Co roku kupujesz wybarwiony na czerwono lub żółto piękny kwiat bożonarodzeniowy, który po świętach wyrzucasz jak choinkę? To błąd, bo poinsecja czyli popularna gwiazda betlejemska nie jest rośliną jednoroczną i przy odrobinie dobrej woli i pielęgnacji będziesz mógł się nią cieszyć również w kolejnych sezonach bożonarodzeniowych.
Popularna gwiazda betlejemska należy do rodziny wilczomleczowatych liczących sobie około 2 tysięcy gatunków. Oryginalnie pochodzi z Meksyku i Gwatemali, a nazwę poinsecja nadano jej na cześć pierwszego ambasadora USA w Meksyku J. R. Poinsett’a, który był również zapalonym botanikiem. To on zaczął sprowadzać roślinę do swoich szklarni w Karolinie Południowej i w ten sposób zapoczątkował modę na nią.
Co ciekawe, z ekonomicznego punktu widzenia poinsecja jest najważniejszą rośliną doniczkową na świecie. W 2008 roku łączna wartość handlowa sprzedanych roślin osiągnęła 155 milionów dolarów. W Stanach Zjednoczonych wyprodukowano 50 milionów roślin tego gatunku, a w Unii Europejskiej 100 milionów.
Charakterystyka rośliny
Sama roślina zwana również jako wilczomlecz nadobny cechuje się pięknymi wybarwionymi podsadkami – szczytowymi liśćmi podkwiatostanowymi. Okalają one niepozorne kwiaty, tworząc rozetę wybarwioną na czerwony, różowy, biały lub żółty kolor. Chociaż najbardziej popularna jest odmiana w kolorze bordowym, wszystkie wyglądają pięknie. Zresztą sami zobaczcie.
To głównie te kolorowe liście decydują o walorach estetycznych rośliny. Same Kwiaty to te niepozorne drobne kuleczki na samym szczycie gwiazdy betlejemskiej. Gdy patrzy się na nią z góry, intensywnie wybarwione liście tworzą właśnie coś na kształt gwiazdy. Po okresie bożonarodzeniowym wiele poinsecji traci jednak te kolorowe liście. Co zrobić, by do tego nie dopuścić?
Uprawa i pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej
Chociaż kojarzona z zimowym okresem i świętami, poinsecja jest bardzo wrażliwa na zimno i nie toleruje mrozu. Z tego też względu nie trzymaj jej na dworze ani w miejscach gdzie może być narażona na przeciągi. Kupując ją, wybieraj egzemplarze sprzedawane w kwiaciarniach, a unikaj tych sprzedawanych na zewnątrz.
W mieszkaniu gwiazdę betlejemską umiejscawiamy na stanowisku jasnym i ciepłym, ale nie bezpośrednio przy źródle ciepła jak grzejnik czy kominek. Optymalna temperatura dla dobrego samopoczucia rośliny to 18-21o C. Poinsecja ponadto musi mieć wilgotne, torfowe podłoże.
Poinsecja – podlewanie
Bardzo ważne jest regularne jej podlewanie. Jeśli doprowadzimy do zwiędnięcia gwiazdy betlejemskiej, może już nigdy nie odzyskać swojej dawnej formy i blasku. Tu bardzo ważna informacja – gorszym od przesuszenia jest przelanie rośliny. Poinsecja jest bardzo wrażliwa na choroby grzybowe. Dochodzi wówczas do gnicia korzeni, a to prowadzi do zmarnowania rośliny.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie rośliny raz na dwa dni. Jeśli w Twoim mieszkaniu jest bardzo suche powietrze, możesz pomiędzy podlewaniem rozpylać mgiełkę wokół rośliny.
Przystrój swój ogród na święta – zainspiruj się: Dekoracje świąteczne, ogrodowe
Dlaczego gwiazda betlejemska gubi liście?
Kupiłeś swoją roślinę na początku grudnia, a ona gubi liście w takim tempie, że nie jesteś pewny czy przetrwa do Bożego Narodzenia? Jaki jest tego powód? Najczęstszą przyczyną jest przemarzniecie rośliny. Kupując poinsecję, pamiętaj by na czas transportu szczelnie owinąć roślinkę w papier. Nie ma tu przesady, bo wystarczy naprawdę kilkuminutowa ekspozycja gwiazdy betlejemskiej na mróz, by zaczęła tracić liście i więdnąć.
Kolejnym powodem dla którego wilczomlecz traci swoje liście jest przesuszenie lub brak światła. Oba te aspekty są dla dobrostanu kwiatu bardzo istotne. Należy zatem bardzo pilnować wilgotności podłoża i odpowiedniego nasłonecznienia.
Kolejnym powodem gubienia liści przez poinsecje jest zanieczyszczone powietrze. I nie chodzi tu nawet o smog lecz o to, że sama gwiazda betlejemska wytwarza duże ilości etylenu i sama siebie truje. Jeśli więc roślina jest szczelinie opakowana lub przebywa w mało wentylowanym pomieszczeniu, wysokie stężenie etylenu może doprowadzić do przedwczesnego starzenia rośliny, a co za tym idzie – opadaniem listowia.
Trzeba tu też pamiętać, że pod koniec zimy roślina przechodzi w stan spoczynku i wówczas naturalnym procesem jest u niej tracenie liści. Nie należy wtedy panikować ani wyrzucać biednej roślinki. Trzeba poinsecję przyciąć i zostawić w spokoju. Pozostawiamy jej jedynie po 2-3 pąki na bocznych gałązkach i na 4 do 6 tygodni umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze 12-15oC.
Co zrobić żeby poinsecja ponownie zakwitła?
Aby sprawić żeby Twoja zeszłoroczna poinsecja ponownie wybarwiła swoje szczytowe liście w okresie Bożego Narodzenia, należy pod koniec listopada trzymać ją w całkowitej ciemności przez co najmniej 14 godzin na dobę. Jak to osiągnąć? Można na przykład na ten czas przykrywać roślinkę kartonem lub wkładać ją do szafy.
Niestety nie zawsze się to udaje w domowych warunkach. Z tego też powodu wiele osób traktuje poinsecje jako rośliny jednoroczne. My namawiamy jednak, żeby nie pozbywać się gwiazdy betlejemskiej tak od razu po świętach niczym choinki i dać jej drugą szansę. Rośliny, które kupujemy na Boże Narodzenie są specjalnie wyhodowane w szklarniach, gdzie mają zapewnione najlepsze warunki do wzrostu i profesjonalną pielęgnację.
Czerwone kwiaty bożonarodzeniowe cieszą się w naszym kraju ogromnym powodzeniem, a ich popularność z roku na rok rośnie. Warto więc poświęcić im trochę czasu i pomyśleć o odpowiedniej pielęgnacji, aby jak najdłużej mogły nas zachwycać pięknymi kwiatami. Czerwień to zdecydowanie wiodący kolor świąt Bożego Narodzenia.