To już oficjalne. Grillowanie to jedno z ulubionych aktywności, której w sezonie oddają się Polacy. Począwszy od majówki, a jeśli aura sprzyja to i wcześniej, otwieramy sezon na smażone potrawy jedzone wśród przyjaciół i rodziny na świeżym powietrzu. Ci, którzy mają ogródek bardzo często już w fazie jego projektowania szykują sobie specjalne miejsce na grilla w ogrodzie. I to coraz częściej jest to solidna konstrukcja. Nie tylko ruszt na chybotliwych nóżkach kupiony w promocji w markecie budowlanym. Dla tych pasjonatów grillowania w ogrodzie podpowiemy, gdzie najlepiej zbudować bądź postawić swój grill w ogrodzie i jak zaaranżować semi-profesjonalny kącik grillowy.
Miejsce do grillowania w ogrodzie
Zaczyna się niepozornie – właśnie od zakupu najprostszego grilla przenośnego na węgiel drzewny. Zaletą jest na pewno cena i mobilność takiego wynalazku, który możemy umiejscowić właściwie w każdym miejscu w ogrodzie, a po skończonej imprezie schować do szopy. Po pewnym czasie niektórzy amatorzy grillowania zaczynają odczuwać pewien niedosyt. Szukają bardziej okazałych i trwałych rozwiązań. A to wiąże się z tym, że trzeba wyznaczyć miejsce na grilla w ogrodzie i odpowiednio je zaaranżować.
Przestrzeń do grillowania powinna być wygospodarowana tak, by nie przeszkadzać sąsiadom. Musi również być wystarczająco duża, by zapewnić odpowiedni dostęp, a jednocześnie nie dominować w ogrodzie.
Grill może być usytuowany blisko domu lub altany, ale możemy go zaaranżować też w dalszej części ogrodu. Za grillem umiejscowionym na przydomowym tarasie przemawia fakt, że wszystko mamy pod ręką i serwowanie posiłków będzie o wiele wygodniejsze. Natomiast grill w dalszej części ogrodu to ciągłe noszenie i bieganie do kuchni i z powrotem, a potem kłopotliwe sprzątanie. Grill w dalszej części ogrodu będzie jednak bardziej nastrojowy, zapewniając wyjątkową oprawę podczas spotkań w gonie przyjaciół i rodziny.
Poza tym decydując się na grilla w głębi ogrodu, musimy wyznaczyć doń ścieżkę. Sam teren zaś warto jest wybrukować albo przynajmniej wyrównać.
Najlepsze miejsce na grilla w ogrodzie – cechy
Stawiając na permanentne rozwiązanie takie jak murowany kominek ogrodowy, musimy mieć na uwadze kilka czynników. Po pierwsze jak już mówiliśmy wcześniej – należałoby wyrównać i utwardzić teren. I to nie tylko w miejscu zabudowania grilla, lecz także w strefie odpoczynku i jedzenia. Grille gazowe bądź te murowane zazwyczaj stawiamy w obiektach małej architektury ogrodowej – pod wiatą czy w altanie. Nie chcemy przecież smażyć się na słońcu niczym te kiełbaski na ruszcie. Warto więc zadbać o przynajmniej częściowe zadaszenie strefy grillowej. Ochronimy się nie tylko od słońca lecz także od deszczu. W razie zmiennej aury nie będziemy musieli się z grillem zwijać.
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, szykując miejsce pod grill lub palenisko jest odpowiednia strefa w ogrodzie. Jeśli w jednej części planujemy grządki, to nie będziemy tuż obok szykować się z grillem. Zaaranżujmy grill blisko strefy relaksu, gdzie lubimy odpoczywać i przebywać z rodziną. Wspomnianą funkcję odpoczynku spełnia często przydomowy taras lub altana.
Szukasz pomysłów na swój taras? Zajrzyj do artykułu:
Aranżacja tarasu – pomysły i inspiracje
Ze względów logistycznych warto pomyśleć o szybkim i łatwym dostępie do kuchni. Co prawda nie jest to jakiś wymóg, ale na pewno wygodne rozwiązanie, które niejednemu gospodarzowi ułatwi pracę.
Ponadto pamiętajmy o tym, że miejsce spotkań powinno być w miarę osłonięte przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Możemy postawić niewielkie płotki albo zastosować nasadzenia. No i najważniejsze – nie stawiajmy grilla bezpośrednio przy granicy naszej działki czy ogródka. Dym z grilla może bowiem przeszkadzać naszym sąsiadom. Zwłaszcza jeśli nie byli zaproszeni na przyjęcie w naszym ogrodzie.
Gazowy grill na tarasie
Bardzo ciekawą alternatywą dla murowanych kominkowych grilli umiejscowionych w ogrodzie na stałe jest przenośny grill gazowy. Jest on czymś pomiędzy zwykłym rusztem na kółkach z marketu a murowanym grillem. Z tą przewagą, że jest mobilny. W sezonie może sobie stać w wyznaczonym miejscu – np. tarasie ogrodowym, a gdy nie jest potrzebny, można go z łatwością schować do garażu bądź szopy.
Miejsce na grilla murowanego
Murowany grill to opcja dla prawdziwych pasjonatów nie tylko grillowania. Często w parze z grillowaniem idzie też przydomowe wędzenie. Dlatego ważne jest przeznaczenie odpowiedniego miejsca na takiego grilla. Zwłaszcza, że jest to rozwiązanie na stałe. Raz wybudowaną konstrukcję będzie raczej trudno przenieść.
Takie rozwiązanie jest dobre w przypadku osób, które faktycznie lubią grillowanie. Jeśli kominek ma służyć od wielkiego dzwonu, a przez resztę czasu po prostu zajmować miejsce w ogrodzie, to lepiej jednak pozostać przy zwykłym przenośnym grillu.
Dowiedz się więcej w tym temacie z artykułu: Grill betonowy do ogrodu – jaki wybrać?
Palenisko w ogrodzie
Ta opcja to coś pomiędzy grillem a ogniskiem. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy pamiętają czasy, gdy kiełbaski smażyło się na patyku i siedziało wokół ogniska. Nie wymaga to dużo nakładu pracy, aczkolwiek też należy znaleźć odpowiednie miejsce pod takiego grilla. Jest to bowiem ognisko, nad którym umieszczamy ruszt na metalowej konstrukcji. Przy takim palenisku klimat jest zaiste jak za dawnych harcerskich lat spędzonych przy ognisku. No i pieczone ziemniak z popiołu wychodzą w nim też takie same jak kiedyś. Opcja dla tych, którzy cenią sobie stare, dobre czasy.
Jedna uwaga – nie planujmy paleniska na środku ogrodu, bo będzie nam przeszkadzać, gdy nie będziemy go używać. Unikajmy też stawiania go pod drzewami, bo ogień może przypalać gałęzie i liście. Z tego też powodu takie rozwiązanie też średnio nadaje się pod wiatę.
Czasem najprostsze rozwiązanie okazuje się być tym najlepszym. Prosty grill na kółkach opalany węglem drzewnym to doskonała opcja dla tych, co mają mało czasu na planowanie. Jest pogoda? Jest grill. Nie ma mamy ochoty na grillowanie – chowamy grilla. I mamy więcej przestrzeni na zabawy z dziećmi.