby zespolone wykonane z dwóch tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny. Taki rodzaj oszklenia pozwana na ochronę pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem.

Gdzie usytuować oranżerię?

Najlepiej umiejscowić swój ogród zimowy tak, by był on przedłużeniem jadalni lub salonu. Warto jednak zwrócić uwagę w jakim kierunku będzie zwrócona nasza konstrukcja. Najkorzystniejszym jest wybranie kierunków wschodniego lub zachodniego. Oranżeria zwrócona w stronę wschodnią nie będzie się aż tak nagrzewała. Dlatego nie będziesz musiał montować specjalnych rolet osłaniających. Co innego sprawa się ma w przypadku usytuowania na stronę zachodnią. Tu z kolei trzeba pomyśleć o stosownym zacienieniu i montażu markiz czy rolet, taki zabudowany taras będzie bardziej nasłoneczniony. Strona południowa również jest dobrą opcją. Ogród zimowy będzie jasny i ciepły. Najmniej korzystnie wypada natomiast ogród zimowy od strony południowej. Będzie najmniej słoneczny i ciemny.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Przygotowując się na instalację ogrodu zimowego, musimy zwrócić uwagę na kilka czynników. Musimy uwzględnić przede wszystkim, że nasz zabudowany taras może być narażony na wiele uszkodzeń mechanicznych np. wiatr i spadające gałęzie oraz w zimie na zalegający śnieg. Dlatego warto postawić na solidną konstrukcję i materiał, z którego wykonamy zabudowę tarasu. Najlepszym wyborem wydaje się szkło hartowane lub laminowane. Poza tym dobrze jest, by cała konstrukcja dachowa usytuowana była pod kątem co najmniej 10 stopni. Optymalnie będzie zrobić konstrukcję pomiędzy 20-45 stopni.

Dobrze zaprojektowany ogród zimowy, usytuowany w odpowiednim miejscu jest nie tylko przedłużeniem domu, ale też miejscem całorocznego relaksu w ogrodzie. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli przebywać w swoim ogrodzie niezależnie od pogody. Jest to też świetna przestrzeń na organizowanie przyjęć dla rodziny i przyjaciół.