Jeżówka to znany w medycynie kwiat, którego lecznicze właściwości cenili sobie już starożytni Indianie. Grecka nazwa rośliny to echinacea i pod tą nazwą właśnie najczęściej jest kojarzona jako remedium na bóle głowy, kaszel czy katar. Ale roślina ta wytwarza również piękne kolorowe kwiaty, które bardzo ozdabiają przydomowe ogrody. Zwłaszcza, że uprawa jeżówki wcale nie jest jakoś szczególnie skomplikowana.
Najpopularniejsze odmiany jeżówki
Cechą charakterystyczną tej byliny z rodziny astrowatych jest okazały środek. Duży koszyczek kwiatostanowy jest lekko wypukły. Roślina rośnie na długiej łodydze. W sprzyjających dla niej warunkach dorasta do 120 cm wysokości. Roślina jest nie tylko piękna i ma właściwości lecznicze. Do jej zalet trzeba dodać to, że jest także miododajna.
Uprawiane odmiany są zazwyczaj koloru purpurowego, białego bądź żółtego. Kolory jak i sama forma kwiatu jest bardzo zróżnicowana w zależności od odmiany. Co roku ogrodnicy tworzą nowe krzyżówki, dlatego różnorodność tych kwiatów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Do najpopularniejszych odmian echinacei należą:
- jeżówka wąskolisnta,
- White Swan – odmiana o białych kwiatach,
- Kim’s Knee Hight – odmiana różowa,
- ciemnoróżowa jeżówka Magnus,
- jeżówka żółta Paradoxa,
- Green Eyes – jeżówka o zielonym środku.
Jeżówka purpurowa
Najpopularniejsza odmiana kolorystyczna wśród jeżówek. Uprawiana jako roślina ozdobna i lecznicza. Ekstrakty z tej rośliny zawierają kwas kaftarowy i kwas cykoriowy – czyli polifenole, które skutecznie skracają czas trwania zakażenia górnych dróg oddechowych. Dlatego właśnie syrop z jeżówki jest tak popularny w leczeniu kaszlu i przeziębienia.
Oprócz właściwości leczniczych jeżówka to piękny kwiat rabatowy w ogrodzie. Nadaje się również do wazonów jako kwiat cięty.
Jeżówka żółta
Choć najczęściej spotykanym i charakterystycznym kolorem dla jeżówek jest purpurowy, istnieją też inne, równie piękne odmiany. Bardzo ciekawą propozycją jest jeżówka żółta – Echinacea paradoxa. Jest to dość wysoka bylina, dlatego najlepiej sadzić ją z tyłu rabaty, by nie zasłaniała pozostałych kwiatów.
Żółta odmiana to przede wszystkim roślina ozdobna, którą warto jest posadzić na rabatach z innymi bylinami. To kwiat, który doskonale wpasuje się w ogród w stylu wiejskim i naturalistycznym. Jeśli panujesz stworzyć ogród w stylu angielskim, rozważ także nasadzenia z jeżówek.
Jeżówki najlepiej wyglądają sadzone w dużych grupach na rabacie. Swym słodkim zapachem wabią motyle i inne owady zapylające do Twojego ogrodu. Ponadto są bardzo wytrzymałe na mróz i łatwe w uprawie.
Jeżówka biała
To również piękna odmiana tej prozdrowotnej byliny. Ma delikatne białe kwiaty z dużym, wypukłym środkiem. Na uwagę szczególnie zasługuje odmiana White Snow oraz Milkshake. Ta druga cechuje się nie tylko białymi płatkami, ale również pręcikami w okazałym koszyczku. Zaczyna kwitnąć trochę wcześniej niż pozostałe odmiany i ma jedne z największych kwiatów wśród jeżówek. Nie jest też tak wysoka jak pozostałe odmiany. Dorasta do 90 cm wysokości.
Jeżówka – uprawa i wymagania
Jeżówki to proste w uprawie rośliny, które kwitną od lipca do października. Najważniejsze dla tej byliny jest miejsce. Najlepsze będzie dobrze nasłonecznione stanowisko o żyznej i przepuszczalnej glebie. Najlepszym dla niej odczynem będzie pH pomiędzy 5,5 a 7,5. W niewielkim zacienieniu byliny również sobie radzą całkiem dobrze. Poza tym podlewanie jeżówek to absolutna konieczność – zwłaszcza w czasie suszy. Jeżówki lubią bowiem obfite opady deszczu.
Sianie jeżówek najlepiej przeprowadzić wczesną wiosną. Na początku zasiej nasiona do inspektu. Po paru tygodniach możesz przesadzić sadzonki do gruntu.
Ponieważ jeżówka jest rośliną dość ekspansywną, na rabacie przeznacz jej trochę więcej miejsca.
Jak pielęgnować jeżówkę?
Jeśli chodzi o pielęgnację echinacei, najważniejszym zabiegiem jest usuwanie chwastów wieloletnich, które wyrastają pośród jeżówki. Wyrastające wśród byliny chwasty takie jak mniszek lekarski czy perz przerzedzają roślinę i zabierają jej miejsce. Regularnie pieląc jeżówki, sprawimy, że będą rosły gęsto i bujnie.
Czy jeżówkę trzeba nawozić?
I tak, i nie. Generalnie kwiaty te dobrze radzą sobie bez nawożenia. O ile zostały posadzone na żyznym podłożu. Dlatego lepiej jest najpierw nawieźć glebę, jeszcze przed zasadzeniem kwiatów. Ewentualne kolejne nawożenie zaplanuj po kilku miesiącach, gdy kwiaty już wzeszły. Warto sięgnąć tu po nawozy o przedłużonym działaniu, kompost i ekologiczny biohumus.
Zimowanie jeżówki
Te rośliny są idealne do uprawy w Polsce. Doskonale znoszą polskie zimy, są odporne na mróz i choroby. Przed zimą wystarczy obciąć przekwitłe kwiatostany i zaściółkować. Ściółkowanie pomaga w zmniejszeniu parowania wody z gleby, czego jeżówka bardzo nie lubi. Przykrywamy miejsce, gdzie będzie zimować jeżówka słomą, grubą warstwą liści, kory, kompostu lub folii. Dzięki temu zabiegowi w następnym roku roślina wyrośnie równie piękna co w poprzednim, jeśli nie piękniejsza.
Czy jeżówka się rozrasta?
Jeżówka jest rośliną ekspansywną i może rozrosnąć się na rabacie. Z tego też powodu należy zapewnić jej odpowiednio dużo miejsca. Roślina tworzy samosiejki i po kilku latach może się stać, że będziemy mieć w swoim ogrodzie cały gąszcz jeżówkowy.